Úžasné hry farieb: Bratislavčania mohli počas noci na oblohe pozorovať polárnu žiaru
Zdroj: Tomáš Hulík
Krásne divadlo na oblohe. Sociálne siete počas uplynulej noci zaplnili fotografie z celého Slovenska (i sveta), ktoré zachytili nádhernú farebnú oblohu, ktorú mohli počas noci pozorovať aj obyvatelia Bratislavy.
Počas uplynulej noci sme mohli pozorovať polárnu žiaru, odborne pomenovanú aurora borealis. Tá vzniká pôsobením nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry, alebo do atmosféry iného kozmického telesa.
A Zem v piatok zasiahla najsilnejšia slnečná búrka za posledných 19 rokov. Na Slnku malo dôjsť k desiatim silným erupciám.
Takýto výhľad sa naskytol z paneláku v Devínskej Novej Vsi fotografovi a známemu prírodovedcovi Tomášovi Hulíkovi.
Ako uvádza portál imeteo.sk, geomagnetická búrka, ktorá zasiahla Zem, dosiahla 4. stupeň z možných piatich.
Takýto výhľad sa naskytol z paneláku v Devínskej Novej Vsi fotografovi a známemu prírodovedcovi Tomášovi Hulíkovi
"Spočiatku bola polárna žiara modrá až fialová, s pribúdajúcim časom naberala odtiene červenej a ružovej. Geomagnetická búrka však bola natoľko silná, že sa miestami ukázala polárna žiara v zelenej farbe," uvádza imeteo.sk s tým, že farba svetla polárnej žiary závisí od toho, na akej výške dochádza k interakcii častíc s molekulami vzduchu.
V Petržalke mali obyvatelia špeciálny zážitok. S polárnou žiarou sa kombinovali svetelné efekty pripravovaného koncertu na festivale Starmus.
"To je skutočne v našich zemepisných šírkach vzácnosť. Svedčí to o tom, že naša planéta bojovala so slnečnými vetrami a s prísunom mohutnej koronálnej hmoty, ktorá rozrušuje magnetické pole Zeme," uviedol spomínaný portál.
V Petržalke mali obyvatelia špeciálny zážitok. S polárnou žiarou sa kombinovali svetelné efekty pripravovaného koncertu na festivale Starmus.
Polárnu žiaru by sma mohli pozorovať aj počas nasledujúcej noci.
(ms)