Poznáte pani Máriu? Parčík na Černyševského si zobrala za svoj a krásne sa oň stará
Zdroj: (in)
Na pani Máriu Krošlákovú (70) nás upozornila čitateľka. „Každý deň ju vídam upratovať parčík na Černyševského. Aj ona robí Petržalku krajšou,“ napísala nám. Ľudia ako pani Mária sú malými celebritami bratislavskej Petržalky. A my sme radi, že vám ich môžeme predstavovať.
Google maps označuje parčík medzi Černyševského a Vavilovovou, pri športovej hale ako Slnečný park. Aj v čase našej návštevy bol zaliaty slnečnými lúčmi. Pani Mária aj dnes zametá na chodníku posledné listy. „Bola som tu celú jeseň, takmer každý deň. Keď je pekne, zvyknem si v parku posedieť. Trápilo ma, keď som videla ten neporiadok, a tak som v jeden deň zobrala metlu, kúpila si hrable a začala to tu upratovať,“ hovorí vyštudovaná inžinierka ekonómie, ktorá býva neďaleko.
„Je tu veľa listnatých stromov, takže mi trvalo denne hodinu, hodinu a pol, kým som ich pozametala z chodníkov a aj odpadky odstránila z kríkov a trávy pod stromami. Ale pozrite, aké je to tu teraz pekné.“ Je vďačná pracovníkom mestskej časti, ktorí jej dodali vrecia a naplnené lístím ich aj odvážajú. „Je to tu teraz krajšie,“ hovorí o svojej hlavnej motivácii – dobrom pocite, že spravila niečo užitočné. „Vždy si tu chvíľu posedím, pokochám sa a potom unavená idem domov čítať si a lúštiť krížovky.“ Smeje sa, že jej brat nie je až taký nadšený z jej aktivity. „Nemáš doma dosť vlastnej roboty? Mala by si oddychovať,“ hovorí jej. Ale okoloidúci reagujú na pani Máriu pozitívne. Pochvália ju, prehodia pár slov. „Napríklad pani Anička s mamičkou Gitkou sa pri mne vždy zastavia, prinesú mi teplý čaj a tvarohový koláč,“ hovorí pani Mária.
FOTOGALÉRIA:
Uprostred parku stojí súsošie s názvom Dievčatá. Akademický sochár Juraj Hovorka (jeden z autorov - spolu s Tiborom Bártfayom a Karolom Lackom - známej fontány Družba na Námestí slobody) ho vytvoril v roku 1986. Zoznam pamätihodností MČ Bratislava-Petržalka o diele hovorí, že ide o najväčšiu petržalskú sochu. „Z hmoty zloženej z piatich kusov kameňa s vyše dvojmetrovou výškou vystupuje päť jemne štylizovaných ženských postáv v rôznych pózach – jedna drží v náručí dieťa, ďalšia vypúšťa z dlaní holubicu.“
Pani Mária hovorí, že súsošie dnes slúži skôr ako preliezka pre deti. V lete ich je totiž plný park. „Rodičia ich neraz vyložia hore, aby mali zážitok z výšky,“ tvrdí a dodáva, že dielo by sa tiež mohlo vyčistiť. „Nášmu parku by to pomohlo.“
(in)