VIDEO A FOTO Zisťovali sme, kedy sa otvoria kúpaliská a či zdražie vstupné
Zdroj: Marián Dekan
Letné kúpaliská v našom meste sa už pripravujú na sezónu, zamestnanci čistia a upravujú okolie bazénov, mnohé sú napustené. Otvoriť by sa mali o pár dní, relax pri vode si však budeme užívať inak ako v časoch „bez korony“ a možno za viac peňazí.
Hneď po tom, ako krízový štáb oznámil, že od 3. júna môžu fungovať aj kúpaliská, prevádzkovateľ petržalskej Matadorky začal hľadať plavčíkov a tiež výpomoc do bufetu, výčapu a pri grile. Otvoriť plánuje v druhej polovici júna, ale ak stihne pripraviť všetko podľa pokynov hygienikov a vyjde počasie, tak aj skôr.
Opatrne sa k termínu otvorenia sezóny vyjadril riaditeľ mestskej organizácie STaRZ, ktorá spravuje 6 letných kúpalísk (Delfín, Tehelné pole, Rosnička, Lamač, Rača a Krasňany) a tiež Areál zdravia Zlaté piesky. „Predpokladáme, že kúpaliská Delfín, Tehelné pole, Rosničku a Zlaté piesky otvoríme po 15. júni. Malo by sa tak udiať nielen v závislosti od nevyhnutných rozhodnutí a povolení k ich prevádzke od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava, ale i nevyspytateľného počasia. Otvorenie zvyšných letných kúpalísk (Krasňany, Lamač a Rača) by sa malo udiať následne v krátkom čase,“ informoval nás Ladislav Križan.
FOTOGALÉRIA (Delfín):
Príprava na letnú sezónu je pre prevádzkovateľov kúpalísk oveľa náročnejšia ako po minulé roky. Častejšie upratovanie, čistenie a dezinfikovanie bazénov, dotykových povrchov, športových pomôcok či zariadení kúpalísk - to všetko výrazne ovplyvní náklady. O zvyšovaní cien vstupného Ladislav Križan ešte nehovorí, ale ani to nevylučuje. „Prípadné navýšenie cien, ku ktorému by sme pristúpili iba veľmi neradi, je aktuálne predmetom analýz, no hľadáme riešenia ako zároveň zvýhodniť pravidelných návštevníkov,“ vyjadril sa riaditeľ STaRZ.
Pripomína, že okrem pokynov hygienikov musia kúpaliská (umelé aj prírodné vodné plochy) spĺňať najmä ustanovenia dlhodobo existujúcej Vyhlášky MZ SR č. 308/2012 Z. z. o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody a o požiadavkách na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom kúpalisku a na umelom kúpalisku a iných. Vyhláška určuje požiadavky na sledovanie kvality vody, povinné termíny na odber vzoriek na rozbor, na nezávadnosť detských pieskovísk, zabezpečenie vodnej záchrannej služby, vybavenia kúpalísk hygienickými zariadeniami a prevádzkovým zázemím. V prípade Areálu zdravia Zlaté piesky aj vo vzťahu k prevádzke plavidiel a rybárom.
FOTOGALÉRIA (Tehelné pole):
Aké obmedzenia budeme musieť na kúpalisku strpieť? Rúško na tvári síce nie je povinné, no rátajte s tým, že pri vstupe vám nastriekajú na ruky dezinfekciu a odmerajú teplotu – ak budete mať viac ako 37,2 °C, dnu vás nepustia. Ďalšou reguláciou je najmenej dvojmetrový odstup medzi ležadlami či dekami návštevníkov. Všetky kúpaliská musia tiež zabezpečiť nefunkčnosť pitných fontánok a bazény nesmú mať funkčné atrakcie, pri ktorých dochádza k tvorbe aerosólov, prevádzka šmykľaviek a toboganov však nie je zakázaná.
Regulácia Úradu verejného zdravotníctva, ktorá platí od 3. júna, pritom nemusí rovnako platiť o dva či tri týždne. „V závislosti od vývoja sa môže a s najväčšou pravdepodobnosťou asi aj bude ešte meniť. Veríme, že sa bude zmierňovať. Silne preto odporúčame, aby si pred návštevou kúpaliska záujemcovia vždy najprv overili stav pre daný deň na webovom sídle STaRZ, resp. na jeho účte na sociálnej sieti, kde získajú vždy všetky potrebné informácie aktualizované minimálne na dennej báze,“ zdôraznil riaditeľ organizácie Ladislav Križan.
Na všetkých letných kúpaliskách STaRZ-u v týchto dňoch prebiehajú v potrebné prípravy na otvorenie. Ako zdôrazňuje riaditeľ Križan, veľmi dôležitú úlohu zohrávajú pri bazénoch technologické postupy ako napúšťanie vody, ošetrovanie bazénových vôd (chemická úprava), kontrola a servis zariadení, odoberanie vzoriek vody, ich rozbor a vyhodnotenie až po vydanie rozhodnutia a povolenie k prevádzke od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.
Pokyny pre prevádzkovateľov kúpalísk zahŕňajú aj tieto povinnosti:
* Pred otvorením kúpaliska sa musia bazény bez recirkulácie vypustiť, mechanicky vyčistiť, vydezinfikovať prostriedkami s virucídnymi účinkami a napustiť novou vodou. Pri bazénoch s recirkuláciou sa musí prečistiť celý objem vody na recirkulačnom zariadení. Vyčistiť a vydezinfikovať sa musí aj technické príslušenstvo bazénov vrátane rozvodov a recirkulačných zariadení.
* Dezinfekcia musí zabezpečiť likvidáciu mikrobiologického znečistenia vrátane legionel. Obsah voľného chlóru a iných produktov dezinfekcie v bazénovej vode treba udržiavať pri hornej hranici povolených limitov.
* Pri prevádzke bazéna pre dojčatá a batoľatá musí byť zabezpečený dostatočný časový interval, aby sa po každej skupine kúpajúcich vydezinfikovali použité priestory.
* Na kúpaliskách je potrebné zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie (prípravkami s virucídnymi účinkami) plôch, priestorov, športových pomôcok a zariadení kúpalísk. Zintenzívniť je potrebné najmä čistenie často dotykových povrchov (toalety, dvere, stoly, sedadlá, operadlá, zábradlia).
* Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.
(ac)