Bratislavskí záchranári sa chcú vyjadrovať k organizácii dopravy na území mesta

3.10.2006
Páčil sa vám článok?

Na rokovania o opatreniach na riadenie a organizáciu dopravy by azda bolo vhodné prizývať aj zástupcov záchranných služieb, aby mohli predniesť svoje, často veľmi špecifické, požiadavky.

Povedal nám to riaditeľ Rýchlej záchrannej služby Karol Kálig, ktorý tak reagoval aj na medializované umiestnenie retardérov na Jaskovom rade. Retardéry totiž nielen spomaľujú dopravu, ale spôsobujú aj nadskočenie vozidla, ktoré cez ne prechádza - oba javy sú pre pacientov ležiacich v sanitke veľmi nepríjemné. K. Kálig tvrdí, že profesionál sa musí vedieť s takýmito vecami vyrovnať. Všeobecná bezpečnosť je podľa jeho slov dôležitejšia, predpokladá však, že účasť záchranárov na rokovaniach o organizácii dopravy by im pomohla minimálne pochopiť niektoré opatrenia. Podľa K. Káliga napokon tridsaťkilometrová rýchlosť tiež vie zabiť, retardéry na Jaskovom rade teda nevníma ako neodôvodnené - škoda, že nepozná štatistiky, ktoré viedli k ich zavedeniu.

K. Kálig sa nazdáva, že situácia v doprave je z hľadiska šoférov vozidiel záchranných služieb dobrá: „Vodiči sa nám uhýbajú, len z času na čas sa stretávame s niekým, kto skôr zmätkuje, než by náročky prekážal.“ Horšie je to priamo pri domoch, kde mnoho vodičov zaparkuje svoje vozidlo tak, že záchranár nemôže prejsť ku vchodu ani sám, nieto ešte s nosidlami. V hustej premávke sa naopak stretávajú s pochopením vodičov, ktorí sa takmer vždy vyhnú sanitke. Riaditeľ Rýchlej záchrannej služby ďalej uviedol, že investičné aktivity v hlavnom meste vytvárajú pre záchranárov stále lepšie podmienky. Nové široké komunikácie v meste zrýchlia ich pohyb. Súčasne sa však zdokonaľuje cestná sieť v meste - pre záchranárov bude mimoriadne dôležité predĺženie Tomášikovej ulice až po Račiansku, pomohlo tiež odľahčenie Prístavného mosta, ktoré priniesol novopostavený Most Apollo.

Bratislavská záchranná služba si buduje sieť záchranných staníc, ktoré by mali zlepšiť dostupnosť, teda skrátiť trasu do všetkých lokalít. Požiadavkou je, aby záchranárske vozidlá mohli byť na mieste určenia vždy včas. Čas je totiž v záchranárskej práci rozhodujúci faktor, a preto sa k jeho téme a tomu, čo môže v krízovej situácii urobiť každý okoloidúci, v budúcnosti vrátime.

Páčil sa vám článok?