Svetový deň šimpanzov môžete osláviť aj v ZOO Bratislava. Pripravený je program

12.7.2023
0

Zdroj: ZOO Bratislava

Páčil sa vám článok?

Počas leta,14. júla si pripomíname jedinečný druh primáta, ku ktorému má človek evolučne najbližšie. Pri príležitosti Svetového dňa šimpanzov si na 15. júla pripravila program aj bratislavská zoologická záhrada. Viac nám prezradilo oddelenie marketingu zoo.

Spoznajte šimpanzy a ich svet. Cieľom podujatia v zoo je zvýšiť povedomie o ich živote vo voľnej prírode či v ľudskej starostlivosti, ako aj o hrozbách, ktorým čelia. K tomuto dňu sa pridáva svojím špeciálnym podujatím aj ZOO Bratislava.

„Podujatie sa koná v sobotu 15. júla od 10.00 h do 15.00 h a bude situované za pavilónom primátov a na detskom ihrisku pri plameniakoch. V susedstve šimpanzov si malí i veľkí budú môcť na vlastnej koži vyskúšať, aké to je chodiť ako šimpanz či používať nástroje šimpanzím spôsobom. Na tomto mieste návštevníci nájdu aj tvorivé dielničky a vzdelávací ostrov. Nezabudnite sa zapojiť do skutočne zaujímavej areálovej hry či exkurzie o primátoch o 9.30 h a 13.30 h. Začiatok je pri výbehu mačiaka Brazzovho,“ približuje Diana Dúhová, vedúca odboru vzdelávania a marketingu zoo.

Prelomový výskum Dr. Jane Goodall

Doktorka Jane Goodall bola jednou z prvých, ktorá pozorovaním zaznamenala jedinečné vlastnosti a správanie šimpanzov. V roku 1960 počas svojho výskumného pobytu v Afrike zistila, že vyrábajú a používajú nástroje, majú zložitý komunikačný systém a sociálne štruktúry. Zároveň popísala, že šimpanzy sa dokážu správať jeden voči druhému nezištne a pomáhať druhým jedincom v skupine aj na úkor svojho blaha.

„Keď sa pozriete do očí šimpanza, viete, že sa pozeráte do premýšľajúcej mysle. Šimpanzy nás učia, že my, ľudia, nie sme jediné bytosti s osobnosťou, mysľou schopnou racionálneho myslenia, altruizmu a zmyslu pre humor. To nás potom podnecuje k rešpektu k iným zvieratám, životnému prostrediu a vôbec, k rešpektu voči všetkému živému,” vyjadrila sa Jane Goodall.

Zdroj: ZOO Bratislava

Samica Shani-Kimani v ZOO Bratislava.

Šimpanzy učenlivé patria v súčasnosti medzi ohrozený druh. Pred sto rokmi žilo odhadom 1 až 2 milióny šimpanzov v dvadsiatich piatich krajinách Afriky. Dnes žije na africkom kontinente len odhadom 350 000 voľne žijúcich šimpanzov. 

V dnešnej dobe sa žije mnoho šimpanzov v ľudskej starostlivosti, najmä v zoologických záhradách, kam sa dostali z rôznych životných podmienok. Nakoľko šimpanzy sa v minulosti využívali v medicínskom výskume a cirkusoch, veľa z nich má za sebou nepríjemné životné skúsenosti. Z tohto dôvodu je výskum, zameraný na život a správanie šimpanzov, napríklad v prostredí zoologických záhrad, dôležitý aj dnes. Jeho cieľom je vzdelávať verejnosť ako aj zvýšiť tlak na legislatívne opatrenia, ktoré ukončia podporu zariadení s nevhodnými podmienkami, a naopak, zabezpečia pre šimpanzy dôstojné a kvalitné podmienky na život.

(ms)

Páčil sa vám článok?