Základná škola na Lazaretskej končí, žiaci i učitelia z nej doslova utekajú

3.10.2006
Páčil sa vám článok?

Kedysi vychytená Základná škola na Lazaretskej číslo 3 je v rozklade. Do iných škôl z nej odišlo veľké množstvo žiakov, výpovede dalo alebo dostalo viacero pedagogických pracovníkov.

Rodičia žiakov, ktorí sa obrátili na našu redakciu, upozornili, že za tento stav je do značnej miery zodpovedná riaditeľka školy Eva Šestáková. Dali nám k dispozícii podpisové hárky, v ktorých rodičia odôvodňujú odchod svojich detí arogantným prístupom riaditeľky, jej zlými vzťahmi s pedagogickými pracovníkmi, celkovou nespokojnosťou s jej prístupom, nepedagogickým a necitlivým prístupom k deťom i bezdôvodným prepustením vychovávateľky. „Zo školy odišlo toľko žiakov, že niektoré ročníky celkom chýbajú,“ povedali nám rodičia, podľa ktorých začali žiaci i učitelia zo školy utekať už pred piatimi rokmi. Príčiny vidia práve v „diktátorskom prístupe“ riaditeľky. Pre množstvo sťažností i pre zlé hospodárenie ju ešte pred tromi rokmi chcel vtedajší zriaďovateľ školy, Okresný úrad Bratislava I, odvolať. Po prechode kompetencií zo štátnej správy na samosprávu sa zriaďovateľom školy stala mestská časť Bratislava - Staré Mesto, tá však podľa rodičov „nič nepodnikla“ a úpadku školy sa iba „nečinne prizerala“. Medzitým odchody žiakov pokračovali a dnes sa situácia vyhrotila natoľko, že ostali len štvrtáci, siedmaci, ôsmaci a deviataci. „Pokiaľ ide o druhákov, kvôli riaditeľke odišla naraz celá trieda,“ povedali nám rodičia. Vyslovili podozrenie, že dianie na škole nie je náhoda, ale že sú snahy čo najviac znížiť počet žiakov v škole preto, aby vznikol taký stav, že bude možné ekonomicky odôvodniť jej zrušenie a uvoľniť si tak ruky pre možný predaj budovy, ktorá je vzhľadom na svoju polohu v absolútnom centre nesporne veľmi lukratívnou nehnuteľnosťou.

Vedúci referátu komunikácie s verejnosťou staromestského miestneho úradu Stanislav Jurikovič priznal, že návrh organizácie školy na školský rok 2005/2006 predpokladal 9 tried s predpokladaným počtom 198 žiakov. Tvrdí, že „vzhľadom na demografický vývoj sa prejavil úbytok žiakov za uplynulé 3 roky aj na ZŠ Lazaretská 3“. Deklarovaný počet žiakov k začiatku školského roku 2005/2006 sa podľa neho vedeniu školy nepodarilo stabilizovať. „K dnešnému dňu evidujeme na škole 60 žiakov,“ uviedol. „Tento počet predstavuje neplnoorganizovanú ZŠ. Vzhľadom na počet žiakov nastali zmeny v počte pedagogických aj nepedagogických pracovníkov. Pracovnoprávne vzťahy sú v plnej kompetencii riaditeľky školy, ktorá je štatutárom školy s právnou subjektivitou. Prehlásenie žiaka na inú ZŠ je na slobodnej voľbe rodiča a zriaďovateľ, ktorým je mestská časť Bratislava - Staré Mesto, nemá možnosť túto skutočnosť ovplyvniť.“

S. Jurikovič reagoval aj na vyslovené podozrenia o možných motívoch celého diania v škole. „Mestská časť Bratislava - Staré Mesto prevzala budovu a pozemok zverovacím protokolom do správy nehnuteľností škôl a školských zariadení,“ konštatoval. „V prípade, že sa nebude využívať budova pre potreby výchovno-vzdelávacieho procesu nehnuteľnosť sa vráti vlastníkovi, t. j. mestu Bratislava, pokiaľ sa obe strany nedohodnú inak. Zo strany zriaďovateľa a z vyjadrení pána starostu Petra Čiernika bolo viackrát deklarované, že nie je záujem o rušenie škôl a školských zariadení na území MČ Bratislava - Staré Mesto. Vzniknutá skutočnosť zintenzívni postupy pri riešení investičného zámeru združiť finančné prostriedky s investorom a zabezpečiť rekonštrukciu budovy školy s tým, že investor by zrekonštruoval a dobudoval hlavnú budovu z Lazaretskej ulice tak, aby kapacitne vyhovovala terajším podmienkam školy a súčasne v časti stavby zo strany Lazaretskej by mohol realizovať svoj investičný zámer. Prioritou je obnova a dobudovanie budovy na fungovanie školy.“

Viac o investorovi a jeho zámeroch, ani o tom, prečo nechala mestská časť Staré Mesto na čele so starostom P. Čiernikom školu na Lazaretskej ulici tak dlho upadať, sme sa nedozvedeli. K téme sa ešte vrátime.

Páčil sa vám článok?