Vedeli ste o Rockovej škole v Petržalke? Naučia vás hrať, požičajú nástroj, dokonca nájdu i kapelu
Zdroj: (in)
„Vedúci nás stvoril,“ hovoria so smiechom členovia rockovej kapely G.R.E.P. Majú na mysli Mariána Šranka. Pred rokom založil Rockovú školu, ktorá našla zázemie v Dome kultúry Zrkadlový háj. Keď idete niekedy poobede okolo a „z podzemia“ sa ozývajú elektrické gitary alebo bicie, tak je niekto práve na „rockovej lekcii“.
Prichádzam v pondelok poobede a zoznamujem sa s Melitou „Limetkou“ Mučkovou (14), Oskarom Ďurinským (13), Danielom „Deni“ Bartkom (30) a Milošom Husarčíkom (47). Každý z nich začal chodiť do Rockovej školy najskôr na individuálne hodiny, dnes tvoria kapelu G.R.E.P. (group, rock and punk, úvodná foto článku) a napriek vekovej nekompatibilite si vraj výborne rozumejú. Napokon, to je hlavný cieľ petržalskej školy rocku: „Dávať ľudí dokopy a vytvárať kapely,“ hovorí jej zakladateľ.
Inšpiráciou pre Rockovú školu bol originál, ktorý vznikol pred 11 rokmi v Nitre na popud Dalibora Danka z kapely U.K.N.D. a dodnes funguje. Marián Šrank, ktorý už šesť rokov žije v Petržalke, spomína, že priestor v Petržalke, hoci voľných je veľa, nebolo ľahké nájsť. Akonáhle ľudia počuli Rocková škola, odmietali ho. Priestor v DK Zrkadlový háj bol preňho ako dar z neba. Denne v ňom môžu hrať od 14h do 20h. V štúdiu býva maximálne päť ľudí.
Dnes majú priestor na dve hodiny vyhradený členovia kapely G.R.E.P. Nacvičili tu už 19 skladieb, prvé vystúpenie na veľkom pódiu absolvovali v Starej Turej na Dubníku na motorkárskom festivale, majú dokonca vlastné logo a merch. Len spevák spočiatku chýbal. „Dotlačili ma k tomu, ale teraz už mi to vyhovuje,“ hovorí Melita. „Spieva dobre,“ kričí spoza bubnov Oskar. „Z koncertu na koncert je lepšia,“ dodá Miloš, ktorý je vo veku Oskarových rodičov, ale ako konštatuje Oskar: „Sme kamaráti, vek tu nehrá rolu.“ A ani bydlisko. Oskar dochádza až od Trnavy. Na bicie hrá doma od desiatich rokov. Ako objavil petržalskú Rockovú školu? „Mám ešte jedno hobby – skladanie rubikových kociek na čas. Keď som bol na súťaži v Bratislave na jednej škole, zbadal som tam plagát, zavolal a odvtedy sem chodím,“ prezradí. Kapelu hľadala aj Melita, ktorá začala hrať na klasickej gitare, ale lákala ju elektrická. „Má v sebe viac energie,“ hovorí. Podobne na tom bol Miloš. Na gitare hrával najmä sám pre seba, k elektrickej sa nikdy nedostal. Až kým nezbadal inzerát Rockovej školy.
Marián Šrank.
„Nadchla ma predstava hrať pesničky, ktoré poznám. Zahrať si ich s kapelou, a zistiť, že znejú podobne, možno niekedy aj lepšie ako originál,“ hovorí so smiechom človek, ktorý si plní detský sen a tvrdí, že na to nikdy nie je neskoro.
A kam to chcú spoločne dotiahnuť? „Byť predkapelou nejakej známej kapely, to by bolo super. Ale akej? To sa ešte musíme zhodnúť,“ smejú sa.
Na prvé lekcie aj bez nástroja
Podobných rockových nadšencov je v škole viac. „Najmladší má 8 rokov a učí sa hrať na elektrickú gitaru, máme aj 9-ročnú bubeníčku,“ hovorí Marián Šrank. On sám je multiinštrumentalista – samouk, spieva, vie hrať na bicie, gitaru aj basgitaru, je členom kapely Sedativum, ktorá existuje už dvadsať rokov. Na vlastných deťoch a ich kamarátoch, ktorých učil hrať, pochopil, že s deťmi mu to ide. Netrápi ich teóriou ani notami, chce, aby hrali a spoločne vytvorili kapelu. „Len je málo spevákov. Spievať by aj chceli, ale hanbia sa,“ prezrádza s úsmevom. Deti, ale aj dospelí sa učia hrať cover verzie známych skladieb, ale ich mentor im skladá aj originálne piesne a spieva a hrá s nimi. A „núti ich“, aby si vymýšľali aj vlastnú hudbu.
Najmladší má osem rokov a učí sa hrať na elektrickú gitaru, majú aj deväťročnú bubeníčku.
Ako to teda vyzerá, keď príde úplný začiatočník, a je jedno či je to dieťa alebo dospelý? „Najskôr sa im venujem individuálne, ideálne dvakrát do týždňa. Učím ich približne rovnaké veci, takže po pol roku už majú základy a sú schopní hrať spolu s ďalšími. Spočiatku, samozrejme, jednoduché trojakordové skladby,“ hovorí a dodáva, že niektorí sa učia aj na dva nástroje naraz.
Výhoda je, že nepotrebujú vlastné. Marián im nástroje požičia a učí ich aj ako zapojiť aparatúru. Raz to totiž na vlastnom koncerte budú potrebovať.
Rocková škola existuje len od septembra 2023, ale Marián Šrank v nej už stihol vybudovať komunitu detí aj dospelých. Na lekcie prídu neraz ako diváci aj kamaráti hudobníkov, chodia spolu nielen na koncerty, ale aj na opekačky. Hovorím mu, že je to obdivuhodné a on skromne prizná, že je na to tiež hrdý. V záplave tanečných a športových krúžkov je Rocková škola príjemný úkaz.
(in)