Vyskúšali sme: Ako sa dnes cestuje do Chorvátska, čo vás v krajine čaká. Je tam bezpečnejšie ako u nás?
Zdroj: ms
Dovolenka v zahraničí sa pre opätovný nárast výskytu koronavírusu stáva medzi Slovákmi menej populárnou. Uvažujete nad tým, že by ste to napriek tomu vyskúšali? Je cesta v súčasnosti jednoduchšia či zložitejšia ako v minulosti? Otestovali sme Chorvátsko, kam sa môžete prepraviť bezpečnou individuálnou dopravou. Nie je to bezpečnejšie ako na Slovensku? Svoj názor môžete vyjadriť aj v ankete na konci článku.
Keďže Slovinci zaradili Chorvátov na zoznam menej bezpečných krajín, čo by pri návrate vyžadovalo administratívu na hraniciach, rozhodli sme sa využiť trasu z Bratislavy cez Maďarsko. Mesačnú diaľničnú známku si kúpite priamo na hraničnom priechode (v predajni hovoria aj po slovensky).
Vyrazili sme v stredu dopoludnia a zvolili osvedčenú trasu Bratislava, Mosonmagyaróvár, Csorna, Szombathely a cestami 86 a M70 na hraničný priechod Letenye.
Zdroj:
Google navigácia
Zvolili sme cestu cez Maďarsko.
Práve z hraničného priechodu sme mali najväčšie obavy, keďže podľa niektorých správ sa tu stojí i tri hodiny. Dôvodom mal byť formulár, ktorý ste pred cestou do Chorvátska povinní vyplniť, no mnohí ľudia ho jednoducho nemajú a riešia to na mieste. My sme to urobili už v Bratislave a s vytlačeným potvrdením o vyplnení formulára sme sa vybrali na cestu (formulár nájdete na stránke MZV). Natankovali sme taktiež na Slovensku, ešte v meste, aby sme sa vyhli diaľničným pumpám, na ktorých sa pohybujú kamionisti z rôznych krajín.
Zdroj:
ms
Pred cestou do Chorvátska si radšej vytlačte potvrdenie o vyplnení formulára. V ňom sú uvedené údaje o cestujúcich, adresa a čas pobytu.
Cez Maďarsko sme prešli hladko, rátajte s cca troma hodinami. Hoci väčšinu úseku nejdete diaľnicou, cesty, najmä južne od Szombathely, boli prázdne. My sme sa neponáhľali, dali si aj pauzu, prechod cez Maďarsko nám zabral tri a pol hodiny pokojnej jazdy s krátkou prestávkou na jedlo. Práve prestávka na odpočívadle však môže byť z hľadiska rizika nákazy problémom, videli sme tu kamióny z Rumunska, kde majú stovky nakazených denne (8. júla 555 prípadov). Preto je lepšie vyhnúť sa, pokiaľ je to možné, použitiu toaliet a nezabudnite si do auta pribaliť aj dezinfekciu.
Obávaný hraničný priechod Letenye - Goričan nakoniec žiadnym problémom nebol. Pred nami stálo (rady boli dva vedľa seba) o pol druhej popoludní cca 10 áut, maďarská colníčka skontrolovala autá ešte kým stáli v rade, zobrala si na pár sekúnd doklady, cez okno nakukla do vozidla (aj do zadnej časti) a to bolo všetko.
Zdroj:
ms
Maďarská colníčka pri kontrole dokladov.
Ešte viac nás prekvapili Chorváti. Keď sme im podávali potvrdenie o vyplnení formulára, ani si ho nevzali. Zobrali si iba doklady, ktoré nám asi po minúte vrátili späť a mohli sme pokračovať v ceste. Na hraničnom priechode sme stratili cca 15-20 minút. V opačnom smere z Chorvátska do Maďarska stálo taktiež iba pár áut, tu však boli maďarskí colníci pozornejší a prichádzajúci im museli otvoriť i kufor na aute.
Pokiaľ ide o prechod cez územie Chorvátska, taký hladký sme hádam ešte nezažili. Diaľnice, s výnimkou oblasti v okolí metropoly Záhreb, boli takmer prázdne. Keďže sme boli vybavení jednotkou ENC na elektronické mýto, tak sme na mýtnych bránach nestáli vôbec. Veľmi dobre však boli na tom aj ostatní, v radoch na zaplatenie mýta stálo tak cca po päť áut.
Celá cesta do Chorvátska na ostrov Vir pri Zadare nám zabrala menej ako osem hodín pohodlnej jazdy. Ak sa zvyknete vracať na to isté miesto, okamžite zbadáte rozdiel. Ulice či pláže, kde ešte pred rokom bola hlava na hlave, sú poloprázdne, stretnete tu najskôr domácich. Podľa miestnych priamo na ostrove prípad koronavírusu zatiaľ neevidujú. Taktiež v reštauráciách je mnoho voľných miest.
Zdroj:
ms
Reštaurácie sú oveľa prázdnejšie ako v minulosti, toto je stav tesne pred poludním.
Pláž Kozjak na spomínanom ostrove, ktorá sa objavila v rebríčkoch najkrajších pláží Chorvátska, je o desiatej dopoludnia prakticky prázdna, počas vrcholu dňa sa zaplní iba mierne. Takto pred rokom by ste tu mali problém nájsť si miesto. Z hľadiska prenosu nákazy to vyzerá oveľa bezpečnejšie ako napríklad na Rosničke či Zlatých pieskoch v Bratislave
Zdroj:
ms
Pláž Kozjak o desiatej ráno.
Zdroj:
ms
Pláž Kozjak o desiatej ráno.
Zdroj:
ms
Počas dňa sa pláž zaplnila len mierne.
Zdroj:
ms
Počas dňa sa pláž zaplnila len mierne.
Pre porovnanie, takto to vyzerá na Rosničke a Zlatých pieskoch.
Zdroj:
ms
Rosnička v Bratislave.
Zdroj:
ms
Rosnička v Bratislave.
Zdroj:
ms
Zlaté piesky.
Objavujú sa názory, že ak ísť do Chorvátska, tak práve teraz je vhodná doba. Niečo na tom určite bude, ak sa prepravíte individuálne, neubytujete v hoteli, ale v apartmáne a vyhnete sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, možno ste vo väčšom bezpečí ako v Bratislave. Chorvátsko zaznamenalo za 8. júl 53 nových prípadov koronavírusu, čo je navlas rovnaké číslo ako Slovensko. Ohnisko nákazy však nie je pri mori, ale v metropole Záhreb a na východe krajiny pri hraniciach so Srbskom.
Svoj názor môžete vyjadriť hlasovaním v ankete:
Denný nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom prekročil 50 - Matovič avizuje sprísnenie opatrení
Na Slovensku za stredu pribudlo 53 nových prípadov, pričom počas stredy laboratóriá otestovali 2284 vzoriek. Celkovo sa na Slovensku nakazilo koronavírusom už 1 851 ľudí.
(ms)