HISTÓRIA: Ako sa slušné vydrické krčmy zmenili na raj hriešnikov
Zdroj: Vydavateľstvo Marenčin PT
Vydrica, niekdajšia rybárska osada pod hradným kopcom, bola známa najmä svojimi krčmami, zájazdnými hostincami a nevestincami. Prvé, ešte bezmenné hostince tu slúžili svojim návštevníkom už na začiatku 17. storočia.
Jeden z najznámejších hostincov vznikol v roku 1638 a dostal názov Čierny lev. Plnil funkciu zájazdného hostinca so slušnými ubytovacími priestormi a dobrou kuchyňou, a preto ho často vyhľadávali najmä kupci, ktorí prichádzali až zo Sliezska a pokračovali ďalej po Jantárovej ceste do južných krajín, a rovnako aj rybári z Györu, ktorí dovážali ryby a trh na Rybnom námestí.
Koncom 17. storočia slúžil Čierny lev na ubytovanie vojska. Stal sa tak „zásobárňou“ klientov dám najstaršieho remesla, tie sa už v tých časoch začali sústreďovať v hostinci U modrej šťuky, ktorý vznikol v roku 1735. Pôvodne to bola iba jednoposchodová budova, stojaca medzi kráľovským zbrojným arzenálom a Vodnou vežou, v roku 1773 bol hostinec prestavaný a rozšírený.
Zdroj:
Vydavateľstvo Marenčin PT
Krčma U veselého invalida na niekdajšej Ulici Marie Terézie 25.
Návštevníkom a obyvateľom Vydrice ponúkali svoje služby ďalšie početné hostince s rovnako poetickými názvami Zlatá lampa (1708), Zelený strom (1753), Zlaté Slnko (1772), Zlatý jeleň (1802), Biely vlk (1803), Hviezda (1830). Na Zuckermandli boli už od polovice 18. storočia v prevádzke hostince s „konkurenčne“ znejúcimi názvami ako U čierneho medveďa, U hada, U zlatého anjela, U jeleňa či U čierneho hrozna.
FOTO a VIDEO: Ohromujúci poklad Inkov na Bratislavskom hrade - ich zlato je ale prekliate
Maska nesmrteľnosti, rukavice do hrobu, korunovačné či rituálne predmety z rýdzeho zlata... Poklad Inkov nevyčísliteľnej hodnoty, ktorý chodia do Peru obdivovať milióny ľudí z celého sveta, je oddnes sprístupnený na Bratislavskom hrade. Viaceré skvosty pritom naháňajú až zimomriavky. Pozrite si ich zatiaľ aspoň na našich fotografiách.
Osobitosťou týchto hostincov bolo, že koncesiu na výčap piva a ubytovanie cestujúcich získal každý, kto sa na Vydrici stal majiteľom domu. Z ich súpisu sa tak dozvedáme, že v roku 1743 bol majiteľom z najznámejších hostincov U hada J. Wittmann, že jeho neskoršia majiteľka A. Wittmannová ho za 2500 zlatých predala roku 1765 J. Güllmayrovi, a z testamentu židovky M. Mandlovej sa dozvedáme, že v dome bola aj maštaľ a komora a odkazuje ho M. Duxovi.
Zdroj:
Vydavateľstvo Marenčin PT
Krčma na Žižkovej ulici č. 1 okolo roku 1960.
Majiteľmi dôležitého zájazdného hostinca U čierneho medveďa boli začiatkom 18. storočia dedičia mešťana Grozzmanna a Podhradská židovská náboženská obec mala v tomto dome svoju modlitebňu. Pre zájazdné hostince na Podhradí bolo charakteristické, že mali široký podjazd a rozľahlý dvor s možnosťou pohodlného „parkovania“ povozov. A keďže na Zuckermandli stáli vedľa seba hneď tri také hostince, zvyšovalo to pre ich návštevníkov pocit bezpečia.
Zdroj:
Vydavateľstvo Marenčin PT
V tejto budove, približne pred Štukovou ulicou, sídlila dunajská stráž, bola tu aj colnica a krčma.
Koncom 18. storočia začali na Vydrici vznikať i kaviarne, čo dozaista súviselo s tým, že tu bola zastávka parníkov plávajúcich z Viedne do Budapešti. Prvú kaviareň zriadil v roku 1895 Ignaz Laufer na Vydrici č. 8, v tom istom roku na Vydrici č. 44 otvoril kaviareň aj Moriz Waldstener. Ešte v ére c. k. monarchie si otvorili kaviarne i Jakob Schwartz – v roku 1915 na Vydrici č. 46 a L. M. Kastner – v tom istom roku ako Ignaz Laufer, Nešlo však pravdepodobne o nekalú konkurenciu a hoci to mestské záznamy neuvádzajú, prišlo na tejto adrese len k výmene majiteľov kaviarne. V tomto dome býval i posledný cechmajster vydrických rybárov.
Bratislavský historik Tivadar Ortvay v roku 1905 v knihe Ulice a námestia Bratislavy charakterizoval Vydricu ako „starobylú ulicu, ktorá vedie od Rybného námestia po Podhradské nábrežie a je najvýznamnejšou ulicou tejto časti mesta“. Ale oblasť okolo stále sa rozrastajúceho riečneho prístavu sa postupne zmenila na „raj hriešnikov“ a známy „vykričaný kút“ mesta...
Zdroj:
Vydavateľstvo Marenčin PT
Postupne sa hostince dobrej úrovne začali meniť na podradné krčmy a námornícke putiky a spoza ich poroztváraných okien sa ozývala nielen zmiešanina „podunajských“ jazykov nemčiny, maďarčiny, slovenčiny, srbčiny a rumunčiny, ale často aj hurhaj sprevádzajúci bitky medzi hosťami a pasákmi najlacnejších prostitútok. Historická a meštianska Vydrica, starobylá štvrť rybárov, lodníkov a remeselníkov, sa po roku 1918 stala sídlom najstaršieho ženského remesla a postupne vytlačila z pamäti jej predchádzajúcu históriu.
(bn)
Túto históriu sme čerpali z knihy Antona Baláža Vydrica historická –hriešna, vydavateľstvo Marenčin PT.
Zdroj: