FOTO: Prezident Kiska udeľoval štátne vyznamenania - koľko Bratislavčanov bolo ocenených?
Zdroj: FB Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska ocenil v utorok pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky 30 osobností spoločenského a kultúrneho života, z toho troch in memoriam. Štátne vyznamenania si 15 žien a 15 mužov prevzalo z jeho rúk v koncertnej sále Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute. Ocenené boli aj viaceré osobnosti z nášho hlavného mesta...
Každé ocenenie pre nášho syna pre nás znamená veľmi veľa, ale chcem, aby to znamenalo veľa aj pre Slovensko, aby sa stále poukazovalo na to, že ešte nič nie je vyriešené. Vyhlásil to otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef Kuciak po utorkovom odovzdávaní štátnych vyznamenaní prezidentom SR Andrejom Kiskom. Kuciak získal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj v oblasti žurnalistiky. "Preto sa zúčastňujem na každej akcii, inak by som tu ani nebol, lebo cena nie je pre mňa. Jedným z tých dôvodov je to, aby sa na to nezabudlo," dodal Kuciak.
Na slávnostné odovzdávanie štátnych vyznamenaní prišla aj matka zavraždenej Martiny Kušnírovej. Ocenenie vníma ako veľké gesto od prezidenta. "Aspoň on si ako jeden z mála politikov uvedomuje, čo sa vlastne stalo a prečo sa to stalo. Keby Pán Boh dal a osvietil rozum aj tým ostatným, že by rozmýšľali ako on, pretože deti nám to nevráti, ale spravodlivosť by mala zvíťaziť a zlo by malo byť ozaj potrestané, aby ich smrť nebola zbytočná, aby naše slzy neboli zbytočné," uviedla Zlatica Kušnírová.
Okrem Kuciaka Rad Ľudovíta Štúra I. triedy získali Klára Orgovánová, Katarína Zavacká, Ľubomír Longauer, Darina Kárová, Alexej Fulmek, Veronika Velez-Zuzulová, Jana Juráňová, Zuzana Žirková, Richard Stanke, Dušan Mitana, Daniela Hantuchová, Péter Hunčík, Jana Dubovcová, Ladislav Snopko a Magdaléna Vášáryová. Vojenský druh tohto ocenenia získal Svetozár Naďovič. Radom bieleho dvojkríža II. triedy prezident ocenil Josefa Abrháma a Dagmar Burešovú (in memoriam).
Takmer všetky ocenené osobnosti sú minimálne pracovne spojené s Bratislavou - Klára Orgovánová v nej pôsobila ako splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity, Ľubomír Longauer bol prorektorom na Vysokej školy výtvarných umení, Alexej Fulmek je známy ako vydavateľ denníka SME, lyžiarka Veronika Velez - Zuzulová je bratislavskou rodáčkou, herec Richard Stanke sa síce narodil v Šali, ale celý študentský i profesný život strávil v našom hlavnom meste, podobne aj Magda Vášaryová, Dušan Mitana či Ladislav Snopko.
Pribinov kríž I. triedy si odniesol jeden z najpopulárnejších rodákov z Bratislavy - spevák Miroslav Žbirka, ale aj Marián Valko, Jana Želibská, Mária Omastová, Veronika Rácková (in memoriam), Gyula Zalabai, hudobník Roman Patkoló, Radoslav Danilák, Mária Jasenková, Zuzana Kumanová a Pavel Cheben.
Napríklad slovenskej tenistke Daniele Hantuchovej sa podľa jej slov ani nesnívalo, že by mohla dostať štátne vyznamenanie. To si v utorok prevzala z rúk prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý jej za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti športu a za šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.
"Najvzácnejšie ocenenie, čo som za celý život dostala. Bolo to veľmi emotívne a v pár minútach mi hlavou prebehla celá kariéra," opísala Hantuchová, ktorú zároveň teší, že malá krajina ako Slovensko má toľko známych, múdrych a šikovných ľudí. "Veľmi si vážim, že môžem byť v takejto skupine," poznamenala.
Vyznamenanie prekvapilo aj speváka Miroslava Žbirku, ktorý za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenska v oblasti populárnej hudby získal vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. "Bude to možno znieť zvláštne, ale je to zároveň povzbudenie do ďalšej práce. Uvedomil som si, že to celé malo aj iný zmysel, ako som pôvodne predpokladal, keď sme začínali," dodal.
Udeľovanie vyznamenaní, najmä štátnych, je významnou formou uznania zásluh občanov SR aj iných štátov. Ide o morálne a spoločenské ocenenie vynikajúcich jednotlivcov, výnimočne aj vojenských útvarov a vojenských zväzkov, ktoré majú zástavu. Právo udeľovať štátne vyznamenania patrí k tradičným kompetenciám hláv štátov. Štátne vyznamenania sú rady (vyššie) a kríže (nižšie). Prezident udeľuje aj Rad Andreja Hlinku, Kríž Milana Rastislava Štefánika a Medailu prezidenta SR.
(TASR)