Zistili sme: Prečo bratislavská ZOO nepríjma nepredané vianočné stromčeky?

10.1.2019
0

Zdroj: FB ZOO Bratislava

Páčil sa vám článok?

Zaujímalo vás niekedy, kde končia nepredané vianočné stromčeky? Mnohí ľudia sa domnievajú, že ich odvážajú do zoologických záhrad, kde neskôr slúžia ako potrava pre zvieratá. Dovoľte nám vás však vyviesť z omylu. V Bratislave to takto nefunguje už 20 rokov.

Asi prvé miesto, ktoré ľuďom napadne, keď sa povie odvoz vianočných stromčekov, bude zoologická záhrada. Veľa z nás si myslí, že práve takto užitočne - ako potrava pre zvieratá, skončia nepredané vianočné stromčeky. Nie však v Bratislave.

,,Nepredané stromčeky od predajcov neprijímame, nakoľko daný druh stromov je ťažko stráviteľný pre naše zvieratká.
Dosť častá otázka pri danej téme býva, či neprijímame použité vianočné stromčeky a tam je tiež rovnaká odpoveď, nakoľko pri preberaní vianočných stromčekov je potrebná komplexná kontrola, či na stromčekoch neostali zvyšky z ozdôb (drôty. atď.) alebo iné drobné časti, ktoré, ak sa prehľadnú, môžu hroziť vážne následky. Preto vianočné stromčeky neprijímame," ozrejmila pre banoviny.sk vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu pre ZOO Bratislava Alexandra Podgórska.

Zdroj: Bal

Prekvapilo nás však, že v košickej zoologickej záhrade aj tento rok vianočné stromčeky, ktoré súkromní predajcovia  a košické Mestské lesy nepredali, zaradili ako stravu pre zvieratá a použili ich. Ako uviedla vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo v mestskej časti Kavečany Eva Malešová, v týchto dňoch si na nich pochutnávajú najmä lesné a vysokohorské kopytníky.

„V zimnom období sú pre nich spestrením kŕmnych dávok. Dnes servírovali chovatelia stromčeky takinom, zubrom, jeleňom, paovciam, ale dostali ich aj ťavy dvojhrbé. Tento prospešný doplnok potravy si tradične s veľkou chuťou užívali takiny. Majestátny samec v stáde zubrov si najprv stromčeky prehadzoval na rohoch a až neskôr sa pustil do voňavého ihličia. Jelene a paovce sa stromčekom vždy potešia.Ohryz, resp. konáre listnatých a ihličnatých stromov, je dôležitou súčasťou výživy a imituje prirodzené podmienky života zvierat, ktoré si v zime dopĺňajú energiu obhrýzaním ihličia a kôry stromov. Nachádzajú v nich živiny prospešné pre látkovú výmenu. Nepredané vianočné stromčeky slúžia tiež na obohatenie priestoru vo vtáčích voliérach či chovných zariadeniach pre primáty," povedala.

Zdroj: Bal

​Prečo to je teda v Bratislave problém a v Košiciach bežná vec? S touto otázkou sme sa opätovne obrátili na Alexandru Podgórsku zo ZOO Bratislava: 

,,V porovnaní s košickou zoologickou záhradou je rozdielom asi to, že majú možno iné typy zvierat ako my, ktorým to nemusí škodiť. V našej zoologickej záhrade to však takto máme zauživané už 20 rokov. Z našich skúseností vieme, že to spôsobovalo viacero komplikácií, a to napríklad zdravotné komlikácie zvierat, ktoré museli byť potom následne ošetrené, nakoľko sa stromčeky netrávia ľahko, a navyše keďže sme im ich potom nemohli veľmi dávať ako potravu, tak sa len zbytočne kopili, a nakoniec sme  museli zabezbečovať ich následný odvoz. Takže z viacerých hľadísk sa nám takéto hospodárenie neoplatilo," vysvetlila nám celú situáciu vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu pre ZOO Bratislava Alexandra Podgórska.

Zdroj: Bal

(bal, tasr)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie