Rozumiete tomu? Skupina cyklistov ignorovala známu cyklotrasu na nábreží a jazdila v pruhu pre autá
Zdroj: P.S.
Cyklotrasa na Rázusovom a Vajanského nábreží v bratislavskom Starom Meste je určite najdiskutoavenejšou cyklotrasou na Slovensku. Aktuálne je opäť predmetom živej debaty i pobavenia, postarala sa o to väčšia skupina cyklistov. Krátko po uverejnení článku sa nám ozval i jeden z cyklistov, ktorých zachytili fotografie. Jeho vysvetlenie situácie nájdete v článku.
Cyklistov odfotografoval na Rázusovom nábreží v úseku medzi Námestím Ľudovíta Štúra a Mostom SNP vo štvrtok (24.10.) podvečer pán Pavol. Následne fotografie zverejnil na sociálnej sieti. Bikeri nešli po známej a naozaj komfortnej cyklotrase, ale vedľa nej po vozovke pre autá. Ako prezradil Pavol, týmto spôsobom jazdili už od Šafárikovho námestia, teda cyklotrasu úplne odignorovali.
Takáto jazda vyzerá nepochopiteľne a bezohľadne nie iba z pohľadu bežnej logiky, ale môže byť aj v rozpore so zákonom. Problémom nie je, že cyklisti jazdili vedľa seba, ak ich je v skupine šesť a viac, môžu jazdiť i dvaja vedľa seba. Zákon o cestnej premávke však v paragrafe 55, ktorý upravuje jazdu cyklistov, hovorí, že ak je k dispozícii cyklotrasa, cyklisti majú ísť po nej. "Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky," uvádza zákon. Či sú cyklisti v tomto prípade povinní ísť iba po cyklotrase, budeme ešte zisťovať.
Cyklisti vedľa cyklotrasy.
Fotografia vyššie je urobená zhruba z tohto miesta, ako vidno, cyklotrasa pokračuje ešte desiatky metrov.
Krátko po uverejnení článku sa nám ozval organizátor tejto cyklojazdy Marcel Straka, ktorý je zároveň jedným z cyklistov na fotografiách. K vzniknutej situácii nám poskytol vysvetlenie. "V prvom rade nie je pravda, že sme šli mimo cyklotrasy od Šafárikovho námestia. Šli sme po cyklotrase (kade chodievame celkom bežne), ale práve pred tými svetlami sme museli vyjsť do pruhu, lebo sme tam obiehali stojaci autobus (zrejme pred SNG - pozn. red.). Do konca tej cyklotrasy ostávalo asi len 200-300 metrov, pričom ten koniec je riešený tak, že sú tam obrubníky a väčšia skupina cyklistov z nej nevie bezpečne vyjsť až na konci. Preto sme sa rozhodli ostať v tom pruhu a áno, padla nám tam červená, takže na fotkách to vyzerá zle. V normálnej situácii, keby sme nemuseli na cykloceste obiehať prekážku, tak by sme na nej ostali dlhšie a do pruhu vošli až za svetlami," priblížil.
Išlo o pomerne veľkú skupinu cyklistov.
"Individuálny cyklista s tým ukončením cyklocesty až taký problém nemá, ale keď robíme cyklojazdy pre 20 a viac ľudí, musíme v prvom rade myslieť na bezpečnosť skupiny. Zároveň som presvedčený, že to ukončenie cyklocesty pri Moste SNP je takto urobené dočasne s tým, že v budúcnosti bude pokračovať ďalej. Takže to berieme tak, ako to je," dodal Marcel Straka.
Ako vidno, cyklotrasa končí až tesne pred priechodom pre chodcov, no cyklisti išli mimo nej už predtým.
Na tomto ukončení cyklotrasy nedokáže 20 cyklistov bezpečne prejsť túto križovatku pri zelenej v premávke, vysvetlil nám Marcel Straka dôvody, prečo sa ocitli v pruhu pre autá.
Ako priblížil jeden z cyklistov, bežne pri jazde v skupine prechádzajú do pruhu pre autá v týchto miestach, teda kúsok za semaformi, kde boli odfotení.
(ms)