Stĺpiky na chodníkoch chránia chodcov
Bratislavská samospráva si stále nevie poradiť s vozidlami parkujúcimi na chodníkoch, a to ja napriek tomu, že novela zákona o prevádzke na pozemných komunikáciách umožnila správcovi cesty autá parkujúce na chodníkoch odstraňovať.
Najmä centrum mesta denne čelí náporu množstva motorových vozidiel, ktorých vodiči chcú parkovať čo najbližšie k cieľu svojej cesty a najlepšie zadarmo. A tak sa staromestské chodníky stávajú najmä počas pracovných dní najväčším parkoviskom v meste. Čo na tom, že chodci nemajú kadiaľ chodiť, matky s kočíkmi musia obchádzať bezohľadne parkujúce autá.
Riešením katastrofálnej situácie na bratislavských chodníkov sú stĺpiky, ktoré by zabránia vjazdu áut na chodníky. Podobný problém riešili aj v susednej Viedni, kde sa osadenie stĺpikov ukázalo ako najúčinnejšie riešenie. Pokiaľ predstavitelia mesta tvrdia opak, nehovoria pravdu. Zábery na Palackého ulicu v Bratislave a okolie Mariahilfer Strasse vo Viedni (na fotografiách) azda presvedčia aj tých, ktorí sú zodpovední za bezpečnosť chodcov v slovenskej metropole.
Vodiči namietajú, že parkovanie vozidiel na chodníkoch je dôsledkom nedostatku parkovacích miest. Prečo to však riešia na úkor chodcov, matiek s kočíkmi a vozičkárov, prečo ich obmedzujú a ohrozujú aj na chodníkoch? Pritom vodiči sú v tomto spore menšinou, ktorá však bezohľadnosťou terorizuje väčšinu - chodcov.
V uplynulých rokoch boli v centre Bratislavy na niektorých frekventovaných miestach takéto bezpečnostné stĺpiky osadené - napríklad na Štúrovej ulici pred bývalým hotelom Krym, pred generálnou prokuratúrou a pred VÚB sa osvedčili a doteraz chránia chodcov pred nájazdmi áut. Podobne sa stĺpiky osvedčili aj na Námestí SNP, pokiaľ ich nezničili vandali alebo taxikári. A táto skúsenosť ukazuje, že bezpečnostné stĺpiky na chodníkoch majú význam a dokážu efektívne ochrániť základné právo chodcov - bezpečne a bez obmedzenia chodiť po chodníku.