PREMENY BRATISLAVY V meste boli počas vojny až tri poľné cintoríny, jeden z nich pri Prezidentskom paláci
Zdroj: Archív TASR
Mladší a asi ani mnohí starší Bratislavčania netušia, že v malom parčíku kúsok od Prezidentského paláca bol kedysi poľný cintorín vojakov Červenej armády. Na počesť mužov, ktorí v roku 1945, presne pred 80 rokmi, padli pri oslobodzovaní Bratislavy, tu neskôr osadili pamätnú tabuľu.
Ako pripomína Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave (MÚOP), v bojoch o oslobodenie Bratislavy dňa 4. apríla 1945 boli v miestach najväčších zrážok padlí vojaci pochovávaní najprv na poľných cintorínoch. Vojaci Červenej armády si svojich pochovávali sami, a to aj do menších jednotlivých či kolektívnych hrobov. V strede mesta boli dva poľné cintoríny, okrem Hodžovho (predtým Mierového) námestia zriadili ďalší na Floriánskom námestí pri Blumentálskom kostole.
Takto sa zmenilo miesto niekdajšieho poľného cintorína pri Prezidentskom paláci:
Zdroj:
Archív TASR
1945: Pred Grasalkovičovým (Prezidentským) palácom boli desiatky hrobov s kamennými pomníkmi.
Zdroj:
Bratislava a jej Premeny/Ľubomír Deák
2025: Poľný cintorín sa nachádzal na mieste tohto parčíka, ďalšie boli pri Blumentálskom kostole a v Rači.
Po skončení vojny boli telesné pozostatky padlých prenesené najskôr na centrálne miesto, napokon ich pochovali na Slavíne. Miesto posledného odpočinku takmer 6 845 vojakov, ktorí zomreli počas bojov o mesto a okolitý región v posledných týždňoch druhej svetovej vojny, predstavuje 6 masových a 317 individuálnych hrobov. Po zrušení oboch poľných cintorínov v centre Bratislavy odhalili na ich mieste 3. apríla 1960 kamenné pamätné tabule, ktorých autorom bol akademický sochár Rudolf Šipkovský.
Zdroj:
Archív TASR
Pamätnú tabuľu osadili na mieste 3. apríla 1960.
Poľný cintorín vojakov Červenej armády bol tiež v Rači. Aj toto pietne miesto neskôr označili pamätnou tabuľou – kovovou nápisovou doskou od Rudolfa Šipkovského, aby Bratislavčanom pripomínala: „Tento pomník stojí na mieste, kde boli pochovaní vojaci sovietskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy – Rače. Je to najstarší pomník oslobodenia na území Bratislavy odhalený 5. 5. 1945“.
(ac)
Vedeli ste? Slavín má zaujímavú históriu, pozlátenú sochu na jeho vrchole museli pre blesky reštaurovať
Monumentálnu sochu vojaka s pozláteným vrcholom na centrálnom žulovom pylóne pamätníka Slavín museli pred niekoľkými rokmi kompletne reštaurovať okrem iného aj preto, že ako široko-ďaleko najvyšší bod terénu priťahuje blesky. V TASR TV to povedal riaditeľ Marianum - Pohrebníctva mesta Bratislavy Robert Kováč pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Bratislavy a zároveň 65. výročia uvedenia Slavína do prevádzky, ktoré si pripomenieme 4. apríla.