Táto komunitná záhrada je iná ako ostatné: Záhradkári sem prišli na hotové, no o niekoľko rokov tu bude stavba
Zdroj: JTRE
„Nie sme obklopení panelákmi, ale zeleňou, a komunita sa z nás stala vďaka internetu až na tomto mieste,“ hovorí Petržalčan Martin Markovič z komunitnej záhrady Nové Lido.
Kúsok od Starého mosta, priamo pri hrádzi, zbadáte v oplotenom areáli vyvýšené záhony, v ktorých už dozrievajú prvé plody tohtoročnej úrody. Keď vchádzame dovnútra, pýtam sa Martina, či by pre jeho rodinu nebolo komfortnejšie byť členom komunitnej záhrady, ktorú má bližšie pri dome. „Však túto mám takmer pri dome!“ hovorí s úsmevom. „Pešo mi to sem trvá 15 minút, na bicykli som tu za chvíľu. Záhradu máme vlastne vždy po ceste. Keď ideme s rodinou z mesta, neraz sa tu zastavíme. Zastávka električky je odtiaľto pár metrov. A deťom sa toto miesto tak páči, že keď poviem svoju synovi, aby šiel na bicykli poliať náš záhon, ani neprotestuje.“
Keď vstúpim dovnútra, pochopím. Veľkorysý priestor nezahŕňa len záhony. Je tu prestrešená terasa s pohodlným sedením v tieni aj na slnku, pieskovisko pre najmenších aj so slnečnou markízou, hneď za ním vyrastá marhuľový sad. Pri záhonoch je kvitnúca lúka, ktorá ukrýva lavičku. Ak chcete byť chvíľu sám, spoločnosť vám robí len hmyz v hmyzom hoteli a včely, ktoré tu majú svoje úle. „Máme tu záhradné ohnisko aj grilovací sud, dostatok dreva a priestoru aj pre priateľov. Kde v Petržalke by sme mohli takto grilovať?“ pýta sa Martin.
Do komunitnej záhrady chodia na exkurzie aj deti zo základných škôl.
S výhľadom na blízku zeleň sa tu cítite ako na záhrade za mestom, a to ste na skok od sídliska. Nečudo, že členmi záhrady sú aj ľudia z konca Petržalky. „Jeden je z Dúbravky, ale pracuje v Petržalke. Tiež bolo preňho motiváciou, aby mal s deťmi kam vyraziť. Záhrada je totiž najmä o spestrení voľného času a spoločenstve. Nečakáme, že už nebudeme musieť nakupovať zeleninu v obchode, ale keď prídeme grilovať, je príjemné odtrhnúť si čerstvé paradajky rovno z kríčka.“
Prišli sme do hotového
Komunitnú záhradu Nové Lido tvorí 40 záhradkárov. Sú to ľudia rôzneho veku, od 20 do 60 rokov. Zareagovali na internetovú výzvu majiteľa pozemku, spoločnosť JTRE a od minulého roka sa starajú o 50 záhonov. „Nepoznali sme sa, takže som bol milo prekvapený, keď som tu stretol aj rodičov zo školy, ktorú navštevujú moje deti,“ hovorí Martin.
Do komunitnej záhrady chodia na exkurzie aj deti zo základných škôl.
Narozdiel od komunít, ktoré musia na realizáciu záhrady žiadať o granty, na Novom Lide už boli osadené záhony, pripravené nádrže s vodou, kompostovisko, stojany na bicykle, altánok aj sedenie. „V podstate sme prišli do hotového, stačilo len vysadiť si rastliny.“ Odvtedy však už majú za sebou niekoľko brigád – bolo treba pripraviť drevo, očistiť kompostoviská, vyčistiť trávnik od buriny, - ale aj spoločných akcií, na ktorých sa spoznávajú a delia o skúsenosti. „Máme začiatočníkov aj pokročilejších záhradkárov, napríklad jeden si na jar svojpomocne vyrobil fóliovník.“
Chovajú tu i včely.
Dnes v záhonoch nájdete najmä paradajky a bylinky, ale aj papriku, kaleráb či petržlen,... Zaujme ma kukurica a dokonca čučoriedky. „Tu je spoločný priestor, tzv. jahodovisko,“ ukazuje mi políčko. Obďaleč jeden z členov zasadil maliny a černice, kúsok od nich rastú spoločné bylinky. Na to všetko bolo potrebné priviezť zem. „Chceli sme napríklad ríbezle, začali sme kopať a zistili, že je to nereálne. Pôda v tejto oblasti je totiž nehostinná, takmer všade je betón ako pozostatok niekdajšej priemyselnej zóny. Drží sa tu na povrchu len tráva.“
Do komunitnej záhrady chodia na exkurzie aj deti zo základných škôl.
O niekoľko rokov sa na tomto mieste začne stavať nová štvrť, dovtedy tu však majú priestor záhradkári. „Plánov, ako ho zveľadiť, je veľa. Máme tu napríklad aj pódium, určite budeme časom organizovať aj nejaké prednášky, napríklad deti sa tešia na včelára, alebo workshopy či tvorivé dielne. Také vtáčie búdky by sa sem určite hodili,“ zamyslí sa Martin.
(in)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _