Na Hlavnom námestí archeológovia našli neznámy murovaný dom z 13. storočia
Archeológovia z Mestského ústavu ochrany pamiatok objavili pri výskume na Hlavnom námestí mimoriadne zaujímavý nález murovaný dom z trinásteho storočia.
Ako sme už informovali, pri odkrývaní jednotlivých vrstiev terénu sa doteraz podarilo objaviť nielen pozostatky barokového vodovodu a kanalizácie, ale aj základy mestskej strážnice postavenej v roku 1767 a zbúranej v šesťdesiatych rokoch 19. storočia. Najnovšie sa pozornosť tímu archeológov Mestského ústavu ochrany pamiatok, ktorý vedie skúsený odborník Braňo Lesák, upriamila na mimoriadne zaujímavý nález domu v juhozápadnej časti námestia, v blízkosti Maximiliánovej fontány. Archeológom sa tu podarilo zachytiť pôdorys dvojpriestorového murovaného domu z trinásteho storočia. Tento dom tu stál v čase, keď ešte nebola sformovaná dnešná podoba námestia, v dobe, keď sa vytvárala dnešná štruktúra uličnej siete. Na prelome 13. a 14. storočia dom musel ustúpiť ploche tvoriaceho sa Hlavného námestia. „Vďaka skutočnosti, že priestor námestia sa na tomto mieste nezastaval, pôdorys tohto domu zostal takmer neporušený,“ povedala nám Jana Hamšíková z Mestského ústavu ochrany pamiatok. „Podobné domy, zachytené však len vo fragmentoch, máme dokladované aj pod dnes existujúcimi domami na námestí.“
Už dnes je zrejmé, že tento archeologický nález sa stane cenným dokladom o osídlení nášho mesta v stredoveku a rozšíri poznanie odborníkov i širokej verejnosti.
Pripomeňme, že výskum priniesol nálezy aj z novšieho obdobia - v severnej i južnej časti sa našlo veľa smetných jám obsahujúcich odpad z obdobia tesne po druhej svetovej vojne - plynové masky, fľaše, ako aj tabuľa s nápisom Námestie Adolfa Hitlera. Našli sa tiež pozostatky po poľnom cintoríne, kde boli pochovaní padlí vojaci. Takýchto poľných cintorínov bolo v meste viac, a neskôr, keď bolo vybudované centrálne pohrebisko, po exhumácii tiel boli jamy zasypané odpadom.