FOTO: Inšpirujte sa aktivistami zo Šrobárovho námestia, ktorí sa pustili do budovania parku
Zdroj: koncept 3arch.sk
Ľudia žijúci v okolí Šrobárovho námestia rozbehli projekt, ktorý by sa mohol stať inšpiráciou pre ďalších Petržalčanov. Rozhodli sa veľkú nevyužitú plochu pred ich domami využiť ako koncept na revitalizáciu námestia a parku. Mestská časť im na obstarávanie projektu v tohtoročnom rozpočte vyhradila 20 000 eur!
Menších či väčších „hluchých" plôch, podobných ako je zóna pred bytovými domami na Pifflovej a Černyševského, má Petržalka viacero. Šrobárovo námestie a priľahlý park boli celé roky len lúkou križovanou chodníkmi. Potenciál zostával nevyužitý, priestor chradol. Nájdete tu drobné aj veľké betónové plochy, lampy v zlom technickom stave, poškodenú vzrastlú zeleň...
„Pred dvanástimi rokmi tu boli snahy postaviť 24-podlažný dom, neskôr tu mali byť športové haly, kaviareň s čitárňou, akési oddychové zóny, .... Všetky tieto podnikateľské zámery nám však pripadali skôr ako prekrývanie skutočných motivácií, o pridanej hodnote pre obyvateľov sme pochybovali," hovorí jeden z iniciátorov premeny námestia Jozef Badida. „Aj na jar minulého roka sme na miestnom zastupiteľstve prezentovali naše zamietavé stanovisko. Poslanci náš názor akceptovali, ale zároveň sa celkom správne spýtali: A čo vlastne chcete? Tá otázka nás doslova nakopla. Uvedomili sme si, že ak chceme niečo pozitívne presadiť, nestačí byť len reaktívni, práve naopak, žiada sa vlastný prínos ."
Pripravili teda petíciu s požiadavkou na zmenu územného plánu, podľa ktorého je námestie aktuálne plochou pre občiansku vybavenosť. A ako vieme na príklade bývalej škôlky na Tematínskej, dá sa na takejto ploche postaviť aj obytný dom s apartmánmi, pretože tie sa považujú za nebytové priestory.
Takisto iniciovali diskusiu v rámci komunity a názory ľudí pretransformovali do konceptu revitalizácie námestia a parku. Architekt Michael Kostka ho vytvoril vo svojom voľnom čase a na vlastné náklady, jednoducho, chcel vo svojom okolí niečo zmysluplné. V septembri minulého roka sa poslanci s petíciou a ideou obyvateľov stotožnili a aj nové zastupiteľstvo im v tohtoročnom rozpočte „odkleplo" na projektovú dokumentáciu 20-tisíc eur.
Koncept je rozdelený na aktívnu a pasívnu zónu. „V aktívnej sme navrhli multifunkčné ihrisko s hľadiskom a hygienickým zázemím, outdoorové fitnes pre všetky vekové kategórie, ping-pongové stoly či malý stage pre komunitné akcie," hovorí Michael Kostka. „V pasívnej zóne zas pavilón s prekrytím, pod ktorým sa dá schovať či komunitnú záhradu."
Obaja iniciátori projektu vedia, že k realizácii je ešte dlhá cesta. Veria však, že do prípravy projektovej dokumentácie k Šrobárovmu námestiu a parku, vychádzajúcej z ich konceptu, budú aktívne prizvaní. Dúfajú, že mesto a mestská časť, na ktorých pozemkoch námestie a park ležia, dokážu získať časť peňazí na realizáciu aj z iných zdrojov a možno presvedčia aj firmy z Digital parku, že obed v parku je pre ich zamestnancov príjemný benefit. „Sme presvedčení, že na budúci rok by sa s revitalizáciou mohlo začať," tvrdia, hoci triezvo dodávajú, že realizácia ich konceptu môže trvať aj viac rokov. „Prvé kroky už máme za sebou, k úspešnému výsledku však budeme aj naďalej potrebovať angažovaných obyvateľov a podporujúcich poslancov, starostu a primátora."
(in)