PREMENY BRATISLAVY Výstavba tohto sídliska bola unikátna a rýchla, robotníci plnili plán na 270 %

3.1.2025
0

Zdroj: Archív TASR

Páčil sa vám článok?

Spoznávate vežiaky na historickej fotografii v úvode nášho článku? Takto to vyzeralo na bratislavskej Februárke v apríli 1966, vtedy už bolo sídlisko na dnešnej Račianskej ulici dokončené, ľudia tu bývali takmer päť rokov. Výstavba bola rýchla, robotníci vraj plnili plán až na 270 percent - aj také sa dialo za socíka. Výnimočný bol i spôsob stavania domov.

Pri výstavbe sídliska, ktoré navrhol kolektív architekta Štefana Svetka a od začiatku malo aj komplexnú občiansku vybavenosť, sa totiž prvýkrát okrem panelov a tradičného muriva použil liaty betón. ​Betón liali robotníci priamo na stavbe, pričom technológiu liateho betónu prvýkrát odskúšali práve pri Februárke, až neskôr sa použila aj pri bytovej výstavbe sídlisk v iných mestách. Pozrite si dobové zábery z okolia Račianskeho mýta a porovnajte s dneškom. Možno vám pripomenú detstvo, ktoré je nenávratne preč. Zaujímavé sú i texty k historickým fotografiám, tie sú zas spomienkou iného druhu.

Pri fotografii z 2. apríla 1966, ktorú sme použili v úvode nášho článku, čítame takúto informáciu: „Bratislava, hlavné mesto Slovenska, oslavuje 21. výročie oslobodenia. Odvtedy, čo nad jej starobylým hradom zaviala víťazná sovietska zástava, rozrástla sa do šírky i do krásy. Každý rok jej pribúdajú stovky nových bytov, nové školy, jasle, zdravotné i kultúrne zariadenia, nové stánky vedy a umenia. Život jej občanov je zo dňa na deň plnší a bohatší.“

Zdroj: Archív TASR

Pohľad na bytovku v roku 1966

Zdroj: Ľubomír Deák/OZ Bratislava a jej Premeny 2024

​A pohľad dnes - umeleckému dielu konkurujú kontajnery na odpad.

Odborníci, ale aj bežní Bratislavčania so záujmom sledovali výstavbu nového sídliska, no nielen oni. Pred 65 rokmi sem prišli aj ľudia z OSN. Pri dobovej fotografii nižšie je takýto text: "Delegácia členských krajín Hospodárskej komisie OSN pre Áziu a Ďaleký východ, ktorá je t. č. v Bratislave, si v piatok 17. júna predpoludním prezrela výrobňu panelov na Mlynských nivách, výstavbu sídlisk na uliciach Hostinského a Februárového víťazstva."

Zdroj: Archív TASR

Hostia z OSN na stavbe sídliska na ulici Februárového víťazstva (dnes Račianska ulica) v júni 1960...

Zdroj: Ľubomír Deák/OZ Bratislava a jej Premeny 2024

...a záber na rovnaké miesto o takmer 65 rokov neskôr

Nasledujúca fotografia je z výstavby veľkého obytného šesťbloku pre 143 rodín na rohu Ulice Februárového víťazstva (Račianskej) a Malinovského ulice (Šancovej). Robotníci murovali ostošesť, čo potvrdzuje text k historickému záberu: "Na stavbe pracuje i 35-členná komplexno-cyklická čata 29. augusta, ktorá na čele s nositeľom Radu práce novozvoleným poslancom SNR Pavlom Törökom od svojho vzniku za dva a pol roka postavila už vyše 1 000 bytov. Zvolenie Pavla Töröka za poslanca SNR vyburcovalo kolektív jeho čaty do ďalšej, ešte intenzívnejšej práce. Na terajšom pracovisku sú rozhodnutí vymurovať 32 bytov za 3 týždne. Výsledky, dosiahnuté v prvom týždni, keď Törökovci splnili plán na 270 %, dávajú všetky predpoklady, že i tento svoj záväzok splnia. Komplexno-cyklická čata 29. augusta nepozná nijakých prekážok pri výstavbe obytných domov. Opatrenia, ktoré už uskutočnili, im umožnia v tohoročnej zime pracovať i za 20° mrazov."

Zdroj: Archív TASR

Pohľad na stavenisko, kde 35-členná komplexno-cyklická čata 29. augusta plní svoj plán na 270 %.

S výstavbou Februárky, ktorá patrí k najvyhľadávanejším lokalitám na bývanie v Bratislave, sa začalo v roku 1958 a ukončená bola v roku 1961 (niektoré zdroje uvádzajú rok 1962). Slovenská komora architektov vyzdvihla harmonické rozloženie domov rôznych výšok, prehľadnú veľkosť komplexu, výborné architektonické riešenie a elegantný vzhľad - to všetko spolu s konštrukčnými novinkami vytvorili z tohto sídliska jedno z najlepších v danom období nielen u nás, ale v celom Československu.

Pri dobových záberoch (nižšie) čítame: "Novým spôsobom stavania - systémom liateho betónu postavia pracovníci Pozemných stavieb v Bratislave na Ulici Februárového víťazstva 340 bytových jednotiek. V týchto dňoch sa do prvého obytného domu nasťahuje 85 rodín."

Zdroj: Archív TASR

​Výstavba bola unikátna, technológia liateho betónu sa prvýkrát odskúšala práve pri Februárke.

Zdroj: Archív TASR

​Mnohí Bratislavčania vraj závideli ľuďom, ktorí sa sťahovali do nových domov. Na sídlisku už v čase dostavby nechýbali školy a škôlky, ihriská, sieť obchodov, služby...

Zdroj: Ľubomír Deák/OZ Bratislava a jej Premeny 2024

Februárka aj dnes patrí k najvyhľadávanejším adresám na bývanie v Bratislave.

Pripájame ešte jeden historický záber z výstavby najkrajšieho sídliska v danom čase. Text k nemu nás informuje, že "na Ulici Februárového víťazstva prúdovou metódou v okrsku B postavili pracovníci Pozemných stavieb doteraz 537 bytových jednotiek. Z rozostavaných majú ešte 199 bytových jednotiek..."

Zdroj: Archív TASR

​Záber z konca päťdesiatych rokov

K tejto fotografii je pripojená aj všeobecnejšia informácia, ktorá opäť oceňuje tempo prác pri stavaní nového sídliska. Podľa nej bratislavskí robotníci, majstri i technici zo stavieb nielen splnili, ale aj prekročili polročný plán bytovej výstavby. A nielen to. Dozvedáme sa, že záväzok postaviť na počesť sviatku stavbárov nad plán 20 bytových jednotiek z ušetreného materiálu prekročili o 15 jednotiek... Skrátka, nepoznali nijaké prekážky.

(ac)

Páčil sa vám článok?