Vedeli ste? Na bezpečnosť v Devínskej Novej Vsi dohliada 64 kamier a päť operátorov
Bratislavská Devínska Nová Ves sa stáva bezpečnejším a čistejším miestom. Zásluhu na tom má mať miestne Dohľadové centrum, ktoré vzniklo v roku 2019.
Zdroj: fb Devínska Nová Ves
Bratislavská Devínska Nová Ves pokračuje v prípravách osadenia kamerového systému dohliadajúceho na významnú paleontologickú lokalitu Sandberg. Pôvodne mestská časť uvažovala nad vlaňajšou jeseňou, termín však nakoniec oddialila pandemická situácia i nedostatok tovaru, čím sa predĺžilo aj samotné verejné obstarávanie. Uviedla to Jana Martanovičová z mediálneho oddelenia miestneho úradu.
"Na realizácii intenzívne pracujeme," ubezpečila Martanovičová. Koncom minulého roka sa uskutočnilo verejné obstarávanie na 8-megapixelovú panoramatickú kameru s dosahom 400 metrov a 44-násobným optickým zoomom. Na panoramatickej hlavici by mala mať napríklad uhol záberu 180 stupňov. "Momentálne vybavujeme ešte potrebné povolenia a konektivitu potrebnú pre integráciu do systému Dohľadového centra," doplnila Martanovičová.
Pre časté porušovanie pravidiel pohybu návštevníkov v lokalite Sandberg sa mestská časť vlani rozhodla nielen pre osadenie kamery, ale aj zintenzívnenie osvety v oblasti ochrany vzácnej lokality, ktorá je domovom viacerých vzácnych a zákonom chránených živočíchov a rastlín. V minulosti sa totiž ochranári i samosprávy stretávali s častým porušovaním pravidiel pohybu návštevníkov, ale aj ničením tamojšej chránenej flóry a fauny.
Štátna ochrana prírody SR už vlani avizovala posilnenie stráže prírody v národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla, ktorej súčasťou je aj Sandberg (Pieskovec). Na území so štvrtým stupňom ochrany totiž zaznamenávala zvýšený počet priestupkov a porušení zákona o ochrane prírody. Pri riešení porušení zákona môže stráž v závislosti od závažnosti zisteného priestupku udeliť blokovú pokutu do výšky 300 eur.
(TASR)