Úžasné: Zachrániť kriticky ohrozené korytnačky močiarne pomáha aj špeciálne vycvičená sučka Rexa
Zdroj: BROZ
Takmer vyhynutie korytnačky močiarne sa po rokoch začínajú vracať do slovenskej prírody. Zásluhu na tom má aj práca ochranárov. Čo je však nesmierne zaujímavé, ochrániť mláďatá korytnačky pred predátormi pomáha aj špeciálne vycvičená sučka plemena welsh corgi Rexa.
"Rexa s jej majiteľkou, kynologičkou Peťou, chodia na korytnačiu lokalitu a po vyňuchaní hniezda chránia čerstvo nakladené vajíčka ochrannými mriežkami. Za tri sezóny sa im podarilo ochrániť až 70 hniezd, v každom bolo v priemere 20 vajec tohto kriticky ohrozeného druhu. Takže vďaka tejto spolupráci je to potenciálne až 1400 vyliahnutých malých jedincov našej jedinej pôvodnej korytnačky," priblížilo na sociálnej sieti Bratislavské regionálne ochranárske združenie.
Kynologička Peťa totiž Rexu vycvičila na vyhľadávanie korytnačích vajec. Od júna do augusta chodia v skorých ranných hodinách, keď korytnačky kladú vajcia, do terénu, a dohľadávajú znášky. Keď Rexa znášku zaňuchá, zastane a čaká na Petru, aby na miesto položila kovovú ochrannú mriežku.
Zdroj:
BROZ
Peťa s Rexou v teréne.
"Tá nakladené vajíčka ochráni pred líškami a inými predátormi, ale vyliahnuté korytnačky sa cez ňu bez problémov dostanú von. Na jar zase chodia kontrolovať úspešnosť ich vyliahnutia," dodali ochranári.
Zdroj:
BROZ
Vajíčka a čerstvo vyliahnuté korytnačky chráni pred predátormi mriežka.
Vyžaduje si to ich pravidelnú prítomnosť na jednej významnej lokalite na Podunajsku, dochádzanie, cestovanie a hodiny a hodiny terénnej práce.
Zdroj:
BROZ
Rexa a mláďa korytnačky.
Pomocť zafinancovať ďalšiu sezónu tohto úspešného projektu môžete aj vy tu.
Vedeli ste, že kriticky ohrozené korytnačky močiarne sa v posledných rokoch podarilo objaviť dokonca aj v Bratislave? Slovensko tvorí severnú hranicu jej výskytu a pomerne väčšiu populáciu možno nájsť napríklad neďaleko Komárna.
Viete, kedy vás zmija nepohryzie? Herpetológ Daniel Jablonski nám prezradil úžasné zaujímavosti zo sveta plazov
Tušili ste, že korytnačky močiarne, ktoré sa u nás pokladajú za takmer vyhynuté, nájdete aj v Petržalke? A že v bratislavskej Botanickej záhrade žijú takmer všetky druhy našich hadov? Zoológ Daniel Jablonski (32), hoci pochádza z Karvinej v susednom Česku, patrí medzi slovenskú herpetologickú špičku. Vyštudoval i učí na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a naše mesto pokladá za herpetologický raj (herpetológia skúma plazy a obojživelníky). Na svojom konte má významné vedecké ocenenia i objavy vrátane nových druhov plazov, za ktorými cestuje po rôznych krajinách od Maďarska cez Balkán, Irán, Rusko, Pakistan či Uzbekistan. A práve o fascinujúcom svete plazov, ktoré môžeme nájsť v Bratislave, ale i v ďalekej cudzine, nám porozprával naozaj úžasné veci.
(ms)