Po odchode posledných sovietskych vojakov z Bratislavy premenovali aj väčšinu rusky znejúcich námestí či ulíc...

23.6.2021

Zdroj: Ján Lörincz

Páčil sa vám článok?

Presne 30 rokov uplynulo v týchto dňoch od odchodu sovietskych vojsk z územia bývalého Československa, ktoré sa začalo dohadovať po zmene režimu u nás v roku 1989. Po druhej svetovej vojne bolo v Bratislave pomenovaných po revolucionároch, politických predstaviteľoch či vojenských generáloch viacero námestí a ulíc ako napríklad Stalinovo, Leninovo či Sovietske námestie, Malinovského ulica, Ulica Červenej Armády a desiatky ďalších ulíc najmä na území Petržalky.

Na konci druhej svetovej vojny sovietski vojaci naše mesto oslobodili, takže sme možno aj z vďačnosti nielenže postavili Slavín, ale premenovali mnohé námestia a ulice po hrdinoch Sovietskeho zväzu. Situácia sa však dramaticky zmenila 21. augusta 1968, kedy Československo obsadili vojská krajín Varšavskej zmluvy na čele so ZSSR. Zrazu sa z osloboditeľov Rusov stali naši nepriatelia a okupanti, ktorých sme nahlas či v duchu posielali domov. "Jednu z kasární mala Červená armáda napríklad aj v bývalom kláštore na Leninovom námestí, kam sme občas po škole chodili, zabúchali sme im na vchodovú bránu a kým službukonajúci vojak otvoril, tak sme buď utiekli alebo sa schovali za kríky v miestnom parku," hovorí Milan Horváth, ktorý v rokoch 1980 - 1987 navštevoval základnú školu na Ulici Červenej Armády, takže aj pioniersky sľub skladal pri buste Lenina umiestnenej práve na námestí pomenovanom po Vladimírovi Iľjičovi. . "Na druhej strane som si od sovietskych vojakov vypýtal nejaký odznak a dokonca sa raz dostal aj na dvor, kde boli zaparkované vraky vojenských áut - gazíkov, na ktorých možno práve v roku 1968 do nášho mesta prišli," dodal.      

"Keď sme v roku 1989 chodili v rámci Nežnej revolúcie na protestné zhromaždenia, tak už vtedy sme začali uvažovať o tom, že by sme Leninovo námestie premenovali. A nakoľko sme mali vtedy hudobnú skupinu, ktorá hrávala skladby od The Beatles, tak nám napadlo, že by ho mohli nazvať po zavraždenom spevákovi a mierovom aktivistovi Johnovi Lennonovi. Napokon sa však na magistráte rozhodli, že mu dajú meno podľa bývalého bratislavského richtára Jakuba," vraví Milan.

Zdroj:

​V tomto objekte na Leninovom - dnes Jakubovom námestí bývali za minulého režimu sovietski vojaci... 

Po roku 1990 bolo v Bratislave premenovaných viacero ulíc a námestí. Z Dibrovho námestia sa stalo Františkánske, Z Gottwaldovho Námestie slobody, z Námestia 4. apríla Hlavné námestie, zo Sovietskeho námestia Floriánske, z Leninghradskej Laurinská, z Nešporovej Svoradova, Jirásková sa premenovala na Ventúrsku, Markušova na Mariánsku, Nálepkova na Panskú, Steinerova na Krížnu, Szabóova na Blumentálsku, Pugačevova na Františkánsku, Šmeralova na Koziu a Wolkrova na Bielu. Už spomínaná Ulica Červenej Armády sa vrátila k historickému názvu Grösslingová a prekvapujúco aj Ulica Československej armády k mierne nespisovnému názvu Špitálska. Malou kuriozitou je napríklad Čulenova ulica, ktorá sa už nevolá po účastníkovi protifašistického odboja a bývalom politikovi Marekovi, ale pedagógovi a matematikovi Martinovi. A napríklad Wolkrova vlastne úplne nezanikla, akurát sa zo Starého Mesta presťahovala do Petržalky.

A keď už sme v našej najväčšej a najľudnatejšej mestskej časti, tak určite si mnohí pamätajú, že kedysi bola snáď každá druhá ulica pomenovaná po nejakom revolucionárovi alebo generálovi sovietskej armády, čo však vydržalo len niekoľko rokov - medzi dokončením jednotlivých sídlisk a zmene celospoločenských pomerov v našej krajine po roku 1990.

Zdroj:

​Viete si predstaviť, že by ste nechodili do nemocnice na Antolskú, ale na Ulicu Zoje Kosmodemjanskej? Realita pred rokom 1989...

A tak sa z Allendeho stala Ambroseho, z Baumanovej Vavilovova, z Bierutovej Dudova a Hrobáková, z Blagoevovej Bulíková, z Botevovej Betliarska a Krásnohorská, z Buďonného je Beňadická, Šašovská a Vigľašská, z Čapajevovej Ulica Ondreja Štefanka, z Fosterovej je Rovniankova, z Grečkovej Šintavská, z Hočiminovej Haanová, z Jakubovského Budatínska a Vyšehradská, z Jeremenkovej Holíčska, z Kalininovej Kutlíková, z Kovpakovej Lietavská, z Lumumbovej Lachová, z Lunačárskeho Jasovská, z Makarenkovej Eisteinová, z Mehringovej Mlynarovičová, Námestie E. F. Dzeržinského je Humenské námestie, z Námestia N. K. Krupskej je Ovsištské námestie, Rokosovského sa zmenila na Brančskú a Smolenickú, z Rybalkovej je Topoľčianska, Zo Saburovovej Starhradská,  zo Sokolovského Švabinského, z Togliatiho je Romanova, Ulica Bélu Kúna sa premenovala na Gessayovu, z Ulice Zoje Kosmodemjanskej je Antolská, z Vasilevského je Tematínska, z Vorišilovovej Bosáková a zo Žukovovej ulice urobili Strečniansku a Znievsku.   

(ars)  

     

Páčil sa vám článok?