Česi sú v uvoľňovaní opatrení odvážnejší ako my, ľudia však až takí nadšení nie sú
Zdroj: Úrad vlády ČR
Už oddnes si môžeme na Slovensku užiť o niečo viac slobody, no na rozdiel od susedného Česka je otváranie našich škôl či hraníc stále v nedohľadne. Luboš z Českých Budějovíc ale upozorňuje, že nie všetky „vymoženosti“ môžu ľudia u nich aj reálne využiť.
Napríklad zrušenie plošného zákazu vycestovať z krajiny Čechov zatiaľ nenadchýna. Dnes už môže ktokoľvek cestovať za hranice, a to nielen za lekárom, ale aj na výlet či na dovolenku, ibaže... „Táto možnosť je momentálne o ničom. Zatiaľ nie je veľmi kam cestovať a ani ako, pokiaľ ide o vzdialené destinácie. Nelieta sa. Väčšina ľudí u nás sa asi zmierila s faktom, že tento rok sa nikam nejde, dovolenkovať budeme doma v Česku,“ hovorí Luboš.
Ako člen Veteran klubu v Českých Budejoviciach však možno predsa len v lete hranice prekročí. „Ak sa pôjde 22. augusta Veteran rally v Uherskom Hradišti, tak by som potreboval prejsť cez Rakúsko na južnú Moravu. Ono totiž cesta po D1 na Brno je priam katastrofa a cez Rakúsko to mám už vyskúšané. Uvidíme, aká bude situácia,“ uvažuje.
Ďalšie uvoľnenie sa v Česku chystá od budúceho pondelka 11. mája. Otvoriť sa majú napríklad obchodné centrá, povolia sa omše, svadby, kultúrne aj športové podujatia do 100 osôb... A rovnako ako u nás, aj u našich susedov sa kompetentní dohadujú o tom, aké obmedzenia sú rozumné a čo zrušiť. „Áno, sú určité skupiny v krízovom štábe a tiež medzi lekármi, ktorí majú rozdielne názory na ponechanie alebo uvoľnenie obmedzení. Ja si myslím, že uvoľňovanie obmedzení má byť rozumné. Ekonomika a život sa nedajú zmraziť na dlhé obdobie, to by už bolo kontraproduktívne,“ pokračuje Luboš. „Niektoré obmedzenia sa však zregulujú samy, napríklad organizovať veľký festival iba pre 100 ľudí nemá zmysel.“
Zdroj:
ab
Luboš z Českých Budejovíc tvrdí, že niektoré obmedzenia sa „zregulujú“ samy.
Od pondelka sa majú v Česku tiež otvoriť základné školy (zatiaľ len pre deviatakov), vyučovanie sa začne aj pre študentov záverečných ročníkov stredných škôl, konzervatórií, vyšších odborných škôl a takisto pre vysokoškolákov, ale iba v skupinách, kde bude najviac 15 ľudí. A nasledovať budú ďalšie kroky. Radnica v Českých Budejoviciach pred dvoma dňami informovala, že 25. mája sa v meste otvoria aj škôlky a prvé stupne základných škôl. Luboš je za: „Už dnes sú deti z karantény vykoľajené a nechať ich doma do konca augusta, tak to by sa ´zvlčili´ úplne! Napokon, deti nie sú priamo ohrozenou skupinou, 80 percent všetkých nakazených sú ľudia nad 75 rokov.“
Hoci sám je v seniorskom veku, strach z možnej nákazy koronavírusom vraj nemal ani na začiatku, keď sa situácia v Česku dramatizovala. Bol však opatrný, on i jeho najbližší obmedzili kontakty s okolím na minimum. Ochorenie Covid-19 sa k dnešnému dňu potvrdilo u 7 899 ľudí, pričom 258 pacientov zomrelo. V českobudejovickom okrese je však počet pozitívnych prípadov nízky, približne 21 na 100-tisíc obyvateľov. „Pred mesiacom boli obavy z nákazy určite väčšie, ulice boli úplne vyľudnené. Aj ja som išiel do obchodu iba raz za týždeň. Dnes je už vonku rušnejšie, chodíme aj do prírody,“ pokračuje Luboš.
Uvoľnenie opatrení: Ako musia po novom prebiehať sobáše a bohoslužby? Tu sú detaily
Uvoľnenie prísnych opatrení od stredy 6. mája vyvolalo množstvo otázok. Hlavný hygienik Ján Mikas dnes vydal aj detailné usmernenie, ako majú od stredy prebiehať bohoslužby, sväté prijímania, sviatosti birmovania a sobášne obrady vrátane civilných.
Vo viacerých českých mestách prebehlo plošné testovanie na prítomnosť koronavírusu, jeho však táto možnosť nelákala, necíti potrebu dať sa otestovať. „Okrem toho, testy sa robili len v určitých regiónoch a u vybraných vekových skupín. A pokiaľ ide konkrétne o naše Južné Čechy, s plošným testovaním sa začalo 5. mája, ale len v okresoch Strakonice a Písek.“
Tak ako my, aj Česi sa naďalej chránia rúškami – v tomto sú vraj disciplinovaní. „U nás v podstate nevidíte nikoho, kto by na verejnosti nemal rúško, nosia ho všetci, aj malé deti. Fakt je, že sa mi v ňom ťažko dýcha a vydržím ho mať len počas nákupu, v aute si ho hneď dávam dole. Obdivujem napríklad zdravotníkov, ktorí ho musia mať celý deň,“ dodáva Luboš. Možno viac ako rúško ho mrzí, že sa nemôže stretávať s kamarátmi z Veteran klubu. Na 8. mája pripravovali jubilejný 50. ročník Rally Křivonoska, ktorý pre koronavírus museli presunúť na 19. septembra. Dúfajú, že sa akcia podarí. Už dnes totiž odborníci varujú pred druhou vlnou epidémie. Český infektológ Petr Smejkal upozornil tiež na to, že efekt súčasného uvoľňovania opatrení sa bude dať posúdiť neskôr.
A aby sme si nemysleli, že chaos v opatreniach proti šíreniu nákazy je len slovenská špecialita (spomeňme napríklad obrovské zápchy na cestách kvôli kontrolám pred Veľkou nocou), Luboš potvrdzuje, že u nich je to podobné. „Viaceré vyhlásenia ´vrchnosti´ u nás boli spočiatku dosť chaotické a menilo sa to zo dňa na deň. Tiež platí, že niekto podáva informácie pozitívne a iný zase straší až moc...“
(ac)