Ikonický Propeller na nábreží Dunaja čaká súťaž s novými podmienkami, Staré Mesto hovorí aj o vlastnej chybe

5.9.2024
0

Zdroj: Matúš Husár

Páčil sa vám článok?

Rokovania zastavujeme, zmluvu s víťazom súťaže o prenájom budovy Propellera nepodpíšeme – o tomto prekvapujúcom rozhodnutí informovala nedávno samospráva v bratislavskom Starom Meste. Argumentuje viacerými dôvodmi, a priznáva tiež, že pri obchodnej verejnej súťaži postupovala podľa nesprávneho výkladu zákona o majetku obcí. Čo hovorí spoluautor novely tohto zákona?

Na jeseň plánuje samospráva vyhlásiť novú obchodnú verejnú súťaž o prenájom budovy Propelleru, medzitým ju využíva ako dočasnú „výkladovú“ galériu, kde si môžete zvonka pozrieť transparenty či bannery z nedávnych protestov. Prečo samospráva stopla rokovania s víťazom poslednej súťaže a aké budú nové podmienky pre záujemcov o túto funkcionalistickú pamiatku na nábreží Dunaja?

Ako sme už informovali, mestská časť argumentuje viacerými dôvodmi. Najzávažnejším je podľa nej zistenie, že všetky vizualizácie a prípravy na projektové dokumentácie zadával a financoval tretí človek v pozadí, ktorý sa však do súťaže neprihlásil. „Mal pritom záujem prevádzkovať aj samotnú kaviareň, čo samospráva považuje za obídenie verejnej obchodnej súťaže,“ doplnila hovorkyňa Starého Mesta  Veronika Gubková. Staré Mesto argumentuje aj tým, že hoci víťaz prisľúbil umelecké spolupráce, výstavy či dielne ŤZP, mnohé relevantné inštitúcie mali takúto spoluprácu s ním odmietnuť alebo neboli vôbec oslovené.

Zdroj: ms

V budove už sídlila neziskovka, kaviareň aj predajňa suvenírov.

Samospráva zároveň priznáva, že hodnotiť súťažné návrhy len podľa ponúknutej ceny bola chyba. „Žiaľ, v čase prípravy tejto obchodnej verejnej súťaže sme disponovali nesprávnym výkladom vtedy ´čerstvej´ novely zákona o majetku obcí a súťaž bola po splnení prvotných podmienok postavená iba na najvyššej cene,“ uviedla hovorkyňa Veronika Gubková s tým, že nová súťaž, ktorú chcú vyhlásiť na jeseň, bude klásť čo najväčší dôraz na kvalitu náplne budovy Propelleru. Inšpiráciou má byť súťaž, ktorú mesto vyhlásilo na prenájom priestoru súčasného Bistra Ferdinand v Sade Janka Kráľa, kde ponúknutá cena za nájom tvorila menšiu časť hodnotenia - najviac zavážili referencie a história súťažiaceho (30 percent), pričom ekonomické aspekty predstavovali 20 percent, rovnako ako originalita a kvalita ponúkaného sortimentu, a takisto koncept a vizuál prevádzky. Regionálnosť a sezónnosť sortimentu, ako aj environmentálne aspekty mali pri posudzovaní súťažných návrhov „váhu“ 5 percent.

Zdroj: Marek Velček

​V súťaži o priestory bývalého erotického klubu v Sade Janka Kráľa mala ponúknutá cena za nájom pri hodnotení menšiu váhu.

Novela zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí, ktorá vstúpila do platnosti v novembri 2023 (Staré Mesto vyhlásilo súťaž o Propeller koncom decembra 2023) upravila aj podmienky, za akých môže obec majetok predať alebo prenajať v súťaži. Spoluautor novely Ondrej Dostál pre banoviny.sk potvrdil, že zákon zachoval priestor na to, aby si obce samy definovali, čo v konkrétnej súťaži považujú za najvýhodnejší návrh – či je to najvyššia cena, alebo najlepší obsah a kvalita.

Zdroj: Matúš Husár

​Budova Propelleru je celé mesiace prázdna. Aktuálne ju Staré Mesto premenilo na dočasnú "výkladovú" galériu.

„Aj keď je pravda, že náš zámer ako predkladateľov návrhu novely bol, aby rozhodovala najvyššia cena, ale nenašla sa na to v parlamente politická vôľa. Moje skúsenosti s inými kritériami ako cenou totiž nie sú úplne najlepšie a mám o nich vážne pochybnosti. V tom horšom prípade sa iné kritériá neraz využívali na dohadzovanie víťazstva v súťaži vopred vybranému záujemcovi, neraz s vážnymi podozreniami na klientelizmus a korupciu. Ale aj v prípade, že nejde o žiadnu korupciu, je pri iných kritériách pomerne veľké riziko subjektivizmu pri stanovovaní a najmä vyhodnocovaní tých iných kritérií. A to sa mi zdá ako vážny problém v situácii, keď sa nesúťaží, povedzme, o nejakú jednorazovú podporu kultúrnej aktivity, ale o dlhodobý prenájom lukratívnej nehnuteľnosti alebo nebytového priestoru. Ale platí, že zákon aj po novelizácii, ktorú sme iniciovali spolu s kolegom Petrom Cmorejom (hlavným autorom tej novely), umožňuje aj takýto postup,“ uviedol pre banoviny.sk Ondrej Dostál.

Zdroj: nc

​Mestská časť v vyhlásila v minulosti viac súťaží na prenájom Propelleru, ktoré boli neúspešné alebo zrušené.

Pripomeňme, že od roku 2021 fungovala v Propelleri kaviareň a predajňa suvenírov, ktorú prevádzkovala sochárka Nina Šošková. Jej projekt contemporary_suvenir shop & cafe však v  poslednej obchodnej verejnej súťaži o prenájom ikonickej budovy na nábreží neuspel, hoci prinášal rovnakú funkciu, akú chcelo Staré Mesto. Jediným hodnotiacim kritériom bola totiž cena prenájmu a najvyššiu ponúkla firma Retail Consulting - za projektom je Jozef Berko, šéf siete malých potravín Delia. Koncept Niny Šoškovej nebol o komercii, do Propeleru prinášal kultúru, prezentoval (aj predával) diela našich dizajnérov a umelcov.

Jozef Berko však s výhradami Starého Mesta nesúhlasí, označil ich za zavádzajúce. Na vyhlásenie novej súťaže nevidí dôvod a podľa medializovaných informácií zvažuje podniknúť právne kroky.

(ac, TASR)

Budova Propelleru sa premenila na výkladovú galériu transparentov z protestov

Leto 2024 sa v Bratislave nesie aj v duchu protestov proti spôsobu výkonu moci zo strany vlády, pričom veľkej kritike verejnosti čelí aj ministerstvo kultúry. Transparenty z nedávnych protestov môžete nájsť vystavené v budove Propelleru, ktorá stále nenašla svojho nájomcu, na nábreží Dunaja v Starom Meste. Lukratívna budova je teda celé mesiace prázdna, teraz so môžete aspoň zvonku pozerať na transparenty.

Páčil sa vám článok?