Vedeli ste? Polereckého ulica je pomenovaná po majorovi, ktorý bojoval proti Britom za nezávislosť USA
Zdroj: Google Maps
Ulica Polereckého v bratislavskej Petržalke je pomenovaná na počesť majora Jána Ladislava Polereckého (1748-1830), ktorý bojoval v armáde Georga Washingtona za nezávislosť USA.
Ulica Polereckého vznikla 1. apríla 1991. Dovtedy bola spolu s Pankúchovou súčasťou Zikovej ulice. Polerecký pochádzal zo zemianskeho rodu Polereckých z turčianskej Polerieky. Dôstojník Ján Ladislav Polerecký bol predurčený na vojenskú kariéru. Jeho otec Andrej - brigádny generál francúzskej armády bol majiteľom husárskeho pluku a aj jeho brat František slúžil u vojakov.
Ján pokračoval v rodinnej tradícii a ako 15-ročný nastúpil do Berčéniho husárskeho pluku. O dva roky nato ho preložili do Chamborantovho husárskeho pluku, kde v tom čase slúžil aj jeho starší brat František. V roku 1771 v tomto pluku povýšili Jána Ladislava na nadporučíka a o tri roky neskôr na kapitána. A hoci sa mu v pluku črtala sľubná kariéra, rozhodol sa odísť.
Odchod do USA a boj za nezávislosť
V roku 1779 prešiel do husárskeho oddielu takzvanej légie zahraničných dobrovoľníkov vojvodu de Lauzun, v radoch ktorej odišiel v lete 1780 bojovať do Spojených štátov amerických. Cieľom tridsaťročného kapitána sa stala Severná Amerika, ktorou zmietali boje o nadvládu a nezávislosť. Pôsobil v hodnosti majora v husárskom pluku Lauzunovej légie. V lete 1781 sa zúčastnil pri Kings Ferry a pevnosti Kniphausen neďaleko New Yorku priamych bojov s Britmi a v októbri 1781 obliehania pevnosti Yorktown vo Virgínii, kde 19. októbra kapitulovala britská armáda pod velením generála Charlesa Cornwallisa, čo v podstate ukončilo pozemné boje vo vojne za nezávislosť USA.
Dožil v USA
Koncom roku 1782 sa na istý čas vrátil do Francúzska ale pravdepodobne z existenčných dôvodov sa v roku 1783 odobral späť do USA, kde žil v meste Boston štát Massachusetts. V roku 1785 zakúpil pôdu v lokalite Pownalborough, štát Main a začal na nej hospodáriť. Z osady Pownalborough sa v roku 1794 vyčlenila menšia časť s názvom Dresden, kde prežil Polerecký zvyšok svojho života v dome, ktorý si tu postavil. V Dresden plnil v rokoch 1794 - 1796 a 1805-1828 funkciu mestského tajomníka s notárskymi právomocami.
Pomník v New Yorku
Celá rodina Polereckých odpočíva spolu na cintoríne v Dresden spolu s vnúčatami a pravnúčatami. Každý rok na výročie jeho smrti americkí legionári ozdobia jeho hrob kvetmi a zástavou, ktorú umiestnia vedľa veľkého bronzového symbolu americkej revolúcie na znak vďaky slovenskému hrdinovi, ktorý bol ochotný položiť svoj život vo vojne za americkú slobodu. Jeho pôsobenie v boji za americkú slobodu pripomína pomník v newyorskej švrti Yonkers, ktorý dali v roku 1977 vybudovať slovenskí vysťahovalci v USA.
(mc)