Dobrá správa: Hniezdna sezóna mimoriadne vzácneho dropa prekonala očakávania
Zdroj: Braňo Molnár
Kedysi bol bežným obyvateľom nížin. V roku 1900 na Slovensku žilo 2400 jedincov, ešte po druhej svetovej vojne viac ako tisíc, no dnes už hniezdi iba na poslednej lokalite na Slovensku a patrí tak medzi naše najohrozenejšie vtáčie druhy. Reč je o dropovi veľkom, najťažšom lietajúcom vtákovi v Európe. Odborníci, ktorí dlhé roky podnikajú kroky na jeho záchranu, mali tento rok dôvod na radosť. Zaznamenali až 10 hniezdiacich sliepok.
„V minulosti žili tisícky dropov hlavne v nížinných oblastiach západného Slovenska. Dokonca drop historicky patrí medzi druhy, ktoré sa lovili. Postupnou zmenou vo využívaní poľnohospodárskej krajiny, hlavne so zánikom trávnatých porastov, úhorov, medzí a pestrejšej skladby plodín sa jeho populácia u nás rapídne znížila. Veľký vplyv na jeho úbytok mali aj nárazy do elektrických vedení. Drop totiž kvôli svojej veľkosti nevie dobre letecky manévrovať a stavba nadzemných vedení sa tak stala pre neho povestným posledným klinčekom do rakvy. V súčasnosti tak dropy hniezdia už iba na jedinej lokalite na Slovensku, v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia, pri Bratislave,“ uvádza Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
„Využívanie krajiny sa zmenilo v predošlých desaťročiach veľmi zásadne. Vznikli veľké polia, na ktorých drop nenašiel dostatok potravy. Zároveň jeho hniezda so znáškou ničila poľnohospodárska technika a chýbala podpora štátu, ktorá by tak, ako v okolitých krajinách, farmárom pomohla so šetrnejším hospodárením. V oblasti trojhraničia medzi Rakúskom, Maďarskom a Slovenskom, kam patrí aj CHVÚ Sysľovské polia, tak prežil hlavne vďaka pestrej krajine a podpore ochrany biotopov dropa, ktorá je hneď za hranicami,“ dopĺňa Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku, ktorý nás o situácii dropa informoval.
Drop veľký na Sysľovských poliach.
V tomto roku sa po dlhých desaťročiach začali meniť podmienky pre život dropa aj na Slovensku. „Vďaka poľnohospodárom v CHVÚ Sysľovské polia pribudli biopásy. Ide o trávnaté porasty, ktoré sa v hniezdnom období, od apríla, nekosia. Okrem toho boli vytvorené biopásy a úhorové plochy v rámci projektu LIFE Steppe on border. Biopásy aj úhory sú pre dropa životne dôležité. Nachádza v nich dostatok potravy a pokoj na nerušené hniezdenie,“ informuje Ridzoň.
Drop veľký je najťažším lietajúcim vtákom.
Počas hniezdnej sezóny realizovali odborníci, v spolupráci so Štátnou ochranou prírody, monitoring zameraný na hniezdenie dropa. „Hoci je drop veľkým vtákom, je veľmi náročné dohľadať jeho hniezdo. Keď samica sedí na znáške, len nenápadne vystrkuje hlavu z porastu, aby pozorne sledovala svoje okolie. Tento rok sme pozorovali až 10 hniezdiacich sliepok, z toho v dvoch prípadoch sme našli priamo hniezdo so znáškou. Je to najvyšší počet od deväťdesiatych rokov minulého storočia, kedy hniezdna populácia klesla pod menej ako desať jedincov a druh sa dostal na okraj vyhynutia. Zadosťučinením je, že drop na našom území, po rokoch snahy o jeho záchranu, zahniezdil v takomto počte. Po žatve boli tiež pozorované dve sliepky, ktoré vodili svoje mláďatá po strnisku“ hovorí Samuel Pačenovský zo Štátnej ochrany prírody, Správy CHKO Dunajské luhy.
Drop veľký na Sysľovských poliach.
Biopásy a úhory sú veľmi dôležité pre život v poľnohospodárskej krajine. Okrem toho, že zabraňujú erózii pôdy a odnosu najúrodnejšej humusovej vrstvy, podporujú biodiverzitu.
Drop veľký na Sysľovských poliach.
„Z rastlín, ktoré v biopásoch a úhoroch kvitnú počas celej sezóny, má úžitok obrovské množstvo hmyzu. Vtáky v porastoch nájdu dostatok potravy a úkryt. Okrem dropov si biopásy obľúbili aj kŕdle jarabíc, ktorých početnosť klesla za predošlé polstoročie o 99 percent, no práve na Sysľovských poliach sme tento rok zaznamenali dlho nevídanú vysokú hniezdnu úspešnosť jarabíc. Veľkému počtu rodiniek s vyvedenými mláďami pomohli aj biopásy,” uzatvára Ridzoň.
(ts, ms)