Zodpovednosť za škodu: Je vaša alebo vášho zamestnávateľa?
Zdroj: financniodbornici.sk
(pr) Niekedy jednoducho vstaneme z postele ľavou nohou, prídeme do práce a okamžite sa niečo stane. Spôsobíme zamestnávateľovi škodu. Jedná sa o zodpovednosť za škodu ako zamestnanca voči zamestnávateľovi.
Zákoník práce nám ako zamestnancom zdeluje, aby sme konali tak, aby z našej činnosti nevznikla škoda na majetku, zdraví alebo, aby sme sa bezdôvodne neobohacovali. Pokiaľ nie sú vytvorené potrebné pracovné podmienky, musíme sa obrátiť na vedúceho zamestnanca. Vedúci pracovník musí byť tiež upozornený v prípade, že hrozí vznik škody.
Náhrada škody
Ak už vec došla tak ďaleko, že je potrebné okamžite zakročiť, musí tak zamestnanec urobiť. Zakročiť zamestnanec nemusí, ak mu v tom bráni dôležitá okolnosť, alebo ak vystavuje nebezpečenstvu seba, ostatných zamestnancov alebo blízke osoby. Zamestnanec, ktorý sa rozhodne zakročiť proti hroziacej škode alebo proti udalosti ohrozujúcej životy a zdravie, nie je zodpovedný za škody, ktoré spôsobí zamestnávateľovi. Toto ale len za predpokladu, že nebezpečenstvo sám úmyselne nevyvolal a podniknuté kroky zamestnanca boli primerané. V prípade, že zamestnanec pri tejto akcii utrpí vecnú škodu alebo účelne vynaloží nejaké náklady, musí mu ich zamestnávateľ nahradiť. Ak zamestnanec vedome neupozornil vedúceho zamestnávateľa alebo v prípade potreby nezakročil aj keď mohol, môže ho požiadať zamestnávateľ, aby sa podieľal na náhrade škody.
Bezpečnosť pri práci v sklade
Jedny z najnebezpečnejších, ale aj najfrekventovanejších pracovísk sú firmy so skladmi. Skoro v každej firme, či už výrobnej alebo obchodnej, je zriadený sklad. Pri prevádzke takéhoto skladu treba mať na pamäti dodržiavanie zásad pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Práve tu je treba nepodceniť BOZP a následne informovať zamestnanca o zodpovednosti na škode.
Sklad pozostáva z regálov pre uloženie materiálov, zásob, surovín či iných výrobkov súvisiacich s povahou činnosti spoločnosti. Tieto regály v skladoch sa musia používať, udržiavať a opravovať v súlade s požiadavkami na zaistenie bezpečnosti práce. Všetky regály musia byť stabilné, nesmú byť preťažované a musí byť preukázaná ich nosnosť.
Kovové regály musia byť trvalo označené štítkami s uvedením najväčšej nosnosti bunky a počtom buniek v stĺpci. Všetky predmety, ktoré sú uložené na policiach, musia byť skladované tak, aby pri odoberaní alebo ďalšom skladovaní nedošlo k ich zosunutiu.