Chodník je určený pre chodcov, cyklisti majú jazdiť po cestách
Bratislavskí chodci sa často sťažujú, že chodníky spolu s nimi okupujú aj cyklisti a necítia sa tak bezpečne. Cyklisti po nich však podľa zákona jazdiť nesmú. Veľakrát sa vyhovárajú, že nemajú podmienky, aby bezpečne jazdili po cestách. Otázne však je, či na to majú doplácať práve chodci.
Zákon o cestnej premávke stanovuje, že iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať. Neplatí to len vtedy, keď dopravná značka umožňuje prejazd po chodníku alebo ak na ňom stojí auto, ktoré necháva chodcom viac ako 1,5 metra chodníka. Zákon ďalej hovorí, že cyklista je vodičom nemotorového vozidla, a teda platia pre neho všetky povinnosti ako pre vodiča motorového vozidla. Cyklisti by mali prioritne používať cestu pre cyklistov. Kde nie je, jazdí sa pri pravom okraji vozovky.
Bratislavská realita je však taká, že najmä na frekventovaných uliciach jazdia cyklisti takmer výlučne po chodníkoch. A vzniká tak dojem, že polícia takéto porušovanie zákona o cestnej premávke toleruje. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Bratislave Karina Považanová nás informovala, že polícia zameriava pozornosť na všetkých účastníkov cestnej premávky vrátane cyklistov. Od januára do decembra 2013 dali dopravní policajti v Bratislavskom kraji cyklistom 106 pokút vo výške 50 eur. Okrem toho mnohých napomenuli. Štatistiky o počte napomenutých a kontrolovaných cyklistov na chodníkoch, ako aj kontrolovaných cyklistov na cestách bratislavskí policajti nevedú.
Časť cyklistov jazdí po chodníkoch aj preto, že ich bicykle nespĺňajú povinnú technickú výbavu. Polícia tvrdí, že kontroluje aj povinnú výbavu bicyklov. „Pozornosť v prípade cyklistov venujú policajti aj predpísanej povinnej výbave, bez ktorej sa bicykel nesmie použiť na premávku v cestnej doprave,“ uviedla Považanová.
Iná skupina cyklistov jazdí po chodníkoch preto, že nemajú vhodné podmienky na jazdenie po vozovkách. Paradoxne niektorí jazdia po chodníkoch aj tam, kde je vybudovaná cyklocesta a cyklotrasa. Napríklad niektorí cyklisti s obľubou jazdia po pešej promenáde na Tyršovom nábreží, pričom na paralelnej Viedenskej ceste bola vybudovaná obojsmerná komfortná cesta pre cyklistov. Podobne je to aj na Špitálskej ulici, kde sa niektorí cyklisti zrejme necítia na vyznačenom cyklopruhu bezpečne, a tak stále jazdia radšej po chodníku.
Mnohí bratislavskí cyklisti na upozornenie, že majú jazdiť po cestách, nereagujú. Ak teda chcú jazdiť po chodníkoch legálne, treba zmeniť zákon, ktorý im to umožní. Otázne je, kade budú potom chodiť chodci...
(mch, pol)