Protestovali proti spoplatneniu parkovísk pred nemocnicami
Ďalšie protestné zhromaždenie sa dnes konalo pred budovou Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Ružinovskej ulici. Pred týždňom bol podobný míting pred UNB na Antolskej ulici v Petržalke.
Dnes okolo 20 účastníkov protestu - pacientov, lekárov, zdravotníckeho personálu s podporou mestských i miestnych poslancov opätovne vyjadrilo nesúhlas so spoplatnením parkoviska pred nemocnicou súkromnou firmou. Táto situácia trvá vyše tri mesiace.
Ako pre TASR uviedol jeden zo signatárov občianskych protestov Miroslav Kollár, výber parkovného od pacientov a zdravotníckych zamestnancov je neoprávnený, lebo rampy na parkovisku postavila súkromná spoločnosť bez stavebného povolenia. Organizátori protestu prišli na zhromaždenie s výzvou "HORE rampy BEZ platenia", v ktorej sa okrem iného uvádza: "Aby už na verejnom majetku nedochádzalo k obohacovaniu sa súkromných firiem úžerou občanov platením parkovného, žiadame tento problém riešiť celoplošne. Iniciujeme v tomto smere návrh zákonnej úpravy tak, aby parkoviská vo vlastníctve štátu, samosprávneho kraja alebo obce, priliehajúce k zdravotníckemu zariadeniu, boli pre verejnosť za účelom poskytovania a zabezpečovania zdravotnej starostlivosti bezplatné." Podľa Kollára aktivisti rozbiehajú celoslovenskú kampaň pod skráteným názvom "HORE BEZ". Jej súčasťou je i symbolické prevesovanie tričiek s logom kampane cez rampy na parkoviskách.
Podnetom na protesty bolo aj rozhodnutie mestských poslancov na ostatnom (30.1.) rokovaní zastupiteľstva, podľa ktorého má mesto podať na súd návrh na predbežné opatrenie, čím by sa vyberanie parkovaného pozastavilo až do právoplatného rozhodnutia. Mesto žiada prevádzkovateľa parkoviska o odstránenie rámp a elektrických prípojok, ktoré sú čiernou stavbou, teda bez stavebného povolenia. Investor stavby na mestských pozemkoch má vydané len dočasné stavebné kolaudačné povolenie, ktoré sa skončí 31. augusta. Ak nedôjde k dohode medzi mestom a firmou, tak od 1. septembra by sa parkovisko malo vrátiť k pôvodnému režimu parkovania.
Oslovení účastníci na zhromaždení namietali predovšetkým výšku parkovného, ktorá je v základnej sadzbe stanovená na jedno euro za každú začatú hodinu, čo ich vychádza aj na päť až šesť eur v rámci jedného vyšetrenia. Na privysoké sadzby sa sťažoval aj zdravotnícky personál, ktorý slúži v nemocnici celú pracovnú zmenu.
Aj preto podľa Kollára chcú rozšíriť protestnú iniciatívu "HORE BEZ" po celom Slovensku. Aktivisti z občianskych združení Hlas občanov Slovenska, Únia materských centier, Slovenský pacient iniciujú po Slovensku petície, v ktorých žiadajú zrušiť koncesné zmluvy na prenájom parkovísk pred nemocnicami v plnom rozsahu. Napríklad v Bratislave sa pod petíciu už podpísalo vyše 1000 a v Dunajskej Strede viac ako 6000 nespokojných ľudí. Niektorí poslanci NR SR za Most-Híd navrhujú, aby sa problémom zaoberal aj parlament.
V súčasnosti môžu zadarmo na spoplatnených parkoviskách pred nemocnicami parkovať darcovia krvi počas odberu. Parkovné neplatia ani sestry a zdravotnícky personál počas nočných služieb v čase od 18.30 h do 07.30 h, ZŤP majú pred každou z nemocníc k dispozícii v súčasnosti vyhradené dve bezplatné parkovacie miesta 15 minút.
Vedenie UNB, pod ktoré obe nemocnice spadajú, tvrdí, že urobilo od nástupu do funkcie všetky dostupné právne kroky, aby prešetrilo proces a platnosť zmluvy so súkromnou spoločnosťou. "Dovedna 47 úkonov. Zmluva je platná, vyplýva zo záverov Úradu pre verejné obstarávanie a šetrenia okresnej prokuratúry, a UNB ju musí napĺňať," povedala nedávno hovorkyňa nemocnice Petra Stano Maťašovská. Nemocnica upozorňuje, že ak by zmluvu bez relevantného právneho dôvodu vypovedala alebo ju neplnila, hrozí povinnosť platiť ušlý zisk a náhradu škody minimálne milión eur.
Za prenájom parkovísk podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominant Smeru-SD) aj súčasného vedenia nemocnice je zodpovedný bývalý riaditeľ nemocnice Miroslav Bucha a exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH).
(TASR)