Na lepšie cesty treba viac peňazí
Zima okrem iných nepríjemností prináša motoristom aj problém v podobe väčšieho výskytu výtlkov, ktoré striehnu na najnečakanejších miestach. Na to, ako mesto čelí týmto zimným nástrahám, sme sa opýtali Evy UHLIARIKOVEJ, poverenej vedením oddelenia cestného hospodárstva bratislavského magistrátu.
- Technický stav komunikácií závisí od zaťaženosti dopravou, ale aj rozkopávkovými prácami, ktoré nám starostlivosť o zverené komunikácie sťažuje. Magistrát spravuje cesty I. až III. triedy a miestne komunikácie I. a II. triedy. Spolu ide o 365 kilometrov ciest. Pre lepšiu predstavu môžem uviesť, že ide o plochu asi 4 milióny štvorcových metrov. Súčasná situácia mesta nám umožňuje zabezpečovať bezpečnosť premávky. Na to, aby boli cesty v lepšom stave, by sme potrebovali niekoľkonásobne viac peňazí.
Aké opatrenia prijímate, aby boli výtlky zlikvidované čím skôr?
- Výtlky vznikajú po mrazivom počasí, keď sa štruktúra vozovky rozrušuje a vplyvom dopravy vypadávajú kusy konštrukčných vrstiev. Vzhľadom na spôsob, akým vznikajú, je ťažké predvídať, kedy a kde sa objavia. Hlavné mesto má pre každý okres vyčleneného pracovníka, ktorý raz za týždeň prejde spravované komunikácie, aby zistil, v akom sú stave. Na základe toho potom objednáva práce u nášho zmluvného dodávateľa.
Čo konkrétne ste urobili túto zimu?
- Už v decembri sa začali robiť opravy prakticky po celom meste. Šlo napríklad o Vrakunskú ulicu, Ulicu svornosti, križovatku Bajkalská - Vajnorská, Račiansku a Mierovú ulicu a podobne. Dá sa povedať, že opravy sa vykonali na všetkých výpadovkách.
Minulá zima bola mierna. Nedali sa ušetrené peniaze použiť teraz?
- Na opravu výtlkov je vyčlenených asi 4 až 6 miliónov korún. Spolu so zimnou údržbou patrí medzi položky, na ktorých sa šetriť nedá. Je pravda, že vlani sa vďaka miernej zime minulo menej peňazí, ako sa minie počas tejto, ale keďže naše oddelenie je finančne poddimenzované, peniaze sa použili na iný účel.
Zhováral sa Ivan Laurovský
NÁŠ ROZHOVOR