Deň Vietnamu spojil Vietnamcov a Slovákov – navštívilo ho viac ako 10.000 ľudí
Zdroj: Corwin
Viac ako10-tisíc návštevníkov prešlo v nedeľu 18.8. bránami areálu Palmy na Račianskej ulici v Bratislave, aby si nielen vychutnali vietnamskú kuchyňu, ale oslávili aj vietnamskú kultúru a tradície.
„Tretí ročník festivalu Deň Vietnamu niesol podtitul Náš spoločný domov. Chceli sme ním zdôrazniť význam prepájania komunít – v tomto prípade tej vietnamskej a slovenskej. Pohľad na plný areál Palmy, v ktorom sa miešali ľudia pôvodom z Vietnamu s tými zo Slovenska, nám potvrdil, že sa nám túto myšlienku podarilo naplniť. A to symbolicky pri príležitosti prvého výročia uznania vietnamskej komunity ako oficiálnej národnostnej menšiny na Slovensku, “ hovorí Claudia Alner, projektová manažérka festivalu Deň Vietnamu.
Návštevníci podujatia si tak mohli nielen vychutnať tradičné vietnamské jedlá, ale bližšie spoznať aj vietnamské tance, hudbu, pozrieť si divadelné vystúpenia či ukážky bojových umení. Pre rodiny s deťmi boli pripravené tvorivé dielne s tradičnými vietnamskými remeslami, maľovaním na typické vietnamské klobúky Nón lá, ale aj workshop na rolovanie letných roliek či prípravu čajovej ceremónie.
FOTOGALÉRIA:
V budove bývalej Zámočníckej dielne, ktorú developer Palmy spoločnosť Corwin ponechala a chce ju zrevitalizovať, prezradili návštevníkom viac o živote vietnamskej komunity krátke filmy – diela českých umelcov vietnamského pôvodu. Českí Vietnamci boli aj účastníkmi panelových diskusií. Vyvrcholením programu bolo vystúpenie levieho tanca s ohňom.
„Festival Deň Vietnamu potvrdil, že spájanie rôznych komunít a kultúr má význam presahujúci hranice Slovenska. Aj my Slováci sa máme čo od Vietnamcov učiť – príkladom nám môžu byť v pracovitosti, prístupu k vzdelaniu, či v dôraze na význam rodinného života. Dlhodobo tvrdíme, že Palmu chceme budovať ako projekt pre všetkých. Chceme ho budovať aj pre miestne komunity a s nimi. Lebo iba tak dokážeme naplniť našu víziu štvrte, ktorá bude zbližovať ľudí a jej význam presiahne nielen hranice Bratislavy, ale i Slovenska. Rovnako ako ich presiahol festival, ktorý cez víkend hostila,“ zdôraznil Marián Hlavačka, CEO spoločnosti Corwin.
Kým bude nová štvrť hotová, chce sa developer aj naďalej snažiť jej priestory sprístupňovať pre podujatia, ktoré dokážu túto víziu napĺňať. „Aktuálne čakáme na zmenu územného plánu, vďaka ktorej budeme môcť premenu Palmy spustiť. A to tak, aby sa už čím skôr mohli podobné podujatia konať nie na zbúranisku, ale v tieni stromov na nových verejných priestranstvách,“ dodáva Marián Hlavačka.
„Festival Deň Vietnamu je krásnym príkladom toho, ako môžu rôzne komunity spolupracovať a vzájomne sa obohacovať. Prepojenie rôznych kultúr a národností nie je len o zdieľaní jedla a tradícií, ale aj o vytváraní silných väzieb, ktoré prekračujú hranice pôvodu a jazyka. Tieto vzťahy nielen posilňujú jednotlivé komunity, ale aj prispievajú k rozvoju tolerantnej a otvorenej spoločnosti, kde si každý môže nájsť svoje miesto a prispieť k spoločnému dobru. Festival tak nie je len oslavou vietnamskej kultúry, ale aj symbolom rozmanitosti a spolupatričnosti, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti,“ uzavrela Claudia Alner.
(ts, ms)