Asociáli, špina či dezolátny stav: Obyvatelia panelákov s pochôdznymi terasami sú zúfalí, no bezmocní
Zdroj: (in)
Problémy petržalských pochôdznych terás pri panelákoch, ktoré sa už pred očami obyvateľov doslova rozpadajú a predstavujú hrozbu pre okolie, sa ťahajú už celé roky. Veľkým problémom sú často majetkové vzťahy, nie je totiž jasné, komu terasy patria a kto ich môže opraviť. Obyvatelia sú zúfalí, no bezmocní. Prečítajte si štyri príbehy petržalských chátrajúcich terás.
Príbeh prvý
Asociáli v zásobovacom tuneli pod terasou „nikoho“
„Ôsmeho júla v našej zásobovacej chodbe opäť horelo. Nebolo to po prvý raz,“ hovorí Matúš zo Znievskej 17- 19. „Žijú v ňom neprispôsobiví obyvatelia a občas nám takto znepríjemnia život. Nevieme im v tom zabrániť.“
Matúš tvrdí, že policajné hliadky tam z času na čas chodia, vyžadujú aký-taký poriadok, keďže asociáli v chodbe prespávajú v stanoch, nanosia do nej haldy vecí, ktoré my považujeme za odpad, na ohni si robia jedlo a občas sa im to vymkne spod kontroly. „Radia nám zavrieť tunel, ale ak ho aj uzamkneme, do týždňa je zámok odstránený,“ konštatuje.
Pozemok, na ktorom je terasa a pod ňou zásobovacia chodba, patrí mestu. Samotné vlastníctvo terasy je neznáme. Mestská časť poslala v júli 2022 VSD – Vaša Správa Domu, správcovi, ktorý spravuje na adrese byty, výzvu na zabezpečenie nápravy, „týkajúcu sa znečistenia zásobovacieho tunelu pod terasou, ktorá sa nachádza pri bytovom dome na Znievskej 17- 19“.
Lenže VSD v reakcii, ktorú v júni 2023 adresovali samospráve, tvrdí: „Naša spoločnosť po preštudovaní dostupnej dokumentácie konštatuje, že nemá vedomosť o tom, že by terasa bola súčasťou bytového domu.“ Domnievajú sa preto, že nie sú ako správca oprávnení vykonať na pozemku akékoľvek zásahy, a už vôbec nie čerpať na tento účel prostriedky vlastníkov z fondu opráv.
FOTOGALÉRIA:
Takže, pre zmenu VSD – Vaša Správa Domu žiada o vykonanie nápravy v uvedenom priestore mestskú časť. „...nakoľko sa tam zdržujú skupiny ľudí, ktorí ohrozujú bezpečnosť obyvateľov. Vlastníci Znievskej 17-19 pravidelne volajú na pomoc políciu, avšak situácia sa napriek tomu nezlepšuje. Mreža, ktorú mestská časť Petržalka v minulosti na priestor namontovala, je neustále poškodzovaná. Zámok, ktorým je mreža zamknutá, kupujeme z vlastných prostriedkov, nakoľko je pravidelne prepílený. Celý tunel bol na priečelí opatrený oceľovými mrežami. Skoro všetky sú odcudzené, takže do priestoru je veľmi ľahké sa dostať. Vlastníci bytov tam nedávno spojpomocne hasili požiar.“
Zásah hasičov na Znievskej.
A aby toho nebolo málo, v stredu 16. augusta spadla pri vchode číslo 17 časť betónového zábradlia. „Tento úsek bol podľa dostupných materiálov skolaudovaný pre bratislavský magistrát a zverený do správy mestskej časti. Aj preto chlapi z našej údržby spadnuté zábradlie odstránili a terasu dočasne zabezpečili,“ píše Petržalka na svojom webe. „Konať teda bude opäť náš stavebný úrad, ktorý v rámci zákonných limitov vyzve všetky dotknuté strany, aby situáciu konečne riešili. Ako však sami vieme, tieto výzvy a apely sa nestretajú s priaznivou odozvou a ich vymáhanie z našej strany bez zásahu štátnej či súdnej moci je neefektívne.“
Až po páde betónového zábradlia sa k terase na Znievskej 17 priznala mestská časť.
Príbeh druhý
Krajná garáž čaká, kedy sa zrúti spoločný múr
„Som psychicky na dne, zúfalá, bezmocná, chcem predať garáž aj auto,“ hovorí Marta P., ktorá vlastní garáž na Námestí hraničiarov 8 A/B a už štyri roky, odkedy garáž kúpila, sa snaží dohľadať vlastníka terasy. Bez úspechu. „Garáž som kúpila v lete 2019, nepršalo, a keď mi predchádzajúca majiteľka povedala, že do nej občas zateká, netušila som, že pri daždi sa voda doslova leje po stene,“ hovorí a ukazuje mi svojpomocne vyrobený odvod dažďovej vody z terasy, ktorý urobil ešte predchádzajúci nájomník. Nestačí. Voda z terasy, ktorá je strechou viacerých garáží ide nevedno kade a pomaly rozkladá už dnes popraskaný krajný múr, ktorý je spoločný pre všetky garáže. „Zateká zboku, akoby sa voda z celej terasy zbierala spádom, nemá odtok, a tak ide cez špáry. Statika je porušená, múr sa skôr či neskôr zvalí.“
Pred opravami.
Opravy za 8-tisíc nepomohli, naďalej zateká.
Pani Marta (70) robila šepkárku v divadle, kým pracovala, mala na opravy. Posunula elektrinu, napriek tomu ju nepoužíva, pretože keď prší, stena je celá mokrá a ona má strach. Vymenila garážovú bránu, pretože pôvodná začala vlhkosťou padať a nedala sa otvoriť. Nie je jediná, ktorá zalátala časť terasy asfaltovým kobercom. Dala spraviť podhľady, vymurovať bočnú stenu, osadila zábrany, aby ju ľudia neničili stenu opieraním starého nábytku. Opravy ju stáli takmer 8-tisíc eur. Bez efektu. Odkedy má problémy s očami a musela prestať pracovať, už na ďalšie financie nemá.
Svojpomocne vyrobený odvod dažďovej vody.
„Písala som petržalskej samospráve, na magistrát, na Bytové družstvo, Bytový podnik v snahe dopátrať sa vlastníka. Snažila som sa sem dostať súdnych statikov, ktorí ma odmietli, keďže problém terás poznajú. Poisťovňa mi garáž odmietla poistiť. Krtkovač, ktorého som zavolala, mi povedal, že je tam skrytá technická závada, voda nemá kade vytekať a poradil mi: Dajte auto preč, pretože to je časovaná bomba!“
FOTOGALÉRIA:
Pani Marta sa pýta, či má ona ako fyzická osoba zisťovať majiteľa terasy, keď si s tým nevie rady ani magistrát ani samospráva. „Toto predsa nie je v silách jednotlivca,“ hovorí. V júni 2022 jej z magistrátu, ktorý je majiteľom pozemkov pod 53 garážami, v mene primátora na jej problém odpísali, že sa má obrátiť na stavebný úrad mestskej časti, ktorý vyzve aktuálneho vlastníka k náprave. Stavebný úrad Petržalka reagoval, že nemôže konať, pretože nepozná vlastníka.
Magistrát ju v jednom z mejlov informoval, že pochôdznu terasu na Námestí hraničiarov 2-8 identifikovali pre vlastníka - Slovenský energetický podnik na Hraničnej (tento štátny podnik už neexistuje) a celá stavba bola realizovaná pre viacerých vlastníkov, kde majoritným je Eletrovod Bratislava na Čulenovej (Táto spoločnosť už niekoľkokrát zmenila meno a už aj sídlo). Obyvateľka sa k vlastníkovi terasy, ktorá je strechou jej garáže, teda zrejme nedopátra. Aký ďalší postup jej odporúča mesto? O reakciu sme požiadali hovorcu magistrátu Petra Bublu.
„Mesto sa tejto téme intenzívne venuje a hľadá riešenia, ktoré by vyhovovali všetkým zúčastneným. Hlavným dôvodom dnešnej situácie je nejednoznačné vlastníctvo terás. Kým nedôjde k určeniu vlastníka terasy, nie je možné pohnúť sa ďalej. V prípade vysporiadania nevysporiadaných terás ide o zdĺhavý proces prevodu pod aktuálnych vlastníkov bytov v nehnuteľnosti spojenej s terasou, aby prešla pod vlastníkov bytovky. Musia byť ale súčinní všetci vlastníci bytov,“ napísal nám.
Príbeh tretí
Zatekajúci sklad prevádzky, ktorý nemá zmysel rekonštruovať
V rozpočte na rok 2012 na opravy svojich terás a schodísk Petržalka vyčlenila sumu 137-tisíc eur. Jednou z nich bola aj terasa Rovniankova 13 a 15, kde opravila povrch, priečelia a zábradlia. Terasa vyzerá na prvý pohľad v dobrom stave. Samospráva však roky nestrážila autá, ktoré po nej jazdia do prevádzok, a aj kvôli nim na mnohých miestach cez terasu opäť zateká do skladov. V jednej z prevádzok sme sa boli pozrieť. „Terasy nie sú stavané na to, aby po nich jazdili autá,“ hovorí Viliam Vizváry z Papiernictva u Milky na Rovniankovej 15. „Pozrite sa na môj sklad, zatečené steny, strop, káble aj svetlo som musel presunúť, aby sa nedostávali do kontaktu s vodou. Keď prší, idem do roboty so strachom rozsvietiť. Hlavný istič mi už raz vyhorel.“
Tipovali by ste, že pod touto terasou je veľký tunel? Aj vďaka jazdiacim autám doň zateká.
Viliam Vizváry chce priestory predať, ak však príde kupec a vidí, v akom stave je sklad, odradí ho to. Darmo by zrekonštruoval priestory, keď príčina pretrváva. A tak len bezmocne čaká, kedy začnú praskať panely.
FOTOGALÉRIA:
„Ani zásobovacia chodba na tom nie je o nič lepšie. Vetrák na terase je poškodený, odkedy doň narazil motorkár, nikto ho nedal do poriadku, voda cezeň steká dolu, omietka mi padá na auto.“ Viliam Vizváry má ťažké srdce na zásobovacie autá, ktoré neodradili ani veľké kamene. Tie na začiatku terasy osadila v máji mestská časť s cieľom zabrániť autám v prejazde. Dva z nich sú už posunuté, aby sa auto na terasu dostalo. „Väčšina prevádzok vozí tovar na vozíku alebo na rudle, keď to môže robiť neďaleká Sociálna výdajňa, prečo nie aj prevádzka vedľa nej?“ pýta sa.
Mestská časť nás ešte v máji informovala, že skaly sú len dočasným riešením. „Tým trvalým bude osadenie zábran typu Jersey, ide o typ betónových zábran. Terasa bude nimi, čo sa týka prejazdu vozidiel, trvalo uzavretá. Aj samotné statické posúdenie terasy hovorí o tom, že nie je vhodná na prejazďovanie vozidlami, možno s výnimkou technických služieb,“ vyjadril sa starosta Ján Hrčka.
Príbeh štvrtý
Voda z terasy opravenú fasádu zase zničí
Pred mesiacom odstránilo mesto na terase na Šustekovej 9-15 pomocou žeriavu nebezpečne sa nakláňajúci betónový múr pri očnej optike a nahradili ho železným oplotením. Bolo to len ´zaplátanie najhoršieho´. „Ako vlastníci bytových a nebytových priestorov sme opravili časť fasády na prevádzke pod terasou, kde zatekalo,“ hovorí zástupkyňa vlastníkov na Šustekovej 9 a 11. „Problém je, že voda z terasy steká dolu ďalej, a to napriek oplechovaniu. Zhotoviteľ nás upozornil, že voda opravenú fasádu zase zničí. Takže treba opraviť aj terasu. Minimálne cez trhliny dať asfaltový koberec. Lenže ľudia opravu terasy financovať odmietajú. Terasa im nepatrí, neslúži im, vlastne ju vôbec nepotrebujú, vchody majú totiž pod ňou. Je to terasa pre nebytové priestory, nie pre nás.“
Terasa je strechou prevádzok, ktoré prenajíma záujemcom Bytové družstvo Petržalka (BD). Prevádzky má aj priamo na terase. Do fondu opráv platí BD za m2 rovnakú čiastku ako vlastníci bytov (cca 0,50 e/m2) a zastáva názor, že opravy sa majú realizovať práve z fondu opráv. Aj na fasádu, ktorá je priečelím prevádzky, ale zároveň súčasťou domu, sa skladali všetci rovnako. (Podľa informácie mestskej časti je terasa Šustekova 9-11 v správe Bytového družstva Petržalka. pozn.red.)
FOTOGALÉRIA:
Zástupkyňa vlastníkov zo Šustekovej 13-15 tvrdí, že pred ôsmimi rokmi jej rekonštrukciu terasy odhadli na 70-tisíc eur, teraz by stála zrejme aj vyše 100-tisíc. „Lenže, kto sa má na ňu zložiť, keď žiaden subjekt by nemal investovať do cudzieho majetku? Dom a terasa sú oddilatované, terasa je teda samostatný stavebný objekt. Riešením by bolo zbúrať ju a urobiť namiesto nej parkovacie miesta. Veď náš dom nemá žiadne oficiálne parkovacie miesto!“ tvrdí, je jej však jasné, že je to skôr nereálna predstava. Nesúhlasilo by s ňou minimálne Bytové družstvo, ktoré má na Šustekovej výnosy z prenájmov prevádzok.
Pasportizáciu terás mesto stále nemá
Kedy sa odhaduje jej ukončenie a aký bude ďalší postup magistrátu? Bude nejak nápomocné ako vlastník pozemku dať dokopy vlastníkov garáží, bytov a nebytových priestorov a zistiť vlastníka prostredníctvom určovacej žaloby na súde?
„Magistrát momentálne pracuje na zozname terás, prioritne v MČ Petržalka, a zisťuje ich technický stav. Súbežne sa snaží zistiť (preukázať) vlastníctvo k terasám. V Petržalke sme zatiaľ identifikovali len tri terasy, ktoré sú jednoznačne vo vlastníctve a správe hlavného mesta SR Bratislavy. Jednu z nich plánujeme zrekonštruovať v roku 2024, sme v štádiu získavania povolení.
Starostlivosť o terasy, či už z pohľadu, že ide o stavebné objekty prislúchajúce k stavbám či verejné priestranstvá, je závislá taktiež aj od objemu finančných prostriedkov v mestskom rozpočte, ktoré s tým súvisia.
V limitovanom rozsahu sa budeme starať aj o terasy, kde vlastník alebo organizácia, v prospech ktorej sa terasa kolaudovala, nie sú známi, ak by šlo o riešenie havarijných stavov. V prípade, ak bude pri týchto terasách potrebné povolenie rekonštrukcie alebo sanácie so súhlasom vlastníka, takýto súhlas vieme získať, len keď je vlastníkom mesto,“ reagoval hovorca magistrátu Peter Bubla.
(in)