Denný psychiatrický stacionár na Haanovej po 20 rokoch končí. Zisťovali sme, čo bude ďalej
Zdroj: (in)
Dvadsať rokov fungoval v Petržalke denný psychiatrický stacionár Centra mentálneho zdravia MATKA. S mestskou časťou mali zmluvu na prenájom bývalých detských jaslí do decembra 2024. V októbri im samospráva oznámila, že zmluvu nepredĺži. Zdôvodňuje to havarijným stavom budovy. „Presťahovať celé zdravotnícke zariadenie za tri mesiace je nereálne,“ tvrdí riaditeľka centra Evelin Karim Aziz.
Debatu otvorila na novembrovom miestnom zastupiteľstve poslankyňa Libuša Nicholson, ktorá centrum na zastupiteľstve dlhodobo háji. „Bolo by možné nájsť im adekvátne priestory, prípadne im predĺžiť nájom na pol roka, aby si dokázali pripraviť presun?“ pýtala sa.
„Vyhadzovať psychiatrických pacientov na ulicu mi nepríde v poriadku,“ pridal sa poslanec Adam Sarlós. „Skúste sa s nimi porozprávať.“
Vicestarostka Iveta Jančoková zdôraznila, že úrad neodporúča, aby centrum v budove ďalej zostalo. „Keď sa tam niečo stane, koho to bude zodpovednosť?“ pýtala sa a dodala, že podobným priestorom na prenájom samospráva aktuálne, bohužiaľ, nedisponuje. Navštívili sme CMZ MATKA v snahe zistiť, či aj oni považujú svoj pobyt v budove za život ohrozujúci.
Prasknuté potrubie v stene
V interiéri centra nenájdete viditeľné stopy, že by budova bola v havarijnom stave. Vymaľované steny, bez stopy po plesniach, žiadna prepadnutá podlaha ani strecha. Iste, neznalec skryté chyby nevidí, a tak sa na ne rovno pýtam riaditeľky centra Evelin Karim Aziz. Vyštudovaná farmaceutka je dnes aj atestovanou všeobecnou lekárkou a na budúci rok by mala získať aj atestáciu z psychiatrie. „Poďte, veď vám to ukážem,“ reaguje a vedie nás budovou.
Evelin Karim Aziz s dnes už zosnulým manželom prevzala stacionár v roku 2004, keď ho nemocnica Kramáre chcela zrušiť. V pôvodnom zariadení robil jej manžel psychiatra.
V relaxačnej miestnosti práve prebieha terapia. Vstupujeme do čajovne. Toto je to kritické miesto. Kúri sa tu len prenosným ohrievačom. „Museli sme odstaviť radiátory, pretože v stene je prasknuté potrubie. Oprava by vraj stála asi 50-tisíc. Aj by sme do nej investovali, veď aj strechu sme opravili svojpomocne, ale neoplatí sa to, ak máte nájom na rok,“ vysvetľuje, že závadu zistili v apríli 2024.
Čajovňa. V čase našej návštevy sa tu kúrilo iba prenosným ohrievačom.
Pýtam sa, či je to jediný problém. „Samozrejme, rozvody sú tu staré, ale to by mal riešiť majiteľ objektu,“ hovorí Evelin Karim Aziz a mňa zaujíma, či podľa zmluvy mali povinnosť investovať do opráv v budove. Vicestarostka sa totiž vyjadrila, že „nájomca dostal budovu do stavu, kedy v nej nemôže ďalej byť“. A kontrolórka Petržalky Diana Chovancová dodala, že podľa nájomnej zmluvy mali zrevitalizovať vnútorné priestory aj okolie, čo sa nestalo. „My sme aj investovali. Opravili sme strechu, dali nové podlahy, pred vchodom je nová dlažba, na oknách ozdobné mreže, vymaľovali sme steny. Toto je moja robota, táto stierka,“ reaguje riaditeľka. Spomína, ako im v roku 2012 tiež prasklo potrubie. „Mesiac odtekala voda, bez toho, aby sme o tom vedeli,“ ukazuje mi na kanalizačný poklop v podlahe na chodbe. „Zistili sme to až vtedy, keď prišiel účet 12-tisíc eur za vodu. Na vlastné náklady sme to opravili.“
Vstupná hala.
Súčasný stav za život ohrozujúci nepovažuje. Ukazuje mi staršiu, ale funkčnú kuchynku, aplikačnú miestnosť, kde pacienti berú lieky pod dohľadom, lekáreň, psychiatrickú ambulanciu, spomína zrušenú všeobecnú ambulanciu. Ukazuje mi šatňu, kde zbadám aj ping-pongový stôl. Veľkorysé priestory. „Ešte pôjdeme na poschodie,“ prekvapí má riaditeľka. Ukazuje mi miestnosti, kde sa kúri a mohla by sa do nej presťahovať ich relaxačná čajovňa. Kedysi v nich boli lekárske izby. Na opačnej strane, do niekdajších komunitných miestností sa mal sťahovať Dom sociálnych služieb - MOST. „Vtedy mestská časť budovu nepovažovala za havarijnú. Boli by ochotní investovať aj do rekolaudácie, ktorú legislatíva pre sociálne domovy vyžaduje. Tušila som, že rekolaudovať objekt na sociálne služby je nereálne. A aj sa to potvrdilo. Most skončil na Osuského, aktuálne sa len realizuje prerábka,“ hovorí Evelin Karim Aziz a na príklade DSS MOST ukazuje, aké náročné je nájsť pre špecializované zariadenie vyhovujúce priestory. Nie každý priestor sa dá rekolaudovať na zdravotnícke zariadenie. „Preto som prosila o pol roka predĺžiť nájom,“ hovorí a ukazuje mi miestnosť plnú zdravotných kariet. Je to ešte archív predchodcu – Denného psychiatrického sanatória, detašovaného pracoviska nemocnice na Kramároch. „Len presťahovať ten potrvá týždeň.“
Archív ukrýva aj karty pacientov predchádzajúceho zariadenia.
Čas vysporiadať si veci
Petržalská poslankyňa Tatiana Kratochvílová sa na zastupiteľstve pýtala, či CMZ MATKA dostalo vopred informáciu, že si má hľadať nové priestory, alebo sa tak stalo až začiatkom októbra 2024. Kontrolórka Diana Chovancová uviedla, že už vo februári, keď im poslanci schvaľovali nájomnú zmluvu, vedeli, že priestory sú nevyhovujúce.
Na zastupiteľstve vo februári 2024 poslanci centru jednak znížili výmer prenajímanej plochy a jednak skrátili dobu nájmu z 31.12.2028, resp. do 28.2.2025 na dobu určitú do 31.12.2024 (teda ešte pred vznikom havarijného stavu, pozn.red.) . Pôvodne bol nájom navrhnutý len do septembra 2024, poslankyňa Libuša Nicholson presadila december. Starosta Ján Hrčka na to reagoval: „Bude teda 12 mesiacov prechodné obdobie, dokedy si vysporiadajú veci.“ Ako to bolo myslené, nevieme. Riaditeľka centra tvrdí, že vyslovene im nikto nepovedal, že majú odísť. Argument úradu podľa nej bol: Veď ste vedeli, že máte nájom len do konca roka.
Centru napokon ponúkla mestská časť priestory po gastroprevádzke na Rovniankovej ulici. „Viem, čo to obnáša, aby sa priestor mohol kolaudovať na zdravotnícke zariadenie. To je nereálne s politikou prenájmu na štyri roky a menej,“ tvrdí Evelyn Karim Aziz. Druhou možnosťou, ktorú samospráva riaditeľke navrhla, bol prenájom aktuálnych priestorov v havarijnom stave, ale už za zvýšenú cenu, z 13,50 eur na 42 eur/m2/rok na limitovanú dobu.
Aktuálne centrum našlo priestor aspoň pre stacionár, a to na Aragonitovej ulici v Jarovciach. Zvyšok budú riešiť „za pochodu“.
V Bratislave sú aktuálne tri denné psychiatrické stacionáre, vrátane CMZ MATKA.
Na Haanovej poskytovalo CMZ MATKA terapiu pre pacientov, ktorí majú úzkosti, depresie, panické poruchy, alebo hraničné poruchy osobnosti ako sebapoškodzovanie a tiež pre pacientov so schizofréniou. Keď týchto ľudí prepustia po hospitalizácii z nemocnice, odporučia im nájsť si psychiatra. Ten, kto to zažil vie, aká je to tortúra. Riaditeľka centra Evelin Karim Aziz tvrdí, že u nich dostane pacient v psychiatrickej ambulancii termín do sedem, maximálne desať dní. Mnohí z nich vzápätí začnú chodiť do denného psychiatrického stacionára na spoločné terapie. To je miesto pre ľudí, ktorí už nemusia byť hospitalizovaní v nemocnici, ale nie sú ešte tak psychicky zdatní, aby im stačili pravidelné návštevy v ambulancii. Denne od 8h do 14h tu trávia čas pri terapeutických aktivitách. Cieľom je dosiahnuť, aby boli opäť schopní fungovať v bežnej spoločnosti. Zdravotné poisťovne preplácajú od 60 do 90 dní takejto terapie. Výhodou je, že sa môžu pripojiť aj online. To pomáha ľuďom, ktorí nemôžu alebo nie sú schopní prísť osobne.
Pre Petržalčanov bolo výhodné, že mali do zariadenia blízko, ale navštevujú ho aj ľudia z iných miest.
(in)