Stĺpiky pomáhajú, no mnohé špatia ulice

26.1.2007
0
Páčil sa vám článok?

Účinným prostriedkom boja proti parkovaniu áut na chodníkoch sú stĺpiky, ktoré osádza správca príslušnej komunikácie. Stĺpikov je však veľa druhov a mnohé z nich nevyzerajú príliš esteticky. Mnohé zničia vandali.

Na uliciach v centre je na krajoch chodníkov niekoľko druhov stĺpikov. Sú buď kovové alebo betónové. Kovové sú nízke alebo vyššie, masívnejšie alebo tenšie a majú rôzny tvar. Betónové sú takisto nízke a hrubé alebo vyššie. Ako zábrany proti autám slúžia napríklad aj kovové ohrady. Aj farba stĺpikov a zábran je rôzna. Na Rajskej ulici sú kovové, niektoré z nich sú síce ohnuté, ale svoj účel plnia, pretože tu autá neparkujú. Hneď vedľa, na rohu Cintorínskej a Rajskej je osadených 6 stĺpikov, tie sú už betónové.

Priamo v centre na Námestí SNP sú až tri druhy stĺpikov, viac druhov je aj na Kollárovom námestí. Aj Mariánska ulica ich má viac druhov, jedným z nich sú betónové kvetináče. Tie sú napríklad aj pred hotelom na Hodžovom námestí. V niektorých je burina a špina. Občas zábrany nepomôžu a bezohľadní vodiči si cestu na chodník nájdu. Dokonca na Námestí slobody parkujú autá priamo na ploche námestia aj napriek dvom tenkým kovovým stĺpikom, ktoré sú osadené na chodníku. Niektorí správcovia budov riešia predchádzanie parkovaniu po svojom. Napríklad na Námestí slobody pri pošte sú na trávnatej ploche položené väčšie skaly...

Podľa vyjadrenia Márie Račkovej z magistrátu sa stĺpiky na chodníkoch osádzajú podľa toho, v ktorej mestskej časti sú. Napríklad v historickom centre sú drahšie, liatinové, v okrajových častiach ide o lacnejší materiál. Niekde sa osádzajú kvetináče, na Dunajskej ulici sú stĺpiky inštalované podľa návrhu projektanta. Mesto podľa nej nemá snahu dávať všade rovnaké stĺpiky.

Podľa Stanislava Jurikoviča zo staromestského miestneho úradu sa stĺpiky osadzujú podľa potreby, a to znamená, že vždy môže byť iný dodávateľ a predchádzajúci typ sa už nemusí vyrábať. Preto je možné, že sa stĺpiky odlišujú, dodal S. Jurikovič.

Už v predchádzajúcich rokoch sme upozorňovali na častú demoláciu betónových stĺpikov a aj na to, že peniaze na ich obnovu sa dajú vymáhať len v prípade, že sa vinník zistí. Vandali nezriedka ohnú aj kovové stĺpiky, no tie masívne odolajú viac. Kvôli bezohľadným vodičom sa musia chodci pomedzi ich miláčikov neraz doslova predierať, o matkách s kočíkmi ani nehovoriac. Preto je na mnohých miestach inštalácia pevných zábran asi nevyhnutná. Podobná prax existuje už dávno v susednej Viedni, kde sú však vodiči ku chodcom akosi ohľaduplnejší.

O potrebe riešenia situácia svedčí napríklad aj nočná razia mestskej polície v uliciach Starého Mesta z piatka na sobotu minulý týždeň. Hliadky odtiahli pre zlé státie na zakázaných miestach 15 motorových vozidiel a na ďalších desiatich nasadili papuče. Podobné kontroly by mala robiť polícia oveľa častejšie.

(rob)

Páčil sa vám článok?