Justiho pomník je ozdobou Horského parku
Horský park nemal byť podľa predstáv jeho zakladateľov iba kusom romantického lesa blízko centra. Mal byť aj miestom spomienok na významné osobnosti z radov obyvateľov mesta. Zásluhu bývalého mešťanostu (Bürgermeister) Heinricha Justiho zvečnili vo výstavbe pomníku v centrálnej časti parku.
Pomník je komponovaný ako niekoľko metrov vysoké umelé bralo postavené z veľkých neotesaných blokov prírodného kameňa. Na brale je umiestnený bronzový reliéf s portrétom Justiho v nadživotnej veľkosti. Reliéf spoluzakladateľa parku je dielom sochára Alojza Rigeleho z roku 1908. Súčasťou pomníka je aj polkruhová terasa pred ním. Na opornom múre pod terasou bývala umiestnená tabuľa s maďarským pamätným nápisom. Tú však odstránili, ale inú so zodpovedajúcim slovenským textom dodnes nikto nedodal. Okolie pomníka a terasy nebývalo zarastené divými stromami, takže bolo zďaleka viditeľné z protiľahlého svahu Malých Karpát.
Heinrich Justi (1804 až 1878) bol mešťanostom v rokoch 1868 až 1875. V jeho období mesto zásluhou postupujúcej industrializácie a modernizácie pomerne rýchlo zbohatlo a mierne sa zvýšil počet obyvateľov. Mesto kúpilo s radnicou susediaci palác grófov Apponyiovcov a prenieslo do neho úradovne magistrátu. Tým sa uvoľnili miestnosti na prvom poschodí starej radnice a do tých v roku 1872 natrvalo umiestnili zbierky vtedy ešte mladého, ale už bohatého mestského múzea. Neďaleko Justiho pomníka postavili po roku 1925 kamennú lavičku v typickom štýle dvadsiatych rokov, s hudobným motívom a nápisom Charles Foerster. Je pamätníkom tunajšieho dnes úplne zabudnutého klavírneho virtuóza, ktorý odpočíva na evanjelickom cintoríne pri Kozej bráne (žil 1860 až 1925).