V MHD bol opilec a vodička vyhodila z vozidla všetkých cestujúcich. Postupovala správne?
Zdroj: Google Maps
V adventnom období sa koná množstvo rôznych vianočných či koncoročných večierkov, na ktorých sa vo väčšom množstve konzumuje alkohol, čo sa následne prejaví zvýšeným počtom podgurážených osôb v uliciach alebo v prostriedkoch MHD. Jazdu s opitým cestujúcim dnes v Petržalke zažila pani Monika, ktorá sa s nepríjemným zážitkom z autobusu č. 99 podelila na sociálnej sieti, ale zdá sa, že nenapísala do svojho statusu úplne celý príbeh...
"Dnešný zážitok z 99-ky smerom do Petržalky na Gercenovej na zastávke na znamenie. V autobuse sedel v prednej štvorke cca 40-tnik, ktorý si zjavne uhol viac, ako vládal, lebo ani obraz, ani zvuk a len ho klátilo na všetky smery. Vodička sa rozhodla situáciu riešiť, a tak zavolala na dispečing. Vzápätí nás vyšupla von z autobusu, že nemôže pokračovať v jazde s chlapíkom a musí počkať na dispečera. Ako úžas, že pre jedného ožrana má opustiť autobus cca 25 ľudí a nie opačne. Keď som povedala vodičke, že či nebolo jednoduchšie vysadiť chlapíka na zastávke, veď dispečer už vie, kde je, tak mi povedala, že ju to mrzí, ale nemôže, lebo má všade kamery. Viem, že človek nemá byť k iným ľahostajný, ale myslím si, že pán by to v pohode zvládol na zastávke sám do príchodu posádky dispečingu," napísala na facebookovú stránku venovanú bratislavskej MHD pani Monika, ktorej útrapy sa vystúpením z 99-ky ešte neskončili, nakoľko následne nastúpila do 88-ky, kde bola situácia ešte zaujímavejšia...
"Tam, kde sa nastupuje s detskými kočíkmi, hlasno debatili dvaja bezdomovci a alkoholom páchnuci šesťdesiatnici, ktorí zamorili celý stred autobusu a všetci automaticky postupovali do zadnej časti autobusu. Boli v podstate neškodní okrem toho, že páchol alkoholom celý autobus. A jeden z nich to zabil otázkou na staršiu cestujúcu, ktorá práve vystupovala, otázkou: "Pani a nechcete sa vydávať?" Nechápem, že MHD v pohode robí rozvoz bezďákov, alkoholikov, čo to prepísknu a cestujúci sa musia prispôsobiť im a nie opačne, že by oni museli dodržiavať prepravný poriadok. Takže dnes som za 20 minút, teda za relatívne krátku dobu mala až dve takéto nepríjemné skúsenosti s cestovaním," dodala Monika.
Bratislavské noviny sa skontaktovali aj s hovorkyňou Dopravného podniku Bratislava Adrianou Volfovou, ktorá preverovala incident s podnapitým cestujúcim v autobusovej linke č.99 z dnešného rána. "Vodička linky č.99 nahlásila na dispečing DPB, a.s., že sa vo vozidle nachádza cestujúci, ktorý spadol. Dispečing DPB, a.s. okamžite zabezpečil na miesto príchod našej hliadky a taktiež aj príchod RZP a polície. Z tohto dôvodu museli všetci cestujúci vozidlo opustiť. Premávka MHD z dôvodu tejto udalosti zdržaná nebola."
Pochopiteľne, že príbeh vyvolal pomerne veľký ohlas u diskutujúcich, pretože s podobným problémom sa stretol už aspoň raz asi každý, kto pravidelne využíva služby DPB. Marián napísal: "Tento problem sa rieši desiatky rokov v celej Európe, ale proste to nie je také jednoduché. Najschodnejšie riešenie by asi bolo, keby samotní cestujúci vyhodili takéhoto človeka von. Vodič zakročiť nemôže voči komukoľvek takto ľahko, hoci prepravný poriadok mu umožňuje vylúčiť z prepravy cestujúceho, ktorý porušuje prepravný poriadok - problém je však v tom, akým spôsobom sa to má zrealizovať." Pani Fisherová si zase myslí, že ak mala vodička nejaké negatívne skúsenosti s opitými ľuďmi vo vozidle, ktorí jej robili problémy, prípadne ju napadli, tak sa jej ani nečuduje, že to riešila zavolaním na dispečing. "Raz som videla, ako sa vodič snažil takého podguráženého pánka vyprevadiť von z vozidla a ten naňho zrazu fyzicky zaútočil. A cestujúci sedeli a čušali ako vši - nikto z nich sa vodiča nezastal a nepomohol mu. A to tam boli aj statní chlapi. Preto by som bola zvedavá, ako by ste reagovali, keby za tým volantom bola vaša žena, či by ste jej odporúčali, aby sa hrala na SBS-kárku alebo vyhadzovačku a riskovala, že jej ublíži nejaký ožran. Asi má svoje interné predpisy, ktoré musí dodržať a tieto sú mimochodom aj na ochranu jej zdravia."
Martin sa pani Moniky pýtal, ako by danú situáciu s bezdomovcami chcela riešiť. "Fyzicky ich vykázať z vozidla MHD môžu len policajti. Vodič spolu s dispečerom ich môžu maximálne slovne o to požiadať. A ak by sa aj našiel vodič, ktorý by ho fyzicky chcel vyhodiť, tak by sa našlo vo vozidle viacero ľudí, ktorí by okamžite vytiahli mobilný telefón a natáčali si to." To by v praxi znamenalo, že vodič by mal v prípade zverejnenia takýchto záberov následne problémy u svojho zamestnávateľa, teda v DPB.
"V prípade akýchkoľvek problémov vyzývame cestujúcu verejnosť, aby udalosť nahlásili priamo vodičovi MHD. Ten sa okamžite spojí cez rádiostanicu s dispečingom DPB, a.s., ktorý zabezpečí na miesto príchod našej hliadky, polície a v prípade potreby aj RZP. Ak spolucestujúcim prekážajú vo vozidlách ľudia, ktorí javia známky nadmerného požitia alkoholu, návykových látok alebo majú mimoriadne znečistený odev, majú právo vyzvať ich, aby opustili vozidlo, nakoľko ich obťažujú. Zároveň sa môžu s takýmito problémami vodiča, prípadne revízora, ak sa teda vo vozidle nachádza. Naši zamestnanci však takýchto cestujúcich nemôžu vylúčiť z prepravy, môžu ich len vyzvať, aby opustili vozidlo. Ak to oslovení cestujúci nerešpektujú, musí byť privolaná policajná hliadka, ktorá už má oprávnenie vykázať ich z vozidla. Je to dlhodobý problém legislatívy, s ktorým nebojujeme len my, ale aj mnohé ďalšie dopravné podniky, nie len na Slovensku ale aj v Čechách," vysvetlila pre Bratislavské noviny Adriana Volfová.
(ars)