Predavač Károly z divokej Obchodnej ulice: Prečo nám policajti často nepomôžu

18.7.2019
Polícia Obchodná

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

O Obchodnej ulici je známe, že prísť sem večer či dokonca v noci je riskantné, o vandalizmus násilnosti nie je núdza. Károly Jancsó, ktorý tu predáva v starožitníctve, tvrdí, že incidenty sa často dejú aj za bieleho dňa. Políciu však neraz volajú úplne zbytočne.

Mladý predavač pripomína, že zákazníci z Obchodnej postupne odchádzajú, a  nie iba preto, že ich zlákali obchodné centrá, kde ich v lete schladí klimatizácia a v zime sú zas príjemne vykúrené. Ide najmä o bezpečnosť ulice. „Slušných ľudí, ktorí opúšťajú tento priestor, čoraz viac nahrádzajú bandy narkomanov či skupiny žobrákov,“ konštatuje Károly. Je presvedčený, že okrem permanentnej prítomnosti polície treba pretvárať Obchodnú tak, aby sa stala príjemným miestom, kde sa budú ľudia dobre cítiť.

Na mysli má predovšetkým skultivovanie ulice, ktoré zároveň zlepší jej imidž a pritiahne viac hodnotných prevádzok. „A toto je v moci mesta. Spoliehať sa len na pomoc polície situáciu nezachráni. Alkoholici, narkomani, rôzni asociáli tu útočia na ľudí aj cez deň, dokonca i na rodiny s deťmi. Často sa však útok udeje v priebehu pár minút a agresori sa hneď vytratia. Takže, kým zavoláte políciu, už sú preč,“ hovorí Károly o svojich skúsenostiach.

Zdroj: ac

Matúš: Ako sa zbavil „nechcených“ podnikov

Na Obchodnej ulici žije dlhé roky majiteľ domu č. 48 Matúš Pagáč. Má jasnú predstavu, čo by sa malo urobiť pre jej bezpečnosť.

„Na tejto adrese bývame dvanásť rokov, zažili sme naozaj všeličo, najmä v noci, keď bolo v okolí veľa podgurážených mladých ľudí, nebolo to nič príjemné. Kým sme sa však nestali majiteľmi budovy, situáciu okolo našej adresy sme nevedeli ovplyvniť,“ hovorí Matúš Pagáč.

Dnes si vyberajú nájomníkov sami. Nie podľa toho, kto im ponúkne viac peňazí. Chcú takých, ktorí zapadnú do konceptu sympatickej 48-čky, adresy s peknými prevádzkami, ktoré zároveň prinesú do danej komunity nejakú pridanú hodnotu.

Zmizol napríklad problémový pub, ktorého štamgasti robili na ulici hluk a neporiadok. V zrekonštruovanom dvore vyrástla výnimočná bio kaviareň Schöndorf Bio Cafe, o pár dní sa chystajú otvoriť Schöndorf Hostel. Hudobný klub Radosť síce pokračuje, ale podľa úplne nového konceptu. „Náš zámer je zjavný už z jeho nájomnej zmluvy. Je dôrazná, čo sa týka poriadku a bezpečnosti, no majiteľ klubu presne chápe, o čo nám ide a je naozaj súčinný,“ vysvetľuje Matúš.

Tvrdí, že aj vďaka častejším policajným hliadkam je dnes na ulici v noci väčší pokoj, veľa si sľubuje aj od novej stanice mestskej polície, ktorú sa už pripravuje. Má pritom viac inšpiratívnych nápadov, tie však nejdú cestou „represie“. Je napríklad presvedčený, že Obchodná by bola čistejšia, príjemnejšia, keby sa šéfovia nočných prevádzok starali aj o poriadok na tej časti verejného priestoru, ktorá prináleží k ich adrese. Sám ide príkladom: „Naši nájomcovia majú v zmluve podmienku, že sa ľudia nesmú zdržiavať vo dvore. Biletári ich usmernia, aby šli buď dnu do podniku, alebo nech zostanú na ulici. Sú to však pracovníci v civile, ktorí vytvárajú príjemnú, priateľskú atmosféru, žiadne čierne rovnošaty. Zároveň sa starajú o to, aby bol poriadok aj na ulici. Keby to robil každý podnik, pribudli by ďalšie krajšie ´kúsky´ ulice.“

K bezpečnosti ulice v nočných hodinách určite prispelo aj lepšie osvetlenie. „Momentálne stav je nedostačujúci, keďže verejné osvetlenie je len na jednej strane ulice,“ upozorňuje Matúš, ktorý verí, že Obchodná sa raz stane ulicou, kde sa ľudia budú cítiť dobre a nebude ich otravovať ani vizuálny smog, teda množstvo „preplácanej“, väčšinou nelegálnej reklamy. V ich prípade má každý jeden nájomca v zmluve podmienku, že bude pri úprave prevádzky postupovať podľa manuálu Nová obchodná. Teda tak, aby bola aj reklama estetická a neznehodnocovala historický objekt.

„Bol by som tiež veľmi rád, keby bola na ulici iba jedna električková trať. Získali by sme obrovský priestor pre chodcov, vznikla by tu naozaj pešia zóna. A tiež viac zelene. Na Obchodnej boli kedysi kvety na každom stĺpe, tie, žiaľ, zmizli. Pomohlo by tiež, keby sa električková trať zatrávnila, ako je to v Ružinove. O takej Obchodnej snívam,“ uzatvára Matúš Pagáč.

Zdroj: ac

​Matúš Pagáč

(ac)

Páčil sa vám článok?