36. Mesto Bratislava malo aj vlastné vinice a víno
Z archívnych dokumentov sa dozvedáme, že mesto Prešporok vlastnilo vinice už v 14. storočí. Víno z nich vyrobené v mestských pivniciach sa používalo na reprezentačné účely, ale tiež na predaj vo vlastných výčapoch, a to v pivničnom výčape Zeleného domu (na západnom rohu dnešného Hlavného námestia) a v jeho Zelenej izbietke - v Grünstübli, na nádvorí radnice a vo vinárni Veľkí františkáni.
V roku 1525 odkúpilo mesto vajnorské vinice rádu cisterciánov, ktoré patrili začiatkom 14. storočia rakúskemu kláštoru Heiligenkreuz, ktorý ich do roku 1525 prenajímal nášmu mestu.Kúpnopredajnú zmluvu potvrdil 21. mája 1525 aj kráľ Ľudovít II. Vajnory (pôvodne Prača) boli v tom čase poddanskou obcou Prešporku až do roku 1821, keď tu bolo vyše
V polovici 18. storočia vlastnilo mesto okrem
Značnú časť vína získalo mesto aj z odvádzaných daní z vinohradov v naturálnej forme a z darov. V roku 1435 odvádzalo 474 prešporských vinohradníckych rodín z dane z vína (tzv. desiatok) podiel vo výške 230 hl. Príjem vo víne malo mesto od začiatku 17. storočia aj z inkasovania nájomného za uskladňovanie vína v Prešporku cudzím obchodníkom. Aj z obecného šenku vo Vajnoroch malo mesto príjem vo forme vína. V druhej polovici 16. storočia tvoril výnos z uvedených zdrojov takmer polovicu mestských príjmov.
Vinohrady mal aj Mestský špitál so starobincom a chudobincom (na Špitálskej ulici vedľa Kostola sv. Alžbety), ktorý mal v
Po druhej svetovej vojne malo mesto vlastné vinohrady s výmerou
Mesto dostalo v roku 1945 od Správy fondu národného majetku aj
Vinohrady vlastnili aj prešporskí richtári. V roku 1288 daroval uhorský kráľ Ladislav IV. pôdu v mestskej časti Vydrica prešporskému richtárovi Jakubovi, aby na nej vysadil vinohrady. Aj jeho potomkovia (niektorí z nich boli tiež richtármi) vlastnili vinohrady kúpené vo Vajnoroch.