
Všimli ste si pútavé plagáty v uliciach mesta? Stoja za nimi mladí ľudia, ktorým nie je osud spoločnosti ľahostajný

Zdroj: Škola dizajnu/Magdaléna Pigošová
Veľký piatok 1988 sa nezabudnuteľne zapísal do našej histórie. Na Hviezdoslavovom námestí sa v slávnostný podvečer stretlo takmer 10-tisíc veriacich so sviečkami v rukách, proti ktorým tvrdo zasiahli príslušníci polície. Napriek pokojnému priebehu zhromaždenia bili ľudí obuškami, útočili slzotvorným plynom a napokon použili vodné delá. Od roku 1993 je 25. marec Dňom zápasu za ľudské práva.
Sviečková manifestácia sa stala jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku a podľa historikov patrila k zásadným udalostiam, ktoré viedli k Nežnej revolúcii. V marci na výročie tejto dejinnej udalosti upozorňovali na uliciach a námestiach mesta plagáty z dielne študentov Školy dizajnu - Súkromnej školy umeleckého priemyslu Bohumila Baču. Obavy z možného ohrozenia demokracie a nechceného návratu niektorých aspektov totalitnej minulosti vyjadrili silným sloganom: „Minulosť sa zdá byť ďaleko, no možno je priamo pred vami.“
Autori Tomáš Feranec, Tomáš Frolo, Karla Gaštanová, Juraj Horváth, Ivana Hudecová, Tereza Moravčíková, Magdaléna Pigošová, Ivana Račková, Eliška Štefáneková a Lilly Urbanová vysvetľujú, že sa pri tvorbe inšpirovali dobovými nápismi na múroch či transparentoch, ktorými pred rokom 1989 študenti a aktívni občania vyjadrovali svoje postoje vo verejnom priestore.

Študenti nápis vytvorený na múre transformovali do digitálnej podoby. Oxymoron Minulosť je pred nami je zvýraznená farebne.
„Paradoxným textom použitým na plagáte reagujeme na niektoré desivé podobnosti našej minulosti a toho, čo pociťujeme v spoločnosti dnes,“ tvrdia zhodne. Výstavný projekt vznikol počas odbornej praxe študentov na tému Má zmysel sa ozvať (alebo odkaz Nežnej revolúcie) a do verejného priestoru sa dostal vďaka spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom (BKIS).

Študenti nápis vytvorený na múre transformovali do digitálnej podoby. Oxymoron Minulosť je pred nami je zvýraznená farebne.
„K mestským festivalom celoročne pripravovaným BKIS pribudol tento rok cyklus Kontexty. Spolu s umelcami a umelkyňami prinesieme do verejných priestorov pripomenutia historických momentov, o ktorých je potrebné hovoriť čo najviac. Tešíme sa z prebiehajúcej spolupráce na študentskom projekte zo Školy dizajnu, s ktorou nás už po druhýkrát spojil spoločný cieľ - nedovoliť zabudnúť na dôležité morálne aj ľudské hodnoty a umeleckou tvorbou poukázať na ich krehkosť,“ hovorí riaditeľka strediska Katarína Hulíková.

Študenti nápis vytvorený na múre transformovali do digitálnej podoby. Oxymoron Minulosť je pred nami je zvýraznená farebne.
(ak)