Prečo vykurovať dom kotlom na tuhé palivo

23.2.2022

Zdroj: opop.sk

Páčil sa vám článok?

Predstavíte si starý kotol na chalupe u babky alebo večne dymiace kachle? Také spomienky sú naozaj dávnou minulosťou.

Súčasné kotly na tuhé palivo sa jednoducho ovládajú a sú účinné aj ekologické. Počas horenia nevypúšťajú skoro žiadne splodiny a energiu zo spaľovania takmer s 90 % účinnosťou premieňajú na teplo do domu.

Aký typ kotla si vybrať

Než si prehliadnete všetky možné kotly na tuhé palivo a skôr ako si váš nový kúsok bude spokojne hovieť v kotolni, je treba sa zamerať na výber vhodného paliva.

Drevo, pelety alebo uhlie? Drevo je palivo, ktoré musíte do kotla pridávať ručne. Pelety sú zase zlisované valčeky pilín. Automatické kotly na pelety si ich dokážu dávkovať a plameň v horáku si zapália aj uhasia. Uhlie je lepšie prikladať ručne, existujú však aj automatické kotly na uhlie, ktoré si postupne dopĺňajú palivo. Každé palivo má svoje klady i zápory, záleží teda na vašom vkuse a možnostiach.

Kotol na pelety

Automatické kotly na pelety sa obsluhujú jednoducho. Prakticky stačí 1 až 2× týždenne doplniť pelety do zásobníka a občas kotol vyčistiť. Inak si kotol už prikladá a rozkuruje sám podľa vašich požiadaviek. Na tepelnom termostate si zvolíte, akú chcete mať v miestnosti teplotu. Požiadavky môžete zmeniť aj na diaľku v aplikácii v mobile alebo počítači. Popol zo zásobníka je treba vysypať párkrát ročne a navyše sa hodí ako hnojivo pre rastliny v záhrade.

Existuje mnoho typov kotlov na pelety. Je preto dobré poradiť sa s odborníkom, ktorý kotol na pevné palivo – pelety by bol vhodný pre vás, a to z hľadiska výkonu, veľkosti aj automatizácie kotla. Celková spotreba pre menší rodinný dom sa pohybuje okolo  4,5 – 5 ton peliet za vykurovaciu sezónu.

Zdroj: opop.sk

Kotol na uhlie

Kotly na uhlie môžete zohnať automatické alebo s ručným prikladaním. Najvýraznejším argumentom pre kúrenie uhlím je najnižšia cena tuhého paliva. Momentálne sa spotreba pre menší rodinný dom za rok pohybuje okolo 5,5 tony.

Nevýhodou je vysoká prašnosť. Aj keď si vyberiete automatický kotol na uhlie, oddelená kotolňa je takmer nutnosťou. Priestor sa totiž od uhlia rýchlo zapráši. Tiež je treba popol vysypávať takmer každý deň a raz za 1 až 3 dni kotol čistiť.

Zdroj: opop.sk

Kotol na drevo

Moderné kotly na drevo sú vždy na ručné prikladanie. Ich vysoká účinnosť je extrémne výhodná, pretože premení takmer všetku palivovú energiu na teplo. Ku kotlu na drevo je dobré pripojiť akumulačnú nádrž, ktorá ukladá prebytočné teplo z kotla. Keď oheň vyhasne, nahriatá voda z akumulačnej nádrže sa použije na vykurovanie domu. To je výhodné, pretože nemusíte stále prikladať do kotla.

Podľa dostupných údajov sa za rok v priemernom rodinnom dome spotrebuje na vykurovanie okolo 15 metrov kubických dreva.

Poraďte sa s odborníkmi

Po výbere vhodného paliva je dobré obrátiť sa na odborníkov, v tomto prípade na montážnu firmu. Odporučí vám správny typ kotla, zvolí vhodný výkon do vášho domu a vyberie tú pravú veľkosť tak, aby sa vám vošiel do kotolne. Po všetkých týchto rozhodovacích peripetiách vám bude odmenou ekologický kotol na tuhé palivo s rozumnými nákladmi na vykurovanie.

Zdroj: opop.sk

​​_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

PR - sponzorovaný obsah 
Páčil sa vám článok?