Sťažnosti najmä na vynechávanie spojov

8.3.2007
0
Páčil sa vám článok?

Najviac sťažností na Dopravný podnik Bratislava, a.s., sa v minulom roku týkalo vynechaných spojov a nedodržania cestovného poriadku. Dôvodmi boli najmä poruchy vozidiel, nedostatok vodičov a zápchy.

Cestujúci sa v roku 2006 ďalej sťažovali na vodičov mestskej hromadnej dopravy kvôli tomu, že nezastavili na zastávke na znamenie, neumožnili čakajúcemu nastúpiť, nevenovali dostatočnú pozornosť šoférovaniu, alebo sa k cestujúcim správali hrubo.

Podľa vedúceho oddelenia kontroly dopravného podniku Milana Lazorišáka sa ďalšie sťažnosti týkali revízorov a kontroly cestovných lístkov. Sťažovatelia poukazovali na krátkosť času na označenie cestovného lístka po nastúpení do vozidla, ale aj na správanie revízorov pri udeľovaní pokút.

M. Lazorišák informoval, že každá sťažnosť je objektívne prešetrená, a to aj pomocou údajov z palubných počítačov vozidiel MHD, ktoré jednoznačne dokážu, či napríklad autobus zastal na zastávke, akou rýchlosťou išiel a či vodič otvoril dvere a na aký dlhý čas. Ďalej sa podľa neho dá zistiť aj to, aké bolo meškanie, či vozidlo neodišlo zo zastávky predčasne, kedy sa revízori prihlásili ku kontrole lístkov, aký bol čas zablokovania označovačov, koľko bolo označených cestovných lístkov a podobne.

Ak sa sťažnosť cestujúceho potvrdí, DPB môže potrestať zodpovedného zamestnanca znížením odmien, písomným upozornením na porušenie pracovnej disciplíny, prípadne až rozviazaním pracovného pomeru. Ak dopravný podnik sťažnosť neuzná a cestujúci s tým nesúhlasí, môže sa napríklad v prípade uplatnenia náhrady škody obrátiť na príslušný súd.

Postup pri reklamáciách cestujúcich upravuje Prepravný poriadok MHD, najmä článok 18, ktorý je prístupný aj na webovej stránke dopravného podniku. Podľa M. Lazorišáka sa občania môžu sťažovať na všetko, čo sa týka mestskej hromadnej dopravy, ak na to majú opodstatnený dôvod. Základnou podmienkou vybavenia sťažnosti je uvedenie mena a priezviska, adresy, prípadne sídla spoločnosti, ak ide o právnickú osobu. Tieto údaje musí obsahovať aj e-mailová sťažnosť, pretože ak je posielaná napríklad z rôznych internetových kaviarní, požadované identifikačné údaje sťažovateľa nespĺňa. Sťažnosť musí byť napísaná jasne, teda musí v nej byť uvedené, v čom vidí cestujúci porušenie svojich práv a čoho sa domáha. Má v nej byť aj čas, miesto a popis udalosti. Zákonná lehota na vybavenie sťažnosti je 30 dní od dňa jej doručenia a reklamovať možno najneskôr pol roka od udalosti, potom toto právo zaniká.

M. Lazorišák dodal, že oddelenie kontroly priamo neriadi revízorov dopravného podniku a ani dispečerov a dopravných kontrolórov a to aj preto, aby mohli pracovníci oddelenia kontroly nezainteresovane a objektívne vyšetriť a vybaviť sťažnosti napríklad aj proti revízorom a ďalším zamestnancom DPB, a.s.

(rob)

Páčil sa vám článok?