Horelo celé dni, jeden z hasičov prišiel o život: Veľká skaza Podhradia sa začala pred 111 rokmi
Zdroj: Igor Janota - Bratislavské rarity, Marenčin PT
Je nespochybniteľný fakt, že o cennú časť bratislavského Podhradia vrátane historickej Vydrice a neologickej synagógy na Rybnom námestí sme prišli pre výstavbu Mosta SNP. Ešte väčšiu skazu tejto časti mesta má však na svedomí požiar, ktorý vypukol pred 111 rokmi.
Požiare v našom meste neboli v minulosti ničím výnimočným, ľudia totiž kúrili v peciach a často varili na otvorenom ohnisku, v bytoch mali zásoby petroleja a denaturovaného liehu. Niekedy horelo takmer každý deň, pričom hasiči bojovali s požiarmi iba s ručnými striekačkami a s vedrami s vodou. Prvá automatizovaná striekačka s motorovým a vyťahovacím rebríkom sa objavila v Prešporku až 14. októbra 1920 – uvádza to aj Igor Janota v knižke Bratislavské rarity (Vydavateľstvo Marenčin PT).
Prvý požiar, zaznamenaný v kronikách, vypukol v našom meste v roku 1271. „Bolo to v čase, keď Prešporok dobývali vojská českého kráľa Přemysla Otakara II. (1253 – 1278). Dobyvatelia podpálili niekoľko domov, tie sa nepodarilo včas uhasiť a celé mesto vyhorelo do tla. Oheň pohltil aj vzácny archív miestnej kapituly a navždy sa stratili dokumenty svedčiace o živote v meste pred týmto ničivým požiarom, teda aj o požiaroch pred ním,“ píše Igor Janota.
V knihe Slávni ľudia v Bratislave zase pripomína veľký požiar, ktorý sa rozhorel v kuchyni istého domu na Kapitulskej ulici v júni 1647, krátko po korunovácii Ferdinanda IV. Zničil vtedy možno aj tretinu mesta, vyhoreli desiatky domov, Janota hovorí až o stopäťdesiatich, podľa iných zdrojov ich bolo približne sedemdesiat. „To bola v tých časoch pre Bratislavu katastrofa, ktorá nakoniec prinútila panovníka odpustiť mestu kráľovskú daň vo výške 33 000 zlatých,“ uvádza spisovateľ v spomínanej knižke.
Židovská - Kapucínska po požiari v roku 1913.
Aj pred 111 rokmi, v sobotu 17. mája 1913, sa obrovský požiar úplne vymkol spod kontroly. „Horúci deň ako pred búrkou. V kuchynke podkrovného bytu na Petöfiho (teraz Beblavého) ulici 5 pripravovali svadobnú hostinu. Keď sa domáci pobrali na svadobný obrad do Dómu, oheň v sporáku neuhasili. Svadobný obrad netrval dlho. Okolo 13. hodiny sa od rozpálenej pece chytili drevené steny. Oheň sa rýchlo šíril,“ priblížil začiatok skazy historik Štefan Holčík v Bratislavských novinách pri príležitosti 100. výročia požiaru.
Ako ďalej opisoval, mäsiarski pomocníci a vojaci 71. pešieho pluku dobrovoľníkov sa márne snažili oheň uhasiť. Naopak, rozhoreli sa aj susedné domy. Prešporskí hasiči pod vedením svojho najvyššieho veliteľa Franza Sendleina boli so striekačkami rýchlo na mieste. Na pomoc im prišli aj hasiči z miestnych tovární a z blízkeho okolia, ale požiar sa šíril ďalej, každá námaha sa zdala byť márna. Zavolali i hasičov z Viedne, ktorí prišli aj s dvoma pojazdnými ambulanciami Viedenskej záchrannej spoločnosti, s vrchným lekárom Dr. Charasom a lekármi Dr. Friedrichom Wagnerom a Dr. Josefom Lindenbaumom.
Dom U dobrého pastiera požiar zázračne obišiel, fotografia je z roku 1968.
„Viedenskí hasiči začali ihneď s lokalizáciou požiaru, lekári sa venovali postihnutým. Hasiča Franza Hubera s ťažkou otravou spalinami odviezli do nemocnice, kde skonal. Hasič, inak kaderník, Feix utrpel ťažké zranenie, ale lekárom sa podarilo udržať ho pri živote. Ľahko zranených bolo 20 ľudí. O pol siedmej večer sa podarilo požiar lokalizovať, ale trval ešte ďalšie dva dni. Požiar zničil 7 domov na Petöfiho ulici, šesť domov na Mikulášskej ulici, na Židovskej (vtedy Schlossgrundgasse) vyhorelo 23 domov, na Zámockej (úvodná foto) sedem domov. Požiar prešiel aj na Kapucínsku ulicu, kde zhoreli 3 domy pani Jozefy von Frideczky, a na Koziu, kde zhoreli tiež tri domy. Tri domy zhoreli aj na Panenskej ulici,“ uviedol ďalej historik.
Požiar sa definitívne podarilo uhasiť až 28. mája 1913. Mnohé objekty po veľkom ohni síce obnovili alebo na ich mieste postavili nové, ale Podhradie (Schlossgrund) ako celok prestalo existovať, zanikol i najstarší objekt Podhradia Edelhof z druhej polovice 16. storočia. Akoby zázrakom sa plamene nedotkli Dómu sv. Martina, židovskej synagógy, kapucínskeho či mikulášskeho kostola, ani Domu U dobrého pastiera.
(bn)