Nápojový kartón: Aký je jeho životný cyklus?
Zdroj: tetrapak.com
(pr) Rovnako ako papier, aj nápojový kartón má svoj životný cyklus. Jeho recyklácia je rovnako dôležitá, aby sme zbytočne nemuseli plytvať prírodnými zdrojmi.
Mnohí si možno myslia, že pri triedení odpadu patria nápojové kartóny medzi papier. Ale to je omyl. Nápojový kartón je špecifický materiál, ktorý má svoje vlastné zloženie. Ide o viacvrstvový kombinovaný materiál (VKM), ktorý tvorí viac druhov materiálu. Viac ako 70 % je papier, 25 % je plastová a 5 % hliníková vrstva. Aj keď nápojové kartóny tvorí zo 70 % papier, ide o čistú buničinu, takže nápojové kartóny sa nevyrábajú z recyklovaného papiera. Avšak jeho recyklácia je veľmi podstatná.
Recyklovaním nápojových kartónov je možné znovu vyrábať plnohodnotné výrobky, ako sú tetrapakové dosky, vratné obaly a podobne. Tento triedený odpad tvorí približne 3 % celkového komunálneho odpadu, čo sa na prvý pohľad nemusí zdať veľa, ale v konkrétnych číslach je to až 5 000 ton nápojových kartónov ročne, ktoré skončia na skládke.
Rovnako ako pri papieri, aj nápojové kartóny sa musia povinne triediť. Do nádob určených na nápojové kartóny (môžu to byť žlté, oranžové alebo červené nádoby, podľa systému zberu v konkrétnej obci) patria neznečistené nápojové kartóny (obaly od mliečnych výrobkov, džúsov, vína a iných nápojov zložené z vrstiev – VKM). Naopak do triedeného zberu nepatria znečistené nápojové kartóny. Pri triedení nápojových kartónov je veľmi dôležité ich pred vhodením do nádoby aj stlačiť, čím sa ušetrí miesto v kontajneri.
Životný cyklus nápojového kartónu pokračuje pri jeho triedení. Nabudúce, ak budete triediť a vyhadzovať nápojový kartón, myslite na to, že aj vy pomáhate jeho recyklácii a vlastne stojíte na začiatku procesu, ktorého výsledkom bude nový výrobok.
Po vhodení nápojového kartónu do príslušnej nádoby na triedený zber ho zberová spoločnosť dotriedi na dotrieďovacej linke a oddelí ho od nečistôt a iných druhov odpadu a následne ho pripraví na cestu k recyklátorovi.
Ďalším krokom je rozvlákňovanie, pri ktorom sa nápojový kartón zmieša s vodou a pri teplote 50°C sa varí približne 20 minút. Počas tohto procesu sa oddeľujú plastové a hliníkové vrstvy od papiera. Následne sa materiál presúva na sušenie. Tam sa buničina vysuší, zlisuje a zvinie do obrovských papierových roliek. Posledným krokom je výroba nových výrobkov. Papierové rolky sú pripravené na výrobu nových výrobkov, ako sú obaly na vajíčka, rolky na toaletný papier alebo kuchynské utierky.
Triedenie odpadu je veľmi dôležité pri ochrane životného prostredia, nakoľko je nevyhnutným predpokladom na to, aby sme dosiahli na Slovensku dobrú úroveň recyklácie. Vďaka recyklácii je možné obmedziť nadmerné plytvanie primárnymi surovinami.