Veľká udalosť v Botanickej záhrade: Na Slovensku prvýkrát rozkvitol vzácny amorfofalus obrovský
Zdroj: Botanickä záhrada
Dočkali sa. V bratislavskej Botanickej záhrade posledné týždne s napätím očakávali rozkvitnutie mimoriadne vzácnej rastliny. Dnes ten okamih nastal, na Slovensku je to prvýkrát v histórii vôbec. Do záhrady začali po rozšírení tejto informácie prúdiť davy ľudí.
O veľkých očakávaniach v Botanickej záhrade sme vás už informovali koncom júla. Botanici avizovali do blízkej budúcnosti rozkvitnutie rastliny amorfofalus obrovský, ktorá sa vyskytuje iba na ostrove Sumatra, no aj v domovine ju ohrozuje výrub lesov. V utorok 6.8. prvýkrát zakvitla aj v našej Botanickej záhrade a čosi podobné sa najbližších niekoľko rokov pravdepodobne nezopakuje.
Semená tejto rastliny sa dostali do Bratislavy z Botanickej záhrady v Liberci, kde sa ich podarilo dopestovať. U nás ich v apríli 2018 zasadil a rastlinu dopestoval botanik Norbert Zlámal. "Pri pestovaní musíme vychádzať z podmienok, aké sa vyskytujú na stanovisku v prírode, kde rastie. Teda teplo, teplo, teplo, svetlo a vysoká vlhkosť, dostatočná pôdna vlhkosť a hlavne veľa výživy," priblížil ešte koncom júla pre Bratislavské noviny Norbert Zlámal.
Zdroj:
Botanickä záhrada
To, čo vyzerá ako okvetie, je v skutočnosti list. Samotné kvietky sú drobučké a schované vo vnútri. Sú ich tisíce.
Zdroj:
ms
Do záhrady začali prúdiť davy ľudí, všetci chceli vidieť vzácny jav.
"Amorfofalus obrovský je najväčší zástupca rodu, patrí do čeľade áronovitých. Tie poznáme aj z našej prírody, napríklad je to obyčajný áron či žaburinka plávajúca na hladine jazera. Toto je však druh s najväčším súkvetím. Keď sa na rastlinu pozerá laik, myslí si, že je to jeden kvet. To, čo vyzerá ako okvetie, je v skutočnosti modifikovaný list a samotné kvietky sú drobučké jednopohlavné a schované vo vnútri. Človek si ich preto nevšimne, hoci sú ich tisíce," vysvetlil nám vedúci Botanickej záhrady Ján Čapka.
Zdroj:
ms
Amorfofalus ešte pred kvitnutím koncom júla. Vedľa rastliny botanik Norbert Zlámal.
Celé kvitnutie však trvá iba pár hodín a sprevádza ho obrovský zápach, ktorý má prilákať opeľovače.
Botanická záhrada preto v deň D predĺžila otváracie hodiny do 22.00 h. A mala dôvod. Večer do nej prúdili davy ľudí a rad ku skleníku sa tiahol až pred vchod do záhrady.
Zdroj:
Botanickä záhrada
Takto kvitnutie začalo.
Zdroj:
ms
Ľudia stáli až pred vchod.
Zdroj:
ms
Ešte o desiatej večer tu bol dlhý rad.
Viac sa o tejto rastline v bratislavskej Botanickej záhrade dočítate tu:
V Botanickej záhrade očakávajú výnimočný okamih! Vôbec prvýkrát na Slovensku zakvitne táto vzácna rastlina
Roky poctivej práce a nadšenia prinášajú svoje ovocie. Pracovníci Botanickej záhrady v Bratislave očakávajú v najbližšom období zakvitnutie výnimočnej a ohrozenej rastliny, o ktorej existencii ste možno doteraz ani nevedeli. Celé veľkolepé divadlo sprevádzané silným zápachom potrvá iba pár hodín a pravdepodobne sa najbližších pár rokov nezopakuje.
(ms)