Mimoriadna situácia pokračuje! Vietor počas noci zosilnie: Hrozí zvýšené riziko padania stromov
Zdroj: FB/Hasičský a záchranný zbor - Bratislavský kraj
Počasie sa nezlepší ani túto noc. Meteorológovia varujú, že viator môže na západnom Slovensku, ako aj v Bratislave, dosiahnuť až 100km/h. Hrozí preto zvýšené riziko padania stromov.
Vietor má ešte zosilnieť počas najbližšej noci, keď je v platnosti výstraha druhého stupňa pre celé západné Slovensko a taktiež pre Žilinský kraj. "V nárazoch môže vietor dosahovať aj 100 km/h, čo s rozmočeným povrchom predstavuje vysoké riziko padania stromov. Na krajnom juhozápade bude silno fúkať ešte aj počas zajtrajšieho (15. 9.) dňa," doplnila meteorologička.
Na zvýšené riziko upozorňuje aj starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren. "Ak sa vám zdalo, že včera bol vonku nečas, tak dnes večer a zajtra dopoludnia to bude ešte úplne iná liga. Asi ako rozdiel medzi slovenskou a anglickou ligou vo futbale, FK Podbrezová a Chelsea. Kým včera boli nárazy vetra do 65 km/h, dnes môžu dosiahnuť až 100 km/h. Silný nárazový vietor v kombinácii s rozmočenou pôdou (ktorá bola predtým vyschnutá zo suchého tepla a teraz saje vodu ako špongia) znamená, že je naozaj nebezpečné pohybovať sa v blízkosti stromov. Ak sa vám dá, preparkujte spod stromov, ak nejde o život, zostaňte doma. Ak musíte ísť na nákup pred zajtrajším sviatkom, radšej teraz hneď, než neskôr," poznamenal na sociálnej sieti.
Doteraz má za sebou Ružinovský podnik 30 výjazdou súvisiacich s nepriaznivým počasím. Skoro polovica z nich sú padnuté stromy, ktoré v rozmočenej pôde vyvrátilo aj s koreňmi. Stromy spadli na uliciach Miletičova, Jégého, Jašíkova či Sputniková. Na Gemerskej naklonený strom nahlásila ráno mestská polícia, kým dorazili pilčíci, spadol sám rovno pred očami dispečera. Na Teslovej zas spadol dub cez cestu len chvíľu po tom, čo starosta Ružinova autom vyšiel do potravín.
"Krízový štáb nás informoval, že vzhľadom na jeho neregulovaný tok hrozí aj vyliatie Malého Dunaja po tom, čo dorazí voda na veľkom Dunaji. Odporúčajú zákaz pohybu pri Malom Dunaji. Nečakáme, že nejaký záhradkár bude dnes chcieť ísť okopávať mrkvu, pre istotu však bude na Pálenisku aj policajná hliadka otáčať premotivovaných chodcov a hasiči sú pripravení na všetko," dodal Chren
Mimoriadna situácia pokračuje
Mimoriadna zrážková situácia na Slovensku pokračuje. Najvyššie úhrny zrážok možno očakávať v priebehu soboty a najbližšej noci, respektíve nedele (15. 9.) rána, keď môže spadnúť do 30, ojedinele až do 80 milimetrov zrážok. V platnosti naďalej platia výstrahy tretieho stupňa pred dažďom pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Na sobotňajšej tlačovej besede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) o tom informovala meteorologička Jana Potanková.
"Najviac zrážok sa do týchto chvíľ vyskytlo od štvrtka (12. 9.) na meteorologických staniciach v Perneku, kde napršalo 192 milimetrov zrážok, v Plaveckom Petre, kde spadlo 170 milimetrov zrážok, v Sološnici, kde bolo 162 milimetrov, a v Skalici, kde napršalo do týchto chvíľ 155 milimetrov zrážok," priblížila Potanková. Ozrejmila však, že za sobotu silno nenapršalo len na Záhorí, kde doposiaľ spadlo od 13 do 24 milimetrov zrážok, ale aj na severe Žilinského kraja a ojedinele i na Šariši a na Spiši, pričom najvyšší úhrn zaznamenali na stanici Jakubovany, kde od rána napršalo 50 milimetrov zrážok.
Plošne možno podľa Potankovej viacej zrážok očakávať aj v pondelok (16. 9.) v okresoch Malacky a Senica. Do pondelka rána môžu zrážky prekročiť hodnotu 230 milimetrov. V platnosti sú aj výstrahy pred silným vetrom. "Platili už počas dnešného dňa pre západné Slovensko, pričom najsilnejší vietor sme do týchto chvíľ zaznamenali na meteorologickej stanici v Slovenskom Grobe a v Bratislave na letisku, kde fúkal vietor priemernou rýchlosťou 55 až 60 km/h, v nárazoch to bolo 70 km/h," spresnila Potanková.
(sp,tasr)