Mestskú knižnicu treba opraviť i zvnútra
Iba prednedávnom uviedli do prevádzky veľkoryso zrekonštruovanú Univerzitnú knižnicu. Vedenie Mestskej knižnice v Bratislave verí, že azda teraz príde rad aj na obnovu jej priestorov.
Fasády knižnice situované do Klariskej a Kapucínskej ulice a strecha síce prechádzajú dávnejšie naplánovanou rekonštrukciou, obnovu však potrebujú aj jej vnútorné priestory. Ako nám povedal riaditeľ knižnice Juraj Šebesta, problémom je najmä vlhkosť, ktorá sa prejavuje predovšetkým v prízemných priestoroch a v priestoroch úseku odbornej literatúry a úseku detskej literatúry. Zdevastovaný je aj domovnícky byt, opravu si vyžaduje tiež spoločenská miestnosť v pivničných priestoroch, kde sa konajú rôzne podujatia, neraz s medzinárodnou účasťou. Vhodná by bola aj výmena nábytku a iných zariadení, ako aj inštalácia modernej vzduchotechniky, aby sa tu mohli organizovať semináre a konferencie na zodpovedajúcej úrovni.
Knižnica momentálne prechádza vnútornou premenou súvisiacou s automatizáciou služieb, ktorá prinesie nielen zracionalizovanie činnosti, ale aj nové možnosti spojené s využitím internetu. Podľa slov J. Šebestu je istým paradoxom, že automatizácia neprinesie úsporu v podobe zníženia počtu pracovných miest, ale počet zamestnancov sa naopak bude musieť zvýšiť, lebo po predpokladanom náraste záujmu o využitie služieb knižnice vzrastie celkový objem výkonov. Keďže však v knihovníctve sú dlhodobo veľmi nízke mzdy (hlboko pod úrovňou priemernej mzdy), je personálne obsadenie knižnice problémom. Mladí ľudia, ktorých by v knižnici radi zamestnali, idú radšej robiť do súkromných firiem.
Ako sa ďalej vyjadril J. Šebesta, knižnica sa chce vo väčšej miere ako doteraz zamerať na deti a mládež. Okrem nevidiacich a slabozrakých, pre ktorých má knižnica vytvorený samostatný úsek, sa chce zamerať aj na inak handicapovaných ľudí, seniorov, matky na materskej dovolenke a ďalšie skupiny.