Z kameňolomu v Devíne by mohlo byť nové PKO, tvrdia vodohospodári - čo na to župa a mesto?
Zdroj: Google Maps
Z kameňolomu v bratislavskom Devíne by mohlo byť nový park kultúry a oddychu (PKO). Tvrdí to Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý má kameňolom vo svojej správe. Vodohospodári majú pripravenú už aj štúdiu využitia územia a v stredu (25. 9.) ju aj predstavia.
Kameňolom Devín je využívaný na výrobu kameniva pre potreby podniku, ako aj na komerčné účely. "V rámci areálu sú miesta nachádzajúce sa bezprostredne pri vode, ktoré sú už vyťažené. Práve tie by mali byť novým miestom pre rozvoj kultúry a oddychu," informovala TASR hovorca SVP Marián Bocák.
Vodohospodári prezradili detaily budúceho „PKO“ v devínskom kameňolome, ale ešte nevedia, kedy vznikne
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) nateraz nevie odhadnúť, kedy, v akom rozsahom a za koľko peňazí vznikne v časti kameňolomu pri bratislavskom Devíne ním navrhovaný park kultúry, oddychu (PKO) a športu. Vodohospodári priznávajú, že bez spolupráce so samosprávami zámer nebude možné zrealizovať. Mesto Bratislava i mestská časť Devín potvrdili, že si už začiatkom októbra naplánovali so SVP rokovanie.
Cieľom pripravenej štúdie je podľa vodohospodárov dať možnosť rôznym organizáciám zapojiť sa do projektu obnovy tohto územia, kde by mohol vzniknúť amfiteáter na spôsob rímskych stavieb, prístavná veža či downhill (špeciálna cyklodráha). Taktiež napríklad pláž lido, detská lúka, cyklopoint, parkovisko, bežecký chodník, pikniková a hracia lúka, vyhliadka, nábrežný chodník, multifunkčné ihrisko či miesto pre plážový volejbal. "V rámci projektu by sa vytvoril aj cyklochodník, ktorý by mohol ísť popri karloveskom ramene aj pomocou lávok, bližšie k ceste, aby to neviedlo cez Sihoť," podotkol Bocák.
SVP priznáva, že štúdia je len začiatok cesty, ktorá by si vyžadovala aj zmenu územného plánu. Podnik by preto uvítal, keby sa do zámeru zapojilo mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Bratislavská vodárenská spoločnosť a ďalší. "Je tu priestor pre každého, komu záleží na hlavnom meste, aby prispel k vytvoreniu takéhoto kultúrno-spoločenského a športového zázemia pri Dunaji," poznamenal Bocák.
"O projekte SVP nemáme zatiaľ žiadne informácie. Aj na základe medializovaných informácií sme iniciovali stretnutie s SVP a mestskou časťou Devín, ktoré je plánované začiatkom októbra. Po zistení bližších informácií sa môžeme k projektu vyjadriť," povedal pre TASR hovorca mesta Bratislavy Peter Bubla. BSK pre TASR uviedol, že v Územnom pláne Bratislavského samosprávneho kraja v znení zmien a doplnkov je kameňolom v Devíne chráneným ložiskovým územím a dobývacím priestorom. "Funkčné využitie jednotlivých plôch je podrobnejšie riešené v územnoplánovacích dokumentáciách nižšieho stupňa (územný plán obce, zmeny a doplnky územného plánu obce, územný plán zóny), ktoré sú v kompetencii mesta Bratislava a príslušnej mestskej časti," povedala hovorkyňa BSK Lucia Forman.
(TASR)