Budúci architekti z STU vytvorili z odpadu dielo, ktoré vypovedá o znečistení
Zdroj: tasr
Študenti Fakulty architektúry na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave sa pod vedením doktoranda Martina Mjartana rozhodli vytvoriť umelecké dielo z odpadu na účel vzdelania spoločnosti prostredníctvom umenia o kritickom stave znečistenia životného prostredia.
Študenti STU v Bratislave chceli svojím projektom poukázať na nelegálne skládky, úbytok lesných porastov, znečistenie podzemných vôd a oceánov, spotrebu plastov, zvyšujúce sa množstvo oxidu uhličitého vypúšťaného do atmosféry či na recykláciu biologicky rozložiteľného odpadu.
"Naša téma poukazuje na jasnú voľbu každého z nás, v akom prostredí chceme žiť. V čistom alebo špinavom, a aký odkaz zanecháme budúcim generáciám a aký postoj zvolíme k odpadu, ktorý ako spoločnosť vytvárame," vyjadril sa doktorant Mjartan, ktorý celý študentský projekt viedol.
Dielo vzniklo v priestoroch lučeneckého podniku, ktorý je zameraný na odpadové hospodárstvo. Študenti pri jeho tvorbe využívali nepotrebný kovový odpad z miestnej skládky a starých náhradných dielov vozidiel na zvoz odpadu. Mjartan vyzdvihol študentov Natáliu Jurčíkovú, Mateja Čičku a Matúša Kurdelu, ktorí podľa jeho slov ukázali "mimoriadnu tvorivosť, fantáziu a odhodlanie pri tvorbe diela z odpadu".
Výsledok ich práce pripomína tvarom cibuľu, ktorá je zo spodnej časti špinavá a zvrchu naleštená a čistá. Projekt sa snažil tiež poukázať na nevyužívanie odpadu ako komodity a pomalé budovanie reprodukovateľného priemyslu. Záujemcovia, ktorí majú radi netradičné umenie si môžu vytvorené dielo pozrieť aj zblízka.
(tasr, bal)