Aká minca môže poraziť bitcoin?
Zdroj: Unsplash
(pr) Bitcoin patrí medzi kryptomenu, okolo ktorej je spôsobený najväčší ošiaľ spomedzi ostatných kryptomien. Prečítajte si o 6 alternatívach kryptomien, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.
Bitcoin bola prvá kryptomena, ktorá uzrela nejakú pozornosť od ľudí. Konkrétnejšie - nebola to iba pozornosť od pár ľudí, ale od celého sveta. Bitcoin cash kurz patrí stále aj dnes k jedným z najsledovanejším na svete. Veď aj v roku 2017 po bitcoine doslova šaleli davy ľudí.
Napriek tomu pri spomenutí slovíčka bitcoin bude 9 z 10 ľudí vedieť, o čom hovoríte. Časom vznikli aj iné mince, ktoré majú reálnu možnosť hocikedy predbehnúť bitcoin, teda aspoň v cene.
K týmto virtuálnym menám patria alternatívne kryptocoiny alebo altcoiny. Áno, sú síce rizikovejšie ako bitcoiny, ale ak ste sa už rozhodli pôsobiť v tomto sektore, nemalo by vás to odradiť. Ide o meny:
- Ethereum (CCC: ETH-USD)
- Litecoin (CCC: LTC-USD)
- Cardano (CCC: ADA-USD)
- Polkadot (CCC: DOT-USD)
- Bitcoin Cash (CCC: BCH-USD)
- Uniswap (CCC: UNI-USD)
Pred každou transakciou si však dobre rozmyslite riziko a neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť. Poďme sa na to teda pozrieť bližšie.
1. Ethereum (ETH)
Aj napriek tomu, že Ethereum je najznámejšou alternatívou kryptomeny k bitcoinu, je aj tak tokenom odmeny v blockchaine, ktorý by ste mali zvážiť. Neexistujú presné štatistiky, ale anekdoticky sa len zriedka stretnete s investormi, ktorí nevlastnia zároveň aj mince ETH. Bitcoin a Ethereum je neodlúčiteľnou dvojicou.
Veľmi dôležité je ale spomenúť, že Ethereum predstavuje prirodzený vývoj krypto ekosystému. Ethereum ukázalo, že môžete vziať model bez sprostredkovania a použiť ho na ďalšie transakcie, ako sú právne alebo profesionálne zmluvy; odkiaľ pochádza termín smart contract.
2. Litecoin (LTC)
V čase keď kryptomeny ešte len začínali, patril Litecoin k alternatíve bitcoinov. Rovnako ako dnes je token LTC divokou záležitosťou a často sa pohybuje medzi extrémami oceňovania. Samozrejme, pretože pôvodné číslo dva ovládajúce trojcifernú cenovku nie je LTC tak zlomyseľne nepredvídateľné, ako keby sa dala minca použiť na haliere za cent. V zásade je Litecoin zaujímavý tým, že sa zameriava na platobný systém bez okrajov a bez trhlín.
3. Cardano (ADA)
Zatiaľ čo bitcoin a ethereum pútajú dlhodobo pozornosť okolitého sveta, do tohto rebríčku sa pomaly prebíja ďalší altcoin. Po pozoruhodnom debute, ktorý nakoniec viedol k tomu, že ADA na začiatku januára 2018 prekonala 1 dolár, virtuálna mena klesla na najnižšie hodnoty približne 2 alebo 3 centy. V zásade sa môže Cardano javiť ako nevyspytateľná minca. V skutočnosti je podporovaná skutočnou inováciou. Kým Ethereum a ďalšie blockchainové projekty prechádzajú na dôkaz podielu, Cardano to skutočne urobil. Preto môžete svojím spôsobom považovať ADA za environmentálnu, sociálnu a vládnu (ESG) hru, pretože je udržateľná.
4. Polkadot (DOT)
Na prvý pohľad trochu neprofesionálne znejúci názov by vás však nemal odradiť od tohto seriózneho obchodu. Na začiatku sa krypto token dostal z relatívne nudného miesta na šieste z hľadiska trhovej kapitalizácie, pričom mohol hrdo vyhlásiť hodnotu viac ako 34,3 miliardy dolárov. To vôbec nemôžete pokladať za zlé pre kryptomenu, ktorá má menej ako rok. Rovnako ako ostatné altcoiny, aj Polkadot predstavuje vývoj v ekosystéme blockchainu.
Aj keď Ethereum prevzalo koncept bitcoinu, aplikovalo ho na iné transakčné formáty. Polkadot to robí tiež, ale efektívnejšie prostredníctvom sharded multichain siete, čo znamená, že má schopnosť spracovávať mnoho transakcií vo viacerých reťazcoch súbežne.
5. Bitcoin Cash (BCH)
Keď sa pozrieme na prívržencov kryptomien tak Bitcoin Cash sa stal binárnou témou. Existujú iba dve skupiny ľudí: tí, ktorí ju milujú alebo tí, ktorí ju neznášajú. BCH však môže byť najobľúbenejším hardforkom bitcoinovej architektúry - v zásade krypto verzia spinoffu.
Dôležitým bodom Bitcoin Cash je, že technicky je to fenomenálna platforma pre platobné transakcie, ktoré prebiehajú veľmi rýchlo a efektívne. Je pravda, že konkuruje mnohým ďalším blockchainom zameraným na platby. Jeho spojenie s bitcoinmi - aj keď ako kontroverzným hardforkom - mu však môže poskytnúť značnú výhodu, pokiaľ ide o značku, najmä pre nováčikov v oblasti kryptomien.
6. Uniswap (UNI)
A posledný v našom zozname je Uniswap. Zdanlivo ho zhmotnili z ničoho. Uniswap sa nachádza aktuálne na ôsmom mieste, pokiaľ ide o trhovú kapitalizáciu s hodnotou 17 miliárd. Avšak pozrite sa bližšie na túto kryptomenu. Uniswap sa pokúša o zmenu paradigmy vo financiách tým, že vybuduje automatizovaného tvorcu trhu. Ako viete, „skutoční“ tvorcovia trhu poskytujú likviditu na akciovom trhu a uľahčujú riešenia nákupu a predaja. Na oplátku za riziko držania aktív v tejto sprostredkovateľskej burze profitujú z rozpätia ponuka-dopyt.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _