FOTO Veliteľka staromestských hasičov po návrate z Moravy zasiahnutej tornádom: Nič podobné sme v živote nevideli
Zdroj: DHZO BA - Staré Mesto
V oblasti Hodonína na Morave sa minulý štvrtok počas silných búrok objavilo tornádo, ktoré na viacerých miestach spôsobilo rozsiahle škody. Dobrovoľný hasičský zbor v bratislavskom Starom Meste vyčlenil svojich hasičov, ktorí v pondelok išli pomáhať do zasiahnutej oblasti. Veliteľka staromestských hasičov Janka Dobrovičová nám priblížila, ako to tam vyzeralo.
V pondelok ste išli spolu s dobrovoľnými hasičmi pomáhať v zasiahnutej oblasti na Morave, kde minulý týždeň tornádo napáchalo neuveriteľné škody. V ktorej konkrétnej obci ste boli?
Krízovým štábom sme boli pridelení do obce Mikulčice.
Aký bol váš úplne prvý dojem po príchode na miesto? Videli ste niekedy niečo podobné?
Bolo to prekvapenie, že niečo môže narobiť také veľké škody a takým spôsobom. Nič podobné sme v živote nevideli.
Čo ste videli okolo seba, aj naživo to pôsobí tak desivo ako z fotografii?
Videli sme fotografie, ale realita bola ešte horšia. Cestou do Mikulčíc sme videli zničenú záhradkársku oblasť, polámané stromy, zničené trakčné vedenie, poohýbané stožiare trakčného vedenia, niektoré sa tam ani nenachádzali. Vedľa železničnej trate ležal zničený autobus. Pri prechode obcou Mikulčice sme videli, ako boli v radovej zástavbe všetky domy nejakým spôsobom poškodené a medzi nimi jeden, ktorý bol v poriadku, bez poškodenia. Na ďalšom mieste boli všetky domy poškodené a museli sa zbúrať, ale na dvore stál nedotknutý záhradný krb.
Aká nálada je medzi tými ľuďmi? Už sa spamätávajú, je to beznádej či, naopak, s nádejou pozerajú do budúcnosti?
Obyvateľov to veľmi zasiahlo. Všetci stále pracujú na odstraňovaní škôd, čistení pozemkov, odpratávaní sutín. Určite im pomáha aj to, že sú v obci prítomní dobrovoľníci. Všade okolo je vidieť, že obyvateľov čaká veľa práce, aby sa vrátili do normálu. Myslím, že keď sa už začne s opravami na domoch, tak to už bude optimistickejší pohľad do budúcnosti.
Prezradili vám miestni svoje príbehy, ako ich vyčíňanie počasia zasiahlo?
Áno, miestni nám aspoň sčasti porozprávali svoje príbehy, nakoľko práce tam bolo všade veľa, takže sa každý snažil čo najviac spraviť. Všetkých to veľmi zasiahlo. Tí, ktorí to prežili v zdraví a nikoho známeho nestratili, tak boli za to radi. Každému sa ťažko pozerá na zničený majetok, na ktorom pracovali celý život. Jednou z najhorších materiálnych vecí bolo, keď im statik oznámil, že ich dom bude musieť byť zbúraný.
Koľko percent domov je v tej obci nejako poškodených? A koľko asi budú musieť zbúrať?
Tornádo sa prehnalo časťou obce Mikulčice. Jedna časť obce bola bez poškodenia, alebo s menšími škodami. Druhá časť sa tornádu nevyhla, tam bolo poškodenie značnejšie. Pred našim príchodom boli domy posúdené statikmi do troch kritérií - určené na zbúranie, potreba preskúmania a tie ktoré boli v poriadku. Naštastie, väčšina domov je staticky v poriadku.
Zjavné poškodenia vidíme voľným okom, strhnuté strechy, rozbité okná. Aké sú ďalšie škody, ktoré nevidíme v televíznych záberoch?
Áno, najviac viditeľné sú škody na strechách, oknách. Ďalej sú poškodené fasády domov po nárazoch rôznych predmetov, zničené vozidlá, úroda, záhrady. Pomáhali sme pánovi, ktorý choval papagáje. Hovoril, že mu dve klietky s papagájmi odhodilo, a pritom zavalilo papagáje. Po tom, ako sa poškodili strechy, ešte stále pršalo, takže do domov zatekalo. Obec bola odpojená od energií a vody. V čase, keď sme tam boli, tak už v obci mali pustenú vodu a časť obce aj elektrinu. Tá zničenejšia časť na elektrinu bude čakať dlhšie, nakoľko je popadané elektrické vedenie a niektoré stĺpy.
FOTOGALÉRIA:
Ako vnímajú miestni, že ste prišli zo Slovenska pomôcť?
Miestni sú veľmi radi za každú pomoc. Do obcí chodia mimo českých dobrovoľníkov a hasičov pomáhať aj ďalšie dobrovoľné hasičské zbory z malackého okresu, Trnavského kraja, dobrovoľná civilná ochrana a ďalší dobrovoľníci. Myslím, že sa nad tým vôbec nepozastavujú, či je niekto z Čiech alebo Slovenska. Prišli sme im pomôcť, to je pre nich dôležité a sú zato vďační.
Po príchode do Mikulčíc sme sa náhodne stretli s dobrovoľným hasičom z Brna-Husovice, čo je náš družobný zbor. Robil dobrovoľníka v Mikulčiciach. Bol milo prekvapený, že nás vidí. Vyjadril aj poďakovanie, že im Slovensko pomohlo po tornáde vyslaním posádok Záchrannej zdravotnej služby.
Čo vo vás vyvolalo najsilnejšie dojmy?
Myslím, že to boli samotní dobrovoľníci. Tá neúnavnosť a snaha čo najviac pomôcť v podstate cudzím ľuďom. V horúčave, na slnku, skoro bez oddychu. Veľa ich bolo takých, čo prišli na dlhšie obdobie a takých, ktorí prišli z ďaleka. K nám sa v prvom dome pripojil Peter z Českých Budejovíc, ktorý s nami strávil celý deň. Zostal tam na noc a ďalší deň pokračoval.
V čom všetkom konkrétne spočívala vaša pomoc a vašich kolegov?
Po príchode do Mikulčíc o 7:30, sme sa nahlásili na informačnom centre, kde nám pridelili dom, kde bolo potrebné pomôcť zakryť strechy, nakoľko v ďalších dňoch očakávajú dážď. Po ukončení prác sme sa opäť nahlásili na informačnom centre, a priradili nás k ďalšiemu domu, kde bola potreba taktiež zakryť strechu. Rodina ešte potrebovala spíliť pár stromov, ktoré boli zlomené a padnuté na ich pozemok. Stromy sme spílili a narezali na menšie časti. Opäť sme kontaktovali informačné centrum, ale už pre nás nemali žiadnu prácu z nahlásených prípadov. Rozhodli sme sa prejsť obec, či náhodou nepotrebuje niekto pomoc. Narazili sme na jednu pani, ktorá tiež potrebovala pomocť so zakrytím strechy a prístavby. S prácami sme skončili o 20:30 a vrátili sme sa do Bratislavy.
Na ako dlho odhadujete, že bude treba riešiť dôsledky tejto ničivej katastrofy?
Odstraňovanie škôd a vrátenie do bežného stavu bude trvať určite ešte dlhý čas.
Máte po návšteve Moravy nejaký odkaz alebo odporúčanie pre Bratislavčanov?
Myslím, že každého po udalostich v Čechách napadlo, že také niečo sa môže stať aj u nás. Možno by sme sa mali zamyslieť nad pripravenosťou na takéto situácie. Nemusí ísť iba o tornádo, ale aj o iné kalamity, povodeň, záplavy. Dôležitá je aj pripravenosť či už dobrovoľných hasičských zborov, Dobrovoľnej civilnej ochrany, iných dobrovoľníckych organizácií, ale aj samotných občanov.
Plánujete ešte vycestovať a pomáhať?
Áno, určite ešte pôjdeme pomôcť.
(nc)