Parkovacie miesta všade neprenajímajú

14.2.2007
0
Páčil sa vám článok?

Vyhradených platených parkovacích miest v hlavnom meste pribúda, no bežných parkovacích miest skôr ubúda. Majitelia áut nemajú často inú možnosť, ako parkovať na chodníku či tráve.

Táto situácia je takmer vo všetkých mestských častiach a problém s parkovaním si riešia jednotlivé miestne úrady po svojom. Otázne je, do akej miery je východiskom platené prenajímanie parkovacích miest na uliciach a parkoviskách, keďže možnosti na státie áut priamo pri bydlisku sú obmedzené.

Podľa hovorkyne novomestského starostu Valérie Reháčkovej mestská časť posudzuje každú žiadosť o vyhradené parkovanie osobitne. Nepísanou zásadou je, že vyhradené stojiská v určitej lokalite nemajú presiahnuť 30 percent ponúkanej kapacity. Vyhradené parkovanie je spoplatnené sumou 2 koruny na štvorcový meter a deň. Podľa veľkosti stojiska ide podľa nej o sumu približne 9-tisíc korún za rok. Takéto parkovisko je pridelené na základe rozhodnutia starostu a dopravné značenie určuje primátor, uviedla V. Reháčková a dodala, že Nové Mesto postaví ročne z vlastných zdrojov 80 nových stojísk.

Starosta Vrakune Ladislav Fatura nás informoval, že mestská časť prideľuje parkovacie miesta len obyvateľom s trvalým pobytom na jej území. Fyzické osoby zaplatia vyše 5500 korún za rok a právnické vyše 8000 korún. Miestne zastupiteľstvo prijalo uznesenie, na základe ktorého na každej ulici môžu vydávať platené parkovacie miesta do 30 percent kapacity parkovacích miest. Starosta L. Fatura priznáva, že problém parkovania vo Vrakuni je najhorší v husto zastavanej sídliskovej ploche v okolí Pešej zóny, teda na uliciach Rajecká, Poľnohospodárska, Kríková a Jedľová. „Sídlisko v čase výstavby bolo poddimenzované z pohľadu množstva vozidiel, resp. priestoru vyhradeného na státie motorových vozidiel. Kvôli hustote zástavby bude problematické nájsť riešenie umiestnenia takého množstva vozidiel,“ konštatuje L. Fatura.

Najväčšia mestská časť Petržalka od roku 1996 neprenajíma platené parkovacie miesta. „V Petržalke tak môžu vyhradené parkovacie miesto získať iba občania, ktorí sú držiteľmi preukazu zdravotne ťažko postihnutej osoby,“ uviedol hovorca petržalského miestneho úradu Ľubomír Andrassy. Dodal, že v súčasnosti je vydaných 400 takých povolení a vyhradené parkovanie pre telesne postihnuté osoby je zadarmo, zaplatia si len náklady na osadenie dopravného značenia.

(rob)

Páčil sa vám článok?